Onu 2 yıl 4 ay tanıyın

Onu 2 yıl 4 ay tanıyın

Aşık olmak, beyni sakinleştiriyor ve uyuşturucu etkisi yaratıyor. Bu da ani yapılan ve çabuk biten evlilikleri getiriyor. Ama sağlıklı bir evlilik için çiftlerin en az 2 yıl 4 ay flört etmeleri gerekiyor.

Boşanma oranının en yüksek olduğu ülkelerden biri olan ABD'nin Teksas Üniversitesin'de yapılan bir araştırma, ideal evliliklerin sırrının evlenmeden önce 2 yıl 4 ay birlikte yaşamak olduğunu ortaya koydu.

Psikoloji profesörü Ted Hudson tarafından 15 yıldır sürdürülen araştırmada evli ve boşanmış bine yakın çift yer aldı. Araştırma sonucuna göre, aşık olmak beyni sakinleştiriyor ve uyuşturucu almışcasına etkiliyor.

Bu durumda doğru karar veremeyen gençler aşık oldukları kişilerle hemen evleniyor, adını vücutlarına dövme yaptırıyor. Hudson'a göre bu 21. yüzyıl "imaj çağı" olmasından kaynaklanıyor. Çünkü insanlar gerçeklere değil, imajlara aşık oluyor. "Bu tamamen karşınızdakine nasıl aşık olduğunuza bağlı" diyen Hudson, araştırmasını "Eğer karşındakinizi tecrübelerle tanımak yerine, onun için kafanızda bir imaj yaratırsanız, bu sağlıklı bir ilişki olmaz" diye özetliyor. Oysaki insanlar birlikte yaşadıkları eşlerini en az 2 yıl 4 ay sonra "gerçekten" tanıyabiliyor. Bundan daha kısa süren ilişkilerde alınan evlilik kararları sağlıklı olmuyor.
Yayın tarihi: 22.02.2005
863
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.