Mutsuz Playboy'lar!

Mutsuz Playboy'lar!

Kadından kadına koşan, sürekli sevgili değiştiren erkeklere özenmeyin. Aslında onlara acıyabilirsiniz bile... Psikologlar, her gördüğü kadının peşinden giden erkeklerin gerçekte kökleri çocukluğa kadar inen sorunları olduğunu söylüyor...

İnsan cinselliği bilinmeyenlerle dolu. Bunlardan biri de "tek bir çiçekle hayat geçmez" diyerek sürekli sevgili değiştiren yada karısını aldatan erkeklerin ruh hali... Oysa psikologlar bu durumun kökleri çocukluğa kadar inen ciddi bir sorun olduğu görüşünde birleşiyor. Kişinin ard arda, hiçbiri doyurucu olmayan ilişkiler yaşaması belli bir sorunun varlığına işaret ediyor.

Kuşkusuz, doyumsuzluğa varan aşırı seks düşkünlüğü diye birşey de vardır. Buna erkekler de "satiriasis" , kadınlarda da "nemfomani" adı veriliyor.Ancak, burada bir ayrım yapılması gerekiyor. Sevişmeden büyük zevk alan her erkek veya üst üste birkaç orgazm yaşayabilen her kadın "seks düşkünü" olarak görülmüyor.

Satiriasis ve nemfomani, cinsel boşalmada bile doyuma ulaşamayan insanlara isim veriliyor.
Wilhelm Reich bu durumu şöyle tarif ediyor: "Orgazmla birlikte gelmesi gereken rahatlama ve gevşemenin gelmemesi ve cinsel gerilim halinin sürmesi."

Kökleri çocuklukta
Doyumsuzluğun ve bunun doğurduğu aşırı seks düşkünlüğünün temel nedeni olarak çocukluğun sevgisiz ve güvensiz bir ortamda yaşanmış olması gösteriliyor. Birçok psikolog genç insanların çocuklukta bulamadıkları ruhsal ve bedensel sıcaklığı sürekli değişen eşlerde aradıklarını ileri sürüyor. Bu koşullarda yetişen bir çocuk hiçbir ilişkide gerçek doyumu bulamıyor.

Çocukluktan gelen güvensizliğin şaşmaz belirtilerinden biri olarak kişi sürekli kendini kanıtlamak ve yeni "gönüller fethetmek" gereksinimi duyuyor.
Yayın tarihi: 17.07.2001
3371
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.