Seks her derde deva!

Seks her derde deva!

Sevişirken salgılanan hormonlar ilaç gibi geliyor. Kalp ve bağışıklığı güçlendiriyor, ağrıları azaltıyor, depresyonu yeniyor! 'Orgazm hormonu' tansiyona iyi...

Sevişin, sağlıklı yaşayın... Time dergisi, seksin beden ve ruh sağlığı üzerindeki olumlu etkilerini kapağına taşıdı.

Derginin son sayısındaki habere göre, aktif bir cinsel yaşam kalp ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor, ağrıları azaltıyor, kimi kanser türlerinin oluşmasını engelliyor, depresyon gibi psikolojik sorunlarda olumlu etki sağlıyor; yani insanın ömrüne ömür katıyor.

ABD'de Ohio Üniversitesi Davranışsal Tıp Araştırma Enstitüsü'nden Dr. Roneld Glaser'in araştırmaları, onu 'oxytocin' hormonuna götürdü. Oxytocin, seksle ilgili temel hormonlardan biri.
Doğumlarda rahmin kasılmasını sağlayan bu hormon, orgazm sırasında normal seviyesinin beş katına çıkıyor. Ama beynin salgıladığı oxytocin'in yararları bu kadarla sınırlı değil. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar gösterdi ki, oxytocin bireylerin başkalarına karşı güçlü duygular beslemesine de katkıda bulunuyor. Ayrıca vücut ısısını, tansiyonu ayarlıyor, yaraların daha çabuk iyileşmesini ve ağrıların kısmen de olsa yok olmasını sağlıyor.

Ancak elbette seksin sağlığa olumlu etkisi bir tek oxytocin hormonunun varlığı ve işleviyle açıklanamaz. Zaten cinselliğin sağlığa olumlu etkisi olduğu geniş kesimlerce kabul gören bir gerçek.

Bu yüzden uzmanlar cinsel uyarılma ve seks sırasında hangi mekanizmaların harekete geçtiğini, vücutta tam olarak neler olup bittiğini anlamak için kolları sıvamış durumda. Dünyanın çeşitli ülkelerinde bilim adamları, cinsel ilişkinin nasıl olup da bir sağlık kaynağıolabildiğiüzerinedetaylı
araştırmalar yapıyor...

Kaynak: Radikal

Yayın tarihi: 15.01.2004
866
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.