Mutluluk bir adım ötede

Mutluluk bir adım ötede

Her koşulda mutlu kalmayı başaranları kıskanmak yerine, mutlu olmayı bir yaşam biçimine dönüştürmeye ne dersiniz?

İşte mutlu olmanın 10 formülü...

Mutlu olmayı öğrenin

Araştırmacılara göre, her zaman mutlu görünen kişilerin yüzde 50'si mutluluk genlerine sahip. Şimdi bu açıklamadan hemen kötü bir sonuç çıkarmayın. Mutluluk genlerine sahip olmayanların sürekli huzursuz ve mutsuz yaşayacaklarını düşünmek de yanlış. Mutluluk, kişilerde doğuştan varolabileceği gibi sonradan da elde edilebilen özelliklerden biridir.

Düzgün bir ilişki yaşayın

Yalnız yaşayan bir kadının ya da erkeğin, kimseye hesap vermek zorunda olmadığı ve bu sayede de mutluluğu yakaladığı sanılır. Oysa yapılan araştırmalar, bu tahmini doğrulamıyor. Tam tersine iyi giden bir ilişki, insanları mutlu eden nedenlerin başında geliyor. Bir ilişkiyi sürdürmek için harcadığınız çabanın ödülünü eninde sonunda alırsınız. Saygı görmek, değer verilmek, sosyal ve duygusal bakımdan destek görmek sizi mutlu eder.

Sağlıklı olun

Bazı insanlar daha fazla para sahibi olsalar, kendilerini çok daha mutlu hissedeceklerine inanırlar. Bu inanç belki kısa bir süre için geçerli olabilir, ama uzun vadede paranın mutluluğu tetiklemediği anlaşılır. Psikologlar, varlıklı olmanın değil sağlıklı olmanın insanları mutlu ettiğini hatırlatıyorlar. Maddi imkanlarınız artıkça, daha fazlasını istemeniz normal. Ama bu tatminsizlik duygusu, kişileri mutsuz ediyor. Oysa varlıklı olmayan kişiler, elde ettikleri imkanlarla yetinip mutlu olma şansına sahipler.

Ailenizle zaman geçirin

Tıpkı kadın erkek ilişkilerinde olduğu gibi, aile içi ilişkiler de mutluluğun anahtarı sayılır. Aile üyelerinin birbirlerine saygılı olmaları ve gerektiğinde birbirlerine destek vermeleri insanın kendini mutlu hissetmesi için yeterlidir. Aynı şekilde gerçek dostlar da kendinizi mutlu hissetmenizi sağlar.

Her fırsatta gülün

Mutlu oldukları yüzlerinden okunan kişilerin, çok sık güldüklerini herhalde fark etmişsinizdir. Bu kişiler gülmek için fırsat kollarlar ve çoğu zaman da o fırsatı kendileri yaratırlar. Gülmek, aynı zamanda acıları dindirmeyi de sağlar. Hastalıkları kolayca atlatabilen kişilere dikkat edin; onların çok sık ve içten gelen bir istekle güldüklerini göreceksiniz. Orta yaşlı iyimser kişilerin diyabet, yüksek kan basıncı ve kalp hastalıklarına kolay kolay yakalanmadıkları saptandı.

Cinselliğe önem verin


İşte size bir mutluluk anahtarı daha... Kadınla erkeğin cinsel teması, ruh sağlığında önemli gelişmeler sağlıyor. Düzenli bir cinsel yaşamı olan çiftler, kendilerini her zaman mutlu hissediyorlar. Cinsel temasın, kadın ve erkek için önemli bir mutluluk kaynağı olduğu kesin.

Egzersizleri ihmal etmeyin

Günlük hayatın koşuşturmasında vücut egzersizlerine zaman ayıramayanları, gerçekten sıkıntılı günler bekler. Egzersiz yapmayı bir zorunluluk sayanlar içinse, mutsuzluk ve karamsarlık asla söz konusu olamaz. Vücut hareket halindeyken kan dolaşımı hızlanır, beyine daha fazla kan gittiği için de kişiler duygusal çöküntü yaşamazlar.

Yardım kurumlarında çalışın

Sosyal yardım kurumlarında çalışmaya fırsat bulanlar, yararlı bir iş yapmış olmanın bilinci içinde kendilerini mutlu hissederler. Çevrenizdeki kişilerin sorunlarını gidermelerine yardımcı olmak, sizden yardım isteyen kişilere sırt çevirmemek, hemen fark etmeseniz de size mutluluk verir. "İyilik yap, iyilik bul" sözünü akıllarından hiç çıkarmayanlar için mutluluk her zaman yanı başlarındadır.

Hobi edinin

Boş zamanlarını TV ekranları karşısında geçiren kişilerin yüzlerindeki mutsuz ifade kimseyi şaşırtmamalı. Boş oturup düşüncelere dalmak, kimseyi mutlu etmez. Ama bir uğraş ya da hobi edinip bunun üzerinde çalışanlar, kendilerini her zaman mutlu hissederler.

Kendinizi sevin

Mutlu olabilmek için atılacak en önemli adım, kişinin kendini sevmesini sağlamaktır. Kendinden hoşlanmayan, sürekli bazı kusurlarını aklına getiren kişiler için mutluluk söz konusu olamaz. Ama kendini seven, takdir eden kişi, aynı zamanda başkalarının da onu sevip takdir edeceklerini aklından çıkarmaz ve mutlu olmayı başarır.
Yayın tarihi: 27.01.2006
899
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.