Kıskançlığınızı dizginlemenin yolları

Kıskançlığınızı dizginlemenin yolları

Seven kıskanır mı, yoksa kıskançlık bir tür delilik mi? Kökeni her neyse bizi raydan çıkaran bir ruh hali olduğu kesin. Kıskançlığı kontrol altına almayı öğrenirsek hem bize hem kıskandığımıza hayat cennet olabilir. Peki nasıl?

Kıskançlığınızı dizginlemenin yolları
Kıskançlığınızı kontrol altında tutun!

Darwin'e göre, rekabeti önlemek ve çocuklarımızı korumak vücudun çabasıydı. Psikologlar bunu genellikle deliliğin yakın kuzeni diye adlandırıyor.

Kökeni ne olursa olsun, romantik kıskançlık genellikle gerçek temellere dayanmaz ve bizi tamamen kaybetmişiz gibi hissetmemize sebep olur. Eğlenceli değil! Muhakeme yeteneğimiz olması sevindirici.

İşte içinizdeki kıskançlık canavarını kontrol altında tutabilmeniz için düşünmeniz gerekenler:

Pozitif düşüncenin gücü:

Bir kıskançlık krizini kontrol edemeyebilirsiniz, ama biraz da yoğunlaşma ile düşüncelerinizi daha mutlu bir yere götürebilirsiniz.

Psikolog Ayala Pines, Romantic Jealousy'nin yazarı, eski mutlu zamanlara konsantre olmayı öneriyor "Sevgilinizin en son yaptığı güzel şey ya da kendinizi harika hissetmenize sebep olan güzel bir şey" gibi. Kalıcı bir çözüm değil ama elinizdeki kadehin içindekini diğer kadının suratına fırlatmamanıza yarayabilir.


İkinci bir fikir sorun:

Kıskançlık krizinizi sevgilinizin gözleri önüne sermeden önce mutlaka ikinci bir fikir edinin; bu en yakın arkadaşınız olabilir. Sizin göremediğiniz ayrıntıları fark eder ve tarafsız davranmanıza yardımcı olur.


Kendi kıskançlık ucubenizi sahiplenin:

Kıskanç bir insan değilmişsiniz gibi davranmaktan vazgeçin çünkü kabarıp kabarıp daha yıkıcı bir patlama ile bitmesi muhtemeldir. Bunun yerine kıskançlığınızı tetikleyen insan/durumla ilgili sorular sormaya başlayın.

Neye benziyor, ondan etkilendi mi, ne hakkında konuştular? Zamanla, bu soruları suçlayıcı bir tavırla değil, doğal bir tavırla soracak kıvama geleceksiniz. Bebek adımları...


Rakibinizi tanıyın >>>
Yayın tarihi: 11.11.2011
3934
dahafazlası
YORUMLAR

bayanın biride bana kazık attı seversin sevmezler 5 ay oldu kazığı yememe rağmen saygıyla ayrıldık !...

melih 23.11.2011 08:27:43

ayşecim salla gitsin o seni düşünsün o seni merak etsin

fatossss 21.11.2011 21:41:20

kis gancligimi kontrol edemiyorum bu yüzden kocamla hep tartisiyorum kocam beni altatiyor ama bun isbatlayamiyorum ve cok canim yaniyor ne yapmam gerekir lütven bana yardim ede bilirmisiniz

ayse erdogus 15.11.2011 21:27:47

bırakın ya seven kıskanır..........ne dizginlemesi hayvanmı eğitiyosunuz........

ahmet özbey 13.11.2011 20:06:29

bende onun beni kıskanmasını kıskanıyorum ben yapamıyorum normalmiyim omu anormal anlamadım

seviç 13.11.2011 06:51:53
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.