Sanal alanda tuzağa düşmeyin

Sanal alanda tuzağa düşmeyin

İnternette kurulacak sanal ilişkilerin hem avantajları hem de dezavantajları vardır. İşte 'Evlenmek İstiyorum' kitabının yazarı Neslihan Tamay'a göre, sanal aşkın dezavantajları.

Kim olduğu meçhul

Karşınızdaki kişinin gerçekten kim olduğunu hiçbir zaman tam olarak bilemezsiniz. Çoğu zaman insanlar internette kendilerini olduklarından daha iyi göstermek eğilimindedirler. Yapılan araştırmalar bayanların internette daha dürüst davrandığını, erkeklerinse en az birkaç konuda yalan söylediklerini ortaya çıkartmıştır. İnternet ortamında daima uyanık olun ve hiçbir şeyi sınamadan doğru kabul etmeyin. Kimlik kartında kendisiyle ilgili bilgileri boş bırakan erkeklere güvenmeyin.

Seks talebi gelebilir

Erkeklerin neredeyse yüzde doksanının ilk etapta seks arayışı içinde internete girdiklerini söylemek yanlış olmaz. Bazı maceracı kadınlar da buna fazlasıyla çanak tutmaktadır. Neyse ki internetteki erkeklerin hepsi öyle değil. Öyle olsaydı internet evlilikleri bu kadar çok olmazdı. Seks teklifleri ya da imaları içeren mesajlara kesinlikle cevap vermeyin. Konuşmanın seyri sürekli bu yöne doğru kayıyorsa, iletişimi kesin. Amacınızın seks değil, güzel bir dostluk olduğunu en baştan belirtin.

Evli erkekler var

Maalesef internette evli erkeklere de rastlamak mümkün. Sanal ortamda bunu ayırt etmeniz mümkün olmayacağından, evli olup olmadığını mutlaka sorun. Bir kısmı doğru cevap verse de, genelde bunu saklamaları daha büyük olasılıktır. O yüzden, evli bir erkekle asla tanışmaya bile tenezzül etmeyeceğinizi peşinen söyleyin. "Etrafta bu kadar bekar erkek varken evli bir erkekle vakit kaybedemem" diyerek sizden umudunu kesmesini sağlayın.

Çok bağlanmayın

Sanal ortamda biriyle ne kadar mükemmel anlaşmış olursanız olun, gerçek hayatta yüz yüze geldiğinizde hislerinizin bambaşka olabileceğini aklınızdan çıkarmayın ve ona çok bağlanmayın. Yazdıklarına hayran kaldığınız biri, konuştuğu zaman üzerinizde aynı etkiyi yaratmayabilir. Önce telefon konuşmalarıyla başlayıp daha sonra buluşabilirsiniz.

Sözlerinize dikkat

Bazen sanal ortamda konuştuğunuz kişi tesadüfen sizinle aynı iş veya arkadaş çevresinden, asla sevgili olmayı düşünmeyeceğiniz biri çıkabilir. Tanıştığınız zaman ikiniz de mahcup olabilirsiniz. Sonradan utanacağınız şeyler söylemeyin.

Fazla açık vermeyin

Eğer yalnız yaşıyorsanız, bunu kesinlikle chat sırasında söylemeyin. Bu erkeğin daha ısrarcı olmasına ve peşinizi bırakmamasına sebep olabilir. Ailenizle birlikte yaşadığınızda, birbirinize olan bağlılığınızdan söz edin. Zaman zaman babanızın ya da abinizin sertliğinden dem vurun. Bu önemli bir emniyet sübabıdır ve sizi tehlikelerden nispeten korur.

Gece buluşmayın

İnternetten bir erkekle yüz yüze görüşmeye karar verdiyseniz asla gece buluşmayı kabul etmeyin. Hele bara gitmek türünden teklifleri dikkate bile almayın. Buluşacağınız mekan, merkezi bir yerdeki kalabalık bir kafe ya da restoran türünden bir yer olsun. Asla o kişiyle yalnız kalmayın, hafta sonu tatiline veya pikniğe gitmeyin. Arabasıyla sizi evden almasına müsaade etmeyin ve kesinlikle ilk buluşmada arabasına binmeyin.
Yayın tarihi: 26.07.2004
986
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.