Konuş yoksa fena olur!

Konuş yoksa fena olur!

"Bana içinden geçenleri hiçbir zaman anlatmıyor dolayısıyla içinde neler olup bittiğini hiçbir zaman bilemiyorum"

Eminiz birçoğunuz sevgilileriniz için benzer cümleler kuruyorsunuz. Yapılan bir ankete katılanların yüzde 42'si de sizinle bu konuda aynı hisleri paylaşarak erkek arkadaşlarının hislerini kendilerine saklamalarından şikayetçi olduklarını belirtti.

O konuşmak istemediğinde siz de içinize kapanıyorsunuz öyle değil mi? Peki acaba gerçekten de konuşmak istemiyorlar mı? Hayır erkekler de konuşmak, paylaşmak ister fakat yalnızca kendilerini rahat hissettikleri bir ortamda. Erkeğinizi konuşturmanın yollarını merak ediyorsanız yazımızın geri kalanını okuyun.

Erkekler reddedilme korkusu taşır

Birçok erkek kadınların kendilerini sürekli eleştirdiğini düşündüğü için onlara açıldıkları takdirde kadınların kendileriyle dalga geçmesinden korkar. Bir erkeğin egosunun kadınlarla kıyaslandığında çok daha hassas olduğunu unutmayın. Sevgiliniz sizin onu sürekli yargılayacağınızı düşünürse o zaman size içini açmayacaktır.

Size hislerini ve düşüncelerini anlatmasını istiyorsanız onu olduğu gibi kabul ettiğinizi göstermelisiniz. O size bir konu hakkındaki fikirlerini açmaya başladığında hemen 'bu düşüncene katılmıyorum' ya da 'bu saçma fikre de nereden kapıldın?' gibi cümlelerle lafını bölerseniz size hiçbirşeyini anlatmayacaktır.

Siz de ona açılın

Erkekler bazı özel şeylerini paylaşırlarsa sevgililerinin onları terk edeceği endişesi taşır. Fakat unutulmamalıdır ki herkesin birtakım problemleri ve korkuları vardır. Dolayısıyla siz de ona ruhunuzun derinliklerinde sakladığınız birtakım duygularınızı açarsanız o zaman sizin kendisine güvendiğinizi görecek ve o da size içini dökmeye başlayacaktır.

Sizinle konuşmaya başladığında onu dikkatlice dinleyin ve özellikle de yaptığı bir hatadan bahsediyorsa lafını bölüp geçmişte sizin de yaptığınız benzer bir hata olduğunu –eğer gerçekten böyle bir hata yaptıysanız- söyleyin. Böylece karşılıklı bir paylaşım gerçekleştirmiş olacak ve onun size daha rahat açılmasını sağlayacaksınız.

Ona geçmişi hatırlatmaktan vazgeçin

Bir tartışma esnasında ona daha önce söylediği ve sizde iz bırakan sözleri hatırlatmayı alışkanlık haline getirdiniz. Bu hemen hemen bütün ilişkilerde yaşanan bir durumdur. Tartıştığınız konu birdenbire yön değiştirir ve geçmişte yapılan hatalar tek tek hatırlatılmaya başlanır.
Bir erkek size söylediği sözlerin daha sonra başka bir tartışmada malzeme olacağını düşünüyorsa o zaman size asla gerçek hislerini açıklamayacaktır. İlişki bir dansa benzer. Ne siz ne de o bu dansı kusursuz icra edemezsiniz bunu aklınızdan çıkarmayın. Aklınızda tutmanız gereken şey bu dans içinde aldığınız rollerdir.

Bugün yanlış olduğunu düşündüğünüz şey geçmişte size doğru olarak gözüküyordu belki de. (bu sevgiliniz için de geçerli bir durum) O yüzden kendinizi geçmişten sıyırarak şu ana odaklanmaya çalışın. Ancak bu yolla onunla aranızda gerçek bir iletişim kurabilirsiniz.

'Gerçek'e giden yolu bulun

Birçok erkek beraber olduğu kadının gerçeklerle yüzleşecek kadar cesur olmadığını düşündüğü için kendi hayatına dair bazı şeyleri ondan saklıyor. Birçok kadın beraber olduğu erkeği ve ilişkiyi duygularını kullanarak yönetmeyi tercih ediyor. Bu kadınların ayrıca beraber oldukları erkeklerden bazı beklentileri oluyor ve bunlar karşılanmadığında yıkılıyorlar.

Kadınların bu noktada kendilerine üç temel soru yöneltmeleri gerekiyor: 'Gerçeklerle ne kadar baş edebilirim?', 'Gerçeğin ne kadarını bilmeyi gerçekten istiyorum?' ve 'Sevgilimin bir hayal imgesi olarak hayatımda gezmesini mi yoksa iyisiyle kötüsüyle gerçek bir karakter olarak hayatımın bir parçası olmasını mı istiyorum?'Belki ilk etapta onun hakkındaki tüm gerçekleri kaldıramayabilirsiniz fakat en azından onu daha iyi tanımak adına bu 'gerçek' yola adım atabilirsiniz.

Onu 'o' olduğu için sevdiğinizi ve kabul ettiğinizi bilirse size her zaman dürüst davranacak ve içinden geçen kendisiyle ilgili her şeyi size rahatlıkla anlatabilecektir.

Yayın tarihi: 13.02.2005
741
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.