Kıskanırım seni ben

Kıskanırım seni ben

Hepimizin hayatında kıskançlığın içimizden ince bir sızı gibi geçtiği zamanlar vardır. Ya bu duyguya bağımlı olmak? İşte, o çok tehlikeli...

Testimizi çözdüğünüzde aşkta, işte ve arkadaşlıkta ne kadar kıskanç olduğunuzu öğreneceksiniz.

1- Kendini David Beckham sanan erkek arkadaşınız her pazar halı saha maçı yapıyor. Şimdi bir de cumartesi günü oynamayı düşünüyor. Nasıl bir tepki verirsiniz?

a) Çok sevinirim, böylece cumartesileri onun sızlanmalarına katlanmak zorunda kalmadan alışverişe çıkabilirim.

b) Bir tek hafta sonları görüşebildiğimiz için olay çıkarır ve "Ya o aptal takım, ya ben..." diyerek onu kesin bir seçim yapmaya zorlarım.

c) Ondan on beş günde bir maça gitmesini rica eder, böylece hem görüşebileceğimizi hem de
kendi ilgi alanına vakit ayırabileceğim söylerim.

2- İşyerindeki yakın bir arkadaşınız oldukça iyi bir zam aldı ve şirket ona bir de araba verdi. İlk yapacağınız hareket ne olur?

a) Onu yürekten kutlar ve arabayla ilk olarak beni gezdireceğini umduğumu söylerim.

b) Doğru genel müdürün odasına dalar, ne zaman zam ve araba alacağımı sorarım.

c) Arkadaşımın bu ani kazancı patronla olan yakın ilişkisine borçlu olduğu yolunda bir dedikodu yayarım.

3- Eski bir arkadaşınızla karşılaştınız. Eskiden gözlüklü, sivilceli ve şişman bir ördek yavrusuyken şimdi mükemmel ve kendinden emin görünüyor, üstelik de kendi şirketi var. Şimdi ne yapacaksınız?

a) Onu etkilemek için mesleğimdeki başarımı abartır, peşimdeki erkeklerle ilgili bir sürü hikaye uydururum. Yalan da değil.

b) Ona bu özgüveninin ve başarısının sırrını sorar ve vereceği tavsiyelerden kendime pay çıkarmaya çalışırım.

c) Ondan bu inanılmaz değişimin hikayesini anlatmasını ister, kırılmasına neden olmamak için de çirkin ördek yavrusu esprileri yapmaktan kaçınırım.

4- Bir partiye geç gittiniz ve sevgilinizi bir köşede eski kız arkadaşıyla sohbet ederken gördünüz. İlk tepkiniz ne olur?

a) Onları görmezden gelir, fakat partiden dönerken sevgilimin başının etini yerim.

b) Oraya gidip kıyameti koparır, bir bardak kırmızı şarabı kadının üzerine hiç tereddütsüz boca ederim.

c) Yanlarına gidip sohbete katılır, böylece arkadaş kalmalarını onayladığımı gösteririm.

5- En yakın kız arkadaşınız bu aralar işyerinden bir arkadaşıyla pek sıkı fıkı ve ne zaman buluşmayı önerseniz onunla randevulaştığını söylüyor. Aşağıdakilerden hangisini yaparsınız?

a) Dışarı birlikte çıkmayı teklif ederim.

b) Onu aramayı keserim. Bana ihtiyacı olmadığı çok açık...

c) Ya o kadınla ya da benimle arkadaşlık etmesini söyler, dramatik sahneler yaratırım.

6- Yeni bir büstiyer aldınız, ilk kez giyiyorsunuz. Bir restorana girdiniz ve aynı büstiyeri bir başka kadının üzerinde gördünüz. Üstelik ona daha çok yakışmış. Nasıl davranırsınız?

a) Acilen çıkıp başka bir yere giderim. Dayanılmaz bir durum.

b) Ona doğru yürür, elimle üzerimdeki büstiyeri işaret ederek gülmeye başlarım. Ne de olsa komik bir tesadüf...

c) "Yanlışlıkla" üzerine votka-vişne döker, sonra da binlerce kez özür dilerim. Kaza işte!

7- Sevgiliniz yıllardır ilk kez geç saate kadar çalışacağını söyledi. Onun yokluğunu nasıl değerlendirirsiniz?

a) Bu işin içinde bir iş olduğunu düşünür ve bir ipucu bulmak için evi didik didik ararım. Ya hayatına başka biri girdiyse?

b) Her seferinde bir bahane uydurup onu işyerinden yarım saatte bir ararım.

c) Ayağımı uzatıp rahat rahat kitabımı okurum. Çalışıyor adam, ne yapsın?

