Sen neymişsin be aşk!

Sen neymişsin be aşk!

Amerika'da son günlerde bir tartışma iyice alevlendi, konusu ise yine "aşk", daha doğrusu "aşkınkimyası...

Tartışmayı yaratan da yeni gösterime giren "Dopamine" (Dopamin) adlı film. Türkiye'nin en çok okunan haftalık haber ve aktüalite dergisi Tempo, son sayısında filmi ve yarattığı yankıları ele aldı.

Aşkın kimyası daha önce de tartışıldı, kitaplara ve bilimsel araştırmalara konu oldu. Sonuçta da aşkın kalple değil, beyinle ilişkisinin olduğu bulundu. Aşık olduğumuz kişiyi görünce kalp atışlarımızın artması ise tamamen beynimizin verdiği bir emir ve yarattığı kimyasal reaksiyon sonucu ortaya çıkıyor. Bu kimyasal reaksiyonda başrolü ise beynimizdeki "dopamine" adlı madde oynuyor.

Küçük bütçeli bir yapım olan "Dopamine"in filminin yönetmenliğini Marc Decena yapmış. Film, yönetmenin ilk deneyimi. Buna karşın Sundance Film Festivali'nde "Alfred P. Sloan Vakfı Ödülü"nü kazandı. Konusu ise oldukça ilginç: Aşkın ne olduğunu ve aslında nasıl olması gerektiğini sorgulayan iki insanın hayatlarını anlatıyor. "Aşkın kendine özgü bir beyni vardır" diyen yönetmen Marc Decena soruyor: "Aşk bir kimya mıdır, yoksa kimyasal bir madde midir?.."

Psikiyatr Dr. Serdar Serdaroğlu, beynimizin psikolojiyle, dışsal ve içsel çevre arasındaki dengeyle çalıştığını belirterek "Her psişik olay, beyinde nörokimyasal bir değişim başlatıyor. Bazısının geri dönüşü oluyor, bazısının olmuyor. Psikoloji-biyoloji ayrımı artık pek yok. Psikolojik bir olay biyolojik sonuç verirken biyolojik olay psikolojik sonuç verebiliyor" dedi.

Beynin nörokimyasında, dopamin, noradrenalin, seratonin, GABA, glutamat gibi çeşitli ileti maddeleri olduğunu belirten Serdaroğlu, "Aşk da bir nörokimyasal olay'' dedi. Dopamin üzerindeki araştırmaların son 40 yıldır yapıldığını belirten Serdaroğlu, şunları söyledi:

"Dopamin, beyinde hipotalamus denen ve orta beyin bölgelerinde daha çok bulunuyor. Hipotalamustaki dopamin, hipofizdeki prolaktin denen maddenin salınımını kontrol altında tutuyor. Yani hipotalamustaki dopamin, hipofizi etkiliyor. Hipofizden başlayıp böbrek üstü bezine kadar olan eksen, bizim, heyecan, coşkularımız, ateş basması, sıkıntılarımız, strese karşı vücudun cevabında rol oynayan bölge. Bu bölge, hipotalamustaki dopamin hücreleriyle etkileniyor. Onun için dopamin, temel olarak heyecansal faktörlerimizde rol oynayan ana sistemi etkileyen maddelerden biri."

Yayın tarihi: 20.10.2005
1067
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.