Neden erkekler konuşma özürlüdür?

Neden erkekler konuşma özürlüdür?

Bir erkekle konuşmaya başladığınızda dikkat edin... Sizin 2 cümlede anlatacağınız bir şeyi size 20 cümlede anlatıyor ve hâlâ tam olarak ne dediğini kavrayamıyorsunuz değil mi?

Yüzyıllardır erkeklerin çok iyi konuşmacılar olmadığı bilinir, özellikle de kadınlarla kıyaslanınca. Kız çocukları sadece erkek çocuklarından önce konuşmaya başlamakla kalmaz, aynı zamanda erkeklere göre çok daha geniş bir kelime dağarcığına sahiptirler.

Üç yaşındaki bir kız çocuğu aynı yaştaki bir erkek çocuğa göre iki, üç kat daha fazla kelime bilir. Konuşma patolojistleri sürekli olarak konuşma bozukluğu nedeniyle erkek çocuklarını getiren ailelerle uğraşırlar. Şikâyet aynıdır, "Oğlumuz hâlâ düzgün konuşamıyor." Altı yaşındaki bir erkek çocuğuna "Nasılsın?" diye sorulduğunda, çocukcağız artık cevap veremediğinden mi yoksa annenin tez canlılığından mıdır bilinmez, araya hemen annesi girerek, "Çok iyi, sağ olun" diye çocuğun yerine cevap verir.

Doğuştan eksik!

Erkekler için, konuşma ve dil becerileri en önemli beyin faaliyetleri arasında yer almaz. Erkekler beyinlerinin genellikle sol tarafını kullanır ve dil ve konuşma becerileri beynin sol tarafında çok çeşitli noktalarda, dağınık olarak bulunur. Beyinlerinin sol tarafı hasar görmüş kişilerle yapılan araştırmalar, erkeklerde hasar sol/arka tarafta ise ve kadınlarda hasar sol/ön tarafta ise konuşma bozukluklarının görüldüğünü ortaya koymuştur. Çekilen MR'lara göre bir erkek konuştuğunda beyninin tüm sol yarısının çalışmaya başladığı ve konuşma için tek bir alan olmadığı görülmüştür. Konuşma için belirli bir nokta bulunamamaktadır.

İşte bu yüzden; yani doğuştan beyinleri böyle yapılanmış olduğu için erkekler konuşma konusunda çok iddialı değildir!
Erkeklerin beynindeki konuşma alanlarının dağınık olması sonucunda erkekler kelimeleri ağızlarında gevelerler. "Yani", "hmm" gibi kelimeler erkeklerin ağzından daha sık duyulur. Ayrıca kelimeleri yuvarlamaya da daha yatkındırlar.

Konuşmaya pek de hevesli değiller!

Erkeklerin konuşmaya kadınlardan daha az yatkın ve istekli oldukları hayatımızda karşılaştığımız pek çok durumda da görülebilir, hem de çok yakından! Örneğin, erkekler bir araya gelip bir futbol maçı izlediğinde orada tek yaptıkları şey futbol maçı izlemektir. Aralarında geçecek tek muhabbet "Bana şu birayı uzatır mısın?" olabilir. Ama kadınlar bir program izlemek için bir araya geldiklerinde esas amaç sohbet etmektir.

Farklı cinsiyetlerin kendilerini ifade biçimleri arasındaki fark en iyi sporda görülür. Televizyondaki bir spor programını izleyin ve kadın sporcuların maçı ne kadar iyi ve detaylı olarak tarif ettiklerine dikkat edin. Kendi duygularını, olaylarını, neden kazanan taraf olduklarını ya da olmadıklarını doğru ve düzgün bir biçimde anlatacaklardır. Oysa erkek oyuncular maçı sadece "İyi oynadık" ya da "Şansız bir maçtı, iyi oynamamıza rağmen kazanamadık" diye tarif ederler.

