Öfkeli Olduğunuzda Eşinizden Kaçın!

Öfkeli Olduğunuzda Eşinizden Kaçın!

Uzmanlar, ekonomik krizle birlikte eşler arasında boşanmaya kadar varan kavgaların önlenmesi için eşlerin öfkeliyken birbirleriyle konuşmaktan kaçınmalarını isteyip, ``Her bir kavganın ömrünüzü kısalttığını unutmayın'' önerisinde bulundular.

Aile içinde kavgasız bir yaşam için eşlerin birbirlerinin hatalarını görmezlikten gelmeleri gerektiğini ifade eden uzmanlar, kavgayı kim kazanırsa kazansın, kaybedenin evlilik ilişkisi olacağını söyledi. Ayrıca çiftlere sorunları hemen çözmeye çalışmak yerine, zamana bırakmalarını öneren uzmanlar, evlilikte kavganın önlenmesi, mutlu bir yaşam için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

* Öfkeli olduğunuzda eşinizin yanında bulunmayın.
* Tenkit etmeyin. Söyledikleriniz doğru bile olsa, ´Şimdi bunu söylemem ne kazandırır?´ diye 3 kez daha düşünün ve olumlu bir kazanım getirmeyecekse söylemekten vazgeçin.
* Davranışları sizi kızdırıyorsa önce, ´Ben neden kızıyorum, başkası olsa bu davranışlara kızar mıydı?´ diye düşünün.
* Konuştuğunuzda olumlu sözler söylemeyecekseniz, konuşmak yerine dinlemeyi tercih edin.
* Kızgınlığınız bu anla ilgili değilse dile getirmekten vazgeçin. Her bir kavganın ömrünüzü kısalttığını ve ilişkinizi gerginleştirdiğini unutmayın.
* Kaybedenin mücadeleden vazgeçtiğini sanmayın. Kendini güçlü hissettiğinde tekrar üstünüze geleceğini aklınızdan çıkarmayın.
Yayın tarihi: 27.07.2001
713
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.