Kıskançlığın esas sebebi ne?

Kıskançlığın esas sebebi ne?

Kadın erkek ilişkisinde en tehlikeli duygulardan biri olan kıskançlık, çoğu kişi için aşılması çok zor bir durumdur. Son derece yıpratıcı bir duygu olan kıskançlığı Reem Nöropsikiyatri Merkezi Kurucusu Dr. Mehmet Yavuz anlatıyor.

Kıskançlığın esas sebebi ne?
Kıskanç insanların yaptığı davranışlar kendilerine göre normal sayılsa da, kıskanılan kişi için aynı durum söz konusu değil. Peki, kıskançlık kadın ve erkek ilişkilerini nasıl etkiliyor? Kıskançlığın altında yatan sebepler neler? Kıskançlıkla ilgili birçok sorunun cevabına Dr. Mehmet Yavuz ışık tutuyor.


Kıskançlık nedir?

Kıskançlık bir nesneyi ya da kişiyi paylaşamama, sahiplenme duygusudur. Kıskançlık insan doğasında var olan doğal bir duygudur. Kıskançlığın sosyal olarak kabul edilen formu imrenme ya da öykünme olarak tabir edebileceğimiz çevremizde gördüğümüz kişilere özenme, kendi benliğinden ödün vermeden onlar gibi olmak istemektir. Bunu yaparken amaç kişinin kendisini geliştirmesi ve motive olması iken, kıskançlık durumunda motivasyon yerini hırslanmaya ve kişinin içini kemiren, kafasının içerisinde yinelenip duran olumsuz düşünlere bırakır.

Bu iki duygulanmayı ikisinin farklı yoğunluklarına ve kişide uyandırdığı duygulara bakarak ayırt edebiliriz. Kişiliği henüz oturmamış çocuklarda tüm duygular çok yoğun yaşandığı gibi kıskançlık da sözsel ve davranışsal ifadelerle kendisini gösterecek şekilde ifade bulur. Çocukların arkadaşlarını kıskandıklarına ve onların canını yakmak istemelerine çok sık şahit olmuşuzdur. Bu durum bazı süreçler yaşandığı takdirde yetişkinlikte de görülebilir.


İkili ilişkilerde kıskançlık nasıl belirir?

Bizim en sık karşılaştığımız kıskançlık hali romantik ilişkilerde yaşananıdır. Aşırı sahiplenme kıskanılan kişiyi rahatsız ettiği kadar bu duyguyu uç noktalarda yaşayan kişi için de tehlikeli (rahatsız edici) bir durumdur. Hem kıskançlık duygusunun kendisi, hem de buna eşlik eden düşünce ve düşüncelerin tetiklediği davranışlar kişinin hayatını çekilmez bir hale sokabilir. Elbette kıskaçlığın hedef aldığı diğer kutup olan kıskanılan kişi için de durum pek iç açıcı olmaz. Eğer duygu zarar verme noktasında yaşanıyorsa, kıskanç kişi mutlaka tedavi görmelidir.


Kıskançlığın altında yatan durumlar nelerdir?

Kıskançlık duygusunun altında yatan birçok sorun olmakla beraber, en sık gözlemlenenler özgüven eksikliği, karşı tarafa güvenmeme ve karşı tarafı kaybetme korkusudur.
Kıskanan kişi geçmişte güveninin sarsılacağı bazı olaylar yaşamış olabilir. Erken çocukluk döneminde yaşanan bazı hadiseler kişinin ruhsal gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir. Örneğin anne-baba arasında geçen sorunlardan dolayı kişinin ailesinin dağılması önemli bir etmen olarak karşımıza çıkabilir. Ebeveynlerden birinin ya da her ikisinin aldatılma gibi güven sarsıcı büyük bir sorun yaşaması ve bunun küçük yaşlarda aile içerisinde çocukların da dahil olduğu bir şekilde dikkatsizce ve özensizce yaşanması ileriki