Onu 5 dakikada çarpın!

Onu 5 dakikada çarpın!

Biriyle ilk karşılaştığınızda 'ilk 5 dakika'nın şok etkisini biliyor muydunuz? Yeni tanıştığınız bir sevgili ya da patron adayında iyi intiba, hatta hayranlık duygusu yaratmak sizin elinizde! Formülse ilk 5 dakikada gizli...

Yeni başlayan ilişkilerin akıbetini, ilk göz temasınızda devreye giren, hiçbir olumsuz intiba toleransı olmayan bir zaman dilimciğinin belirlediğini söylesek? Sadece 5 dakika!

İşte o ölümcül 5 dakika içinde karşınızdakini kendinize hayran bırakmaktan, nefret ettirmeye kadar geniş bir duygu yelpazesi içinden bırakacağınız intibayı kendiniz seçebilirsiniz. Ancak bu iletişim sadece sizin dış görünüşünüz, seksapelliğiniz, öz güveniniz ya da diksiyonunuzun başarısıyla olumlu sonuçlanmıyor. Çevresel etmenlerin de en az bunlar kadar karşınızdakinin sizin hakkınızdaki ilk izlenimin de etkisi olduğunu bilmeli, gerekirse görüşme öncesi buna uygun ortam yaratmalısınız.

Amerikalı yönetim danışmanı Mary Mitchell "First Five Minutes" isimli kitabında yer verdiği, iş görüşmeleri sırasında olumlu elektrik verme taktikleri arasında, çevresel etmenlerin işveren üzerindeki etkilerine değiniyor. Görüşmenin yapıldığı ortamın havadarlığından, yan ofisten gelen müziğe, her detayın ilk izlenimler üzerinde etkili olduğu, yapılan araştırmalarda kanıtlanmış.

First Impressions danışmanlık şirketinin kurucuları Ann Demarais ve Valerie White'ın "What You Don't Know About How Others See You" (Yeni Tanıştığınız Biri Sizin Hakkınızda Ne Düşünüyor?) isimli kitaplarında ise, ilk izlenimler sonucu akılda kalanların salt sizin görüşünüz, konuşmanız ya da zekanızla ilgili değil, görüşmenin ilk dakikaları sırasında hissedilenler olduğunu söylüyorlar. Kısacası iyi izlenim bırakmak istiyorsanız yapmanız gereken, kendinizi iyi sunmanın yanı sıra karşınızdakinin "iyi" hissetmesini sağlamak. Üstelik sadece 5 dakika için. Kulağa çok da zor gelmiyor değil mi? Bunu nasıl başaracağınızı ise maddeler halinde sıraladık. Size sadece uygulaması kalıyor.
Yayın tarihi: 13.04.2007
2497
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.