Önemli bir silahınız var, vücut diliniz

Önemli bir silahınız var, vücut diliniz

Erkek arkadaşınızla veya eşinizle konuşurken sürekli ellerinizi ovuşturuyor ya da sıkıldığınız zaman yerinizde duramıyor musunuz?

Peki farkında olmadan yaptığınız bu hareketlerle karşınızdakilere aslında hiç aklınızdan geçmeyen bazı mesajlar verdiğinizin farkında mısınız?
İnsanlarla ilişki kurmak deyince hepimizin aklına ilk gelen şey konuşmak oluyorsa da, çoğu zaman bazı hareketlerle bile istediklerimizi veya istemediklerimizi anlatabiliyoruz. Özellikle kadın ve erkek ilişkilerinde büyük öneme sahip mimikler, el kol hareketleri, duruş, oturuş, hatta ses tonu bile "vücut dili" olarak adlandırılan bu sözsüz anlaşma aracının kapsamında.

Gelişen ve değişen zaman, sadece kadın ve erkek arasındaki değil, toplumla olan ilişkilerimizde de kendini gösteriyor. Dolayısıyla artık sözlerin yanında vücut dili de kurslara konu olan bir iletişim aracı.

Bilim tarafından da incelenen vücut dili, kullanım şekline göre istemli ve istem dışı olarak ikiye ayrılıyor. Konuşma sırasında ellerimizi, kollarımızı, yüzümüzü farklı şekillerde hareket ettirdiğimizi ve bunun, beynimizin uzuvlarımıza gönderdiği sinyallerle ilgili olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu tarz hareketler istem dışı vücut dili kapsamına giriyor. İstemli olanlar ise bir yandan da düşünerek yaptığımız hareketler. Gelin bu hareketleri yakından tanıyalım.

Aslında demek istediklerimiz...

İnsan vücudunun en etkileyici ve her şeyi kolayca anlatabilen organı gözlerdir. Kısılan gözler şüpheyi, açık gözler merakı, derin bakışlar dikkati, eğik bakışlar da üzüntüyü anlatır. Göze bağlı hareket eden kaşlarımız ise kızgınlığımızı, merakımızı, masumiyetimizi anlatmak konusunda gözlerimize yardımcı olur.

Elleri kullanarak etkilemeye çalışmak, göz ve bakışlarına fazla güvenmeyen insanların başvurduğu bir yoldur. Çoğu zaman da kontrolsüz kullanımdan doğan bazı anlaşmazlıklar çıkar. Genellikle ellerini fazla hareket ettiren kişiler ciddiyetsiz ve karşısındakini dinlemeyen, güvensiz ve güvenilmez kişiler olarak görülür.
Ellerimize bağlı olarak kullandığımız en önemli organımız da kuşkusuz parmaklarımızdır. Özellikle işaret parmağı, konunun önemini vurgulamak, uyarı yapmak, kendinize olan güveninizin tam olduğunu veya iyi bir dinleyici olduğunuzu anlatmak adına büyük görev üstlenir.

"Omuz silkmek" deyiminde bile kullanılan omuzlarımız ise şaşırdığımızı, karşımızdakini dikkate almadığımızı, güçlü veya güçsüz, savunmasız olduğumuzu anlatan yegâne mimiktir.
Aynı şekilde bacaklar da kendine güvenin, zayıflığın, rahatlığın simgesidir. Özellikle ilk buluşmalarınızda bacak bacak üzerine atarak kendinize güvendiğinizi karşı tarafa yoğun bir şekilde ifade edebilirsiniz.

Özellikle yeni tanıştığımız kişilere karşı etkili
Eğer karşı cinsten yeni tanıştığınız birini etkilemek istiyorsanız, genel olarak vücut dilinizi ama özellikle de gözlerinizi ve ellerinizi kullanmayı iyi bilmeniz gerekiyor. Yoksa farkında olmadan güvenilmeyen biri imajı yaratabilir ya da yanlış anlaşılabilirsiniz. Hiç kimse kendine güveni olmayan, karşısındakinin fikirlerine önem vermeyen ve güvenemeyeceği biriyle birlikte olmak istemez.

Görüldüğü gibi vücut dili hakkında sadece bilgi sahibi olmak değil, onu nasıl kullanacağınızı da bilmeniz gerekiyor. Çünkü günümüzde artık sözlerin bittiği yerde imdadımıza vücut dili koşuyor.
Yayın tarihi: 08.03.2004
589
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.