Mutlu İlişkinin Formülünü Açıklıyoruz!

Mutlu İlişkinin Formülünü Açıklıyoruz!

Otuz yılı aşkın süredir uyguladıkları özel Gottman tekniği ile binlerce çifte destek veren Dr. John ve Julia Gottman'dan kadın-erkek ilişkilerinde mutluluğa giden yollar...

Güncellenme tarihi:

Erken yardım arayışı: "Problemli ilişkileri olan çiftler, profesyonel yardım almak için en az altı yıl bekliyorlar. Problemli evliliklerin yarısı ilk yedi yılda sonlanıyor. Bu da bize çiftlerin uzun zaman mutsuz yaşadıklarını ve yardım almakta çoğunlukla geç kaldıklarını gösteriyor."


Taşları dökmek: "Araştırmalar; eşler birbirleri ile tartışırken aklına gelen her şeyi söylemekten kaçınanların istikrarlı olarak en mutlu olanlar olduğunu gösteriyor."

Yumuşak tartışmalar: "Çiftler arasında tartışmaların başlamasının ilk nedeni genellikle çiftlerin çatışma yaşadıkları konuda konuşurken, eleştirilerini yüksek sesle yapmaları. Eleştirileri daha yumuşak bir ses tonu ile ve karşı tarafı suçlamadan yapmak tartışmaların kavgaya dönüşmesine engel oluyor."Esnek planlar: "Araştırmalar; kadınların planlarını eşlerinin programlarına göre değiştirmekte daha esnek ve rahat olduğu, erkeklerinse bunu yapmakta zorlandıklarını gösteriyor. İlişkide tarafların ne kadar esnek olabildiği evliliğin başarısını büyük ölçüde etkiliyor."

Prensip sahibi olmak: "Araştırmalara göre mutlu çiftler ilişkide bazı prensiplere sahipler. İlişkisinde çok mutlu olan çiftlerin yeni evli ya da birbirlerine yeni âşık olmuş olsalar bile birbirlerinden gelecek incitici ya da rencide edici en ufak bir davranışı kabullenmedikleri görülüyor, ilişkinin başından itibaren kötü davranışlara karşı düşük toleranslı olmak, uzun vadede mutlu bir ilişkinin göstergesi...'1'e 5 kuralı:
"Mutlu bir ilişkide çiftler birbirleri ile tartışırken negatif bir cümle sarf ettikten sonra birbirleri ile ilgili en az beş tane olumlu cümle kuruyorlar."

Bakım onarım çalışmaları: "Başarılı çiftler büyük tartışmalardan nasıl çıkacaklarını iyi biliyorlar. Mutlu çiftlerin tartışma sırasında yaptığı başarılı müdahalelerden bazıları; tartışma konusunu alakasız bir konu ile değiştirmek, espri yapmak, bu durumun karşı tarafı ne kadar zorladığını anladığını söylemek ve tartışmayı 'Bu bizim problemimiz' diyerek ortak bir noktaya çekmek, teslim olmak yani iddiasından vazgeçmek (zaman zaman bütün karşılaşmalarda olduğu gibi taraflardan birinin kazanması gerekebilir), eğer çok ateşli bir tartışma ise bir süre ara vermek ve sakinlemek, tekrar bu konuda konuşmaya karar vermek."Yatağa öfkeli girmek: "İnsanlar yatağa öfkeli olarak girmenin yanlış bir inanç olduğunu düşünmeye alıştılar. Çiftler üzerindeki araştırmalar, özellikle geceleri duygusal çatışmalarda fizyolojik olarak insanların kalp atışlarının yüksek olduğunu ve iletişim kurabilmeleri için konsantre olamadıklarını gösteriyor. Araştırmalar sakinleşene kadar tartışmaya devam etmek yerine ara verilmesinin yararlı olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla, tartışmaya sabah daha sakin bir kafa ile devam etseler daha faydalı olur."

Mutlu ilişki istatistiği: "Evliliklerin bitmesinin nedenlerinden yüzde sekseni, olumlu duygular ve yakınlık eksikliği oluşturuyor. Yüzde kırkını ise şiddetli tartışmalar, özellikle de bu tartışmalarda eleştirel, savunmacı olmak ve karşı tarafı acımasız bir şekilde küçümsemek oluşturuyor. İlişkide her zaman olumlu bir atmosfer yaratmaya çalışmak ve 'ilişki' bankasına sürekli yatırım yapmak mutlu bir ilişkinin formülü."

Yayın tarihi: 08.11.2010
43202
YORUMLAR

bu ilişki danismanlari acaba kendi hayatlarında mutlular mı? biri de cikip bunlari yazsa...

nevin 09.11.2010 10:39:43

EN ONEMLISI SAYGI VE HOSGORU

GUNESS 09.11.2010 10:14:54

insanın öğrenmesi gereken ilk dil tatlı dildir. sonrası teferruat:)

ÖZLEM 09.11.2010 09:13:55

karşınızdaki insana kaldıramayacağı sorumlulukları yükler beklentilerinizi yüksek tutarsanız hiç bir ilişki yürümez.evlilik birbirine müdehale etmek değil beraber hayatı paylaşmaktır.açıklar kapatılır eksikler tamamlanır.

needtogo 09.11.2010 00:47:08

EN MUTLU EVLİLİK YETİMHANEDEN BİRİYLE YAPILAN EVLİLİKTİR AİLE NE KADAR KALABLIKSA PROBLEM O DERECE ÇOK OLUR

EV HANIMI 08.11.2010 16:46:46

bundan önceki ilişkimi değil MarieClaire, einsten bile çözemezdi

hülya 08.11.2010 16:44:28

bunlar afaki konuşmalar hergün içki içen eve gelmeyen bir kocanız varsa kavga etmek için değil sabahı beklemek nasıl yapsamda şu evden bi kaçsamı düşünüyorsun bu tip araştırmalar normal insanlar için

laf 08.11.2010 15:54:36

sosyal medya ilişkileri köreltiyor!

efemer 08.11.2010 15:47:30

iki tarafın da hayatta fevri hareketlerde bulunmayıp, alttan almayı öğrenmesi onemli mutluluk için

saheser 08.11.2010 15:10:16

mutlu ilişkiyi yakalayınca insan elinden geleni yapmali kaybetmemek için..

bordo 08.11.2010 15:08:36
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.