Seks Mitolojisi

Seks Mitolojisi

İşyerinizde arkadaşlarınızın anlattığı seks hikayeleri yaşamınızın resmi olmayan bölümünde önemli bir yer tutar. Elbette bu hikayelerin hemen hepsi uydurma. Ancak kent efsaneleri uzmanı Barbara Mikkelson, efsanelerin bazılarının azıcık da olsa içlerinde gerçek bir olgu bulundurduklarını söylüyor. İşte efsaneler ve içlerindeki gerçeklik payları:

Nikahtaki keramet
Efsane:
Yüzlerce davetlinin katıldığı düğün yemeğinde, damat eline mikrofonu aldığında herkes mutluluk saçan bir konuşma dinlemeye hazırlanmıştı. Oysa damat, yaptığı kısa konuşmada, kendisinin ve gelinin balayına ayrı ayrı çıkacaklarını, dönüşte de evliliği iptal edeceklerini açıkladı. Konuşmasına son verirken de bu kararın nedenini merak edenlerin tabaklarının altına bakmasını söyledi. Heyecanlı misafirler tabaklarını çevirdiklerinde gelinin sağdıçla çırılçıplak sevişirken çekilmiş fotoğraflarını buldular.

Yorum:
Elbette biraz abartılmış ama sağdıçların gelinlerle işi pişirdikleri durumlar da hiç rastlanmayan bir olgu değil. Bu efsanenin ilginç tarafı, birçok ülkede birden hemen hemen aynı anda yayılması ve her seferinde mekanın ve kahramanların değişmesi. Mikkelson, bu öyküyü geriye doğru takip ettiğinde 1985 yılında ortaya çıktığını bulmuş ve hikayeyi AIDS ve sadakatsizlik arasındaki ilişkiyle bağlantılıyor.

Sürpriz parti
Efsane:
Genç kızın 16'ıncı doğum günü ve ailesi hafta sonunda başka bir kente tatile gider. Tabii, ev boş olunca, hanım kızımız erkek arkadaşını çağırır ve kızın anne babasının yatağında sevişmeye başlarlar. Ne var ki, işin en eğlenceli yerinde telefon çalar, annesi bodrumda ütüyü kapatıp kapatmadığını hatırlayamadığını söyleyerek, bakmasını ister. Sevişme seanslarını bitirmek istemeyen oğlan, kızı kucağına alır ve çırılçıplak, kahkahalar atarak bodruma inerler ve ışığı yaktıklarında kızın tüm arkadaşlarının, akrabalarının ve komşularının sürpriz partisiyle karşılaşırlar.

Yorum:
Efsane takipçilerinde William Jansen, öyküyü evlilik öncesi seksin tabu olduğu 1920'lere kadar takip etmeyi başarmış. Nitekim hikayenin bazı öğeleri ahlak konusunda dersler de barındırıyor: Cinsel ilişkiyi kızın başlatmış olması, dönemin toplumu için çok daha şok edici ve efsane genellikle çiftin sonsuza dek ayrı kalmasıyla sonuçlanıyor.

Efsane:
Bir çift, yan daireden gelen çığlıklarla uyanır ve kapıyı kırıp içeriye girdiklerinde komşunun karısını yatağa bağlanmış, komşularını da üzerinde batman kıyafetiyle yatağın yanında baygın vaziyette bulurlar. "Masum" bir seks oyunu faciaya dönüşmüş, gardırobun üzerinden yatağa atlamaya kalkan kostümlü koca, kafasını tavandaki vantilatör pervanesine vurarak bayılmıştır.

Yorum:
Mikkelson, hikayenin anlatıldığı yere göre kostümün Süpermen, Örümcek Adam, hatta Tarzan kostümü dahi olabildiğini söylüyor. Öykünün başka versiyonlarında adam ölüyor ve karısı da ağzı bağlı olduğu için kimseyi yardıma çağıramıyor. Kokudan şüphelenerek daireye giren komşular cesedi, açlık ve korkudan çıldırma raddesine gelen kadını buluyorlar. Mikkelson, 1989 yılında Batman filminin çıkışıyla patlayan hikayenin tamamen uydurma olduğunu, polis kayıtlarında benzer bir olayın bulunmadığını belirtiyorlar.

Bunlar gerçekten oldu
* Milanolu Marco Zagni, ayrıldığı karısını yeniden kazanmak için, Tarzan gibi giyinip dışarıdaki elektrik direğine bağladığı bir halatla sallanarak ikinci kattaki yatak odasının penceresinden girmeye çalıştı. Pencereden içeri girmeyi başardı ama bayıldı. Olaydan hiç etkilenmeyen eski karısı "Nasıl böyle bir salakla evlenebildim?" dedi.

* İsrailli dişçi Jacob Baisvitz, karısı Rachel'in kendisini aldattığını öğrendikten sonra teselliyi bir telekızın kollarında aramaya karar verdi. Ne yazık ki gelen telekız karısı Rachel çıktı. Çift kısa bir süre sonra boşandı.

* 1992 yılında New York'ta bir çift, kullnılmayan bir metro istasyonunda raylara döşediklerini severek sevişmeye başlar. Ne yazık ki istasyon tamamen kullanılmayan bir istasyon değildir. Kadının "tren geliyor" uyarısını bir aşk oyunu zanneden erkeğin bacakları ve omurgası kırılır, son anda kaçmayı başaran kadınsa olayı ufak tefek sıyrıklarla atlatır.
Yayın tarihi: 24.09.2001
4543
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.