Erkek çocuklar okulda da ilk başlarda kızlara göre daha kötü, daha başarısız bir durumdadır. Bunun esas nedeni de yine, erkeklerin sözel yeteneklerinin aynı yaştaki kızlara göre daha az olmasıdır. Ancak kız çocukları da ileri ki senelerde fizik ve matematik gibi uzamsal beceriler gerektiren konularda erkeklere göre daha başarısız olurlar.

Ayrıca erkekler sorunlarını kadınlar gibi konuşarak ve anlatarak çözemezler. Bir kadın konuştukça, sorunu çözemese bile, en azından kafasından atmayı başarır. Erkekler ise bu başarıya ancak yalnız kalarak ve susarak erişebilir. İki kadın arasındaki sessizlik ölümcül olabilecekken, iki erkek arasındaki sessizlik sadece iki tarafında bir şeyler düşünmeye ihtiyaçları olduğunu gösterir
Yayın tarihi: 28.07.2009
2033
YORUMLAR

nbr

edanur karapıçak 17.06.2011 18:31:22

erkekler ileriyi dusunerek konusurlar herzaman gelecege dayi ilerlemek ve mantikli konusmayi seven bir kisilikleri var ve oyle konusmayi seven kisilerdir siz bayanlar gibi guncel basi bos seylerle ilgilenmezler konusurken dusunebilen kisilikleri vardir

boran...? 08.08.2009 00:26:40

ben biliyorum erkekleri illa konuşturman lazım yani sende konuşmadınmı hiiiççç konuşmazlar.sıkıntıdan patlarsın.erkekler gerçekten konuşma özürlüdür.=)

ezq! 04.08.2009 16:44:38

senin yorumlarına bayılıyorum selda 10 numarasın:))

yaşasın feminizm 03.08.2009 15:47:56

BUNUN TEK SEBEBI KADINLAR KOLAY ANLASAYDI ERKEKLER 2 KELIMEYLE ANLATIRDI. ERKEKLER KOLAY ANLADIĞI İÇİN KADINLAR 2 KELIMEYLE ANLATABILIYOR. BAİLA AÇIKLAMASI YOK BUNUN.

GECE MAVİSİ 03.08.2009 02:16:46

hem konuşup hem düşünecek kapasite ne gezer bunlarda ayda yılda konuşacak olurlar gercekten bir laf edecek sanırsınız oda fos çıkar .konuşmamalrı daha hayırlarına olur işlerine gelen bir konu olunca kırkyıllık dedikoducu melehatı gecer bunlar

seldaalem 02.08.2009 23:49:51

Çünkü sürekli bir hainlik düşündükleri için fazla konuşamazlar hem konuşup hem düşünemezler çünkü bu kadar beceri ancak kadınlarda olur.Konuşmamalrıda hepimizin hayrına çok konuşan erkek çok konuşan kadınlardan daha çok can sıkıcı oluyor

seldaalem 02.08.2009 23:45:15

en iyi konuşmacılar kadın mı? pehh. işte buna gülerim.... hemde yarılırım!

kahrolsun feminizm 01.08.2009 23:09:39

KeLimeLerin AnLam Kazandığı En Geniş ÇapLı DaL Siyaset DaLıdır Ve Gerek Türkiye'de Gerek Dünya GeneLinde Siyaseti icrâ EdenLerin ÇoğunLuğunu ErkekLer OLuşturmaktadır. Yâni Bir Bakıma ErkekLer iş icâbı KonuşurLar. KadınLarın KonuşmaLarının Sonucunda Bir icraat OLuşmaz. Sadece Hava MoLeküLLerinin TitreşmeLerini SağLarLar.

MoR_Uk_Ve_OteSi 01.08.2009 21:26:10

kadılar pratik zekalıdır , lep demeden leplebiyi anlar keşke erkekler de ole olsa...

hberru 31.07.2009 12:35:11
DAHA FAZLA YORUM GÖSTER
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.