Nasıl hayır demeli?

Nasıl hayır demeli?

Birinin size istediğiniz şeyi alamayacağınızı söylemesi sıkıcıdır; bakkalda bile olsanız. Hele ki olay bakkalda değil de ikili ilişkilerde yaşanıyorsa "hayır" demek daha da zor.

Birinin size istediğiniz şeyi alamayacağınızı söylemesi sıkıcıdır; bakkalda bile olsanız. Hele ki olay bakkalda değil de ikili ilişkilerde yaşanıyorsa hayır demek daha da zor. Karşınızdaki, istediğini alamayan kişi bu hayırla mutlaka incinecektir fakat küçük noktalara dikkat ederek bunu en aza indirmek sizin elinizde.

Daha kolay ve acıtmayan "hayır"lar için birkaç ipucu.

* Öncelikle şunu hatırlayın; size reddedilme riskiyle gelip bir şey teklif ettiğinde size değer verdiğini gösterip sizi onore etmiş oluyor. Bunun için de sert olmamaya özen gösterin, cesaretini takdir edin.

* Önce kendi kendinize konuşun. Eğer şartlar farklı olsaydı ona "evet" diyebilme gibi bir ihtimaliniz olabilir miydi? Örneğin "bu kadar uzak oturmasaydık belki." diyebiliyor musunuz?

* Eğer farklı bir zaman ve şartlarda aranızda birşeyler olabileceğini düşünüyorsanız tüm kapıları kapamamakta ve durumu ona ayrıntılarıyla açıklamakta fayda vardır.

* Ancak eğer ümit yoksa lafı dolandırıp gevelememek en doğrusu.

* Ona, öznesi "ben" olan cümleler kurun. "Bana ... hissettiriyorsun" yerine "böyle hissediyorum" deyin.

* Onun hoşunuza giden taraflarını da vurgulayın.. "Seninle sohbet etmek çok güzel ama birbirimize uygun değiliz." gibi.

* "Hayır"ınızdan eminseniz karşınızdaki kişi çok ısrarcı da olsa yumuşamayın ve kesin tavrınızı koruyun. "Hayır" dedikten sonra artık bir şey açıklamaya gerek yoktur.

* Yerine getiremeyeceğiniz sözler vermeyin. Yapmayacaksanız, "arkadaş olalım" ya da " ben seni ararım" gibi şeyler söylemeyin. Gerçekten de arkadaş olmak istiyorsanız sonraki teklifi ona götürmek sizin yapmanız gereken bir şey. Ama eğer bu kişinin hayatınızda olmasını kesinlikle istemiyorsanız geleceğe dair herhangi bir plan yapmaktan söz etmeyin.

* Eğer karşınızdaki kişi rızanız dışında size dokunuyorsa, ya da sizi tehdit ediyorsa kibarlığı bir yana bırakmanın zamanıdır. Bu noktada kaba olma hakkınızı kullanın ve hemen onun yanından ayrılın.

* Gerçekten çok zorlanacağınızı hissediyorsanız aynanın karşısına geçin ve "hayır, hayır, hayır" deyin; bunu söylerken ifadenizin nasıl olduğunu görün, bu halinize alışın.
Yayın tarihi: 28.06.2005
1051
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.