8- Ailenin en başarılı çocuğu her zaman sizdiniz. Fakat şimdi kız kardeşiniz harika bir iş teklifi aldı, hem de yurtdışından... Doğal olarak bütün aile onunla ilgileniyor. Ne yaparsınız?

a) Aile ortamında sevinmiş gibi görünür ama en yakın arkadaşıma tembel kız kardeşimin böyle bir iş bulmasının haksızlık olduğunu söylerim.

b) Ona bir hediye alır ve önüme gelene ne kadar başarılı bir kardeşim olduğunu anlatarak övünürüm.

c) Geceleri tek başıma içip meslek hayatımda aslında hiç de başarılı olmadığımı düşünürüm. Hem yurtdışına gitme hayalleri kuran asıl bendim.

9- Erkek arkadaşınız beş yıl önce bir kadını evlenmeyi düşünecek kadar çok sevdiğini itiraf etti. Bu itirafı nasıl karşılarsınız?

a) Ağlarım. Bütün gün... Teselli etmeye çalışırsa ona bağırarak "nişanlısına" gitmesini ve beni rahat bırakmasını söylerim.

b) İlk anda hiçbir tepki vermem ama sonradan yeri geldikçe "beş yıl önce evlenmeyi düşündüğü o mükemmel kadından" bahsederim, ta ki ondan da benden de bıkıncaya kadar...

c) Bu olayı hiç sorun etmiyormuş gibi davranır ama içten içe biraz paniğe kapılırım.

10- Aynı ofiste çalıştığınız bir kadın bacağını kırdı ve şimdi bütün erkekler ona yardım etmek için birbirleriyle yarışıyorlar. Siz nasıl davranırsınız?

a) Biraz kıskanır, ama alçı çıktığı anda bu ilginin biteceğini düşünerek kendimi rahatlatırım.

b) Zor durumda olduğunu gördüğüm için ona yardımcı olmak adına elimden geleni yaparım.

c) Kolumu incitmiş gibi yaparak ilgiyi kendi üzerime çekmeye çalışırım.

1-10 puan arası: Kıskançlık mı, o da ne?

Doğrusu bravo! Siz değil kıskançlığın kölesi olmak, bu duygunun normal bir insanda olması gereken kadarına bile sahip değilsiniz. Üç ihtimal var: Ya çok safsınız, ya mangal yüreklisiniz, ya da inanılmaz bir özgüvene sahipsiniz. Yalnız şunu da bilin ki kıskançlıktan bu kadar uzak olmanız bazı fırsatları kaçırmanıza, bazı ortamlarda kendinizi gösterememenize ya da aptal yerine konmanıza neden olabilir. Kimi hedeflere ulaşmak için mücadeleye girmek gerektiğini ve dozunda kıskançlığın insanın motivasyonunu artırdığını aklınızdan çıkarmayın.

11-20 puan arası: Sağlıklı bir şüphecilik

İçinizdeki kıskançlık son derece kararında... Bir kadının erkek arkadaşını eski sevgilisinden kıskanmasından, girdiği bir ortamda kendisinden daha güzel bir kadın görünce rahatsız olmasından, başarılı işleri kendisi çıkardığı halde arkadaşının zam aldığım öğrenince çıldırmasından doğal ne olabilir ki? Kıskançlık hissine kapıldığınız zaman kendinizi suçlamaktan vazgeçin ve yaşadığınız bu duyguyu olumlu yönde kullanmaya, kişisel gelişiminiz ve çalışma hayatındaki motivasyonunuz için itici bir güç olarak değerlendirmeye çalışın.

21-30 puan arası: Kırmız ı gözlü canavar

Tamamen bu duygunun kontrolü altında yaşıyor, gündelik hayattaki adımlarınızı ona göre atıyor, kararlarınızı onun yönlendirmesiyle veriyorsunuz. Çevrenizdeki insanlarla sağlıklı iletişim kuramıyor, arkadaşlarınızı kendinizden uzaklaştırıyor, erkek arkadaşınızı bıkma noktasına getiriyorsunuz. Kendinize ve sevdiklerinize nasıl bir kötülük yaptığınızın farkında mısınız? Başkalarının görünümleriyle, kazançlarıyla ve başarılarıyla ilgilenmeyi artık bırakın ve biraz da kendi hayatınıza odaklanın. Kıskançlıkla kendinize işkence ederek, hırçınlaşarak, insanları kırarak ve dolaplar çevirerek hiçbir yere varamazsınız, içinizdeki bu kırmızı gözlü canavarı öldürmek için elinizden geleni yapın, aksi takdirde acı çeken yine siz olursunuz.
Yayın tarihi: 15.01.2006
953
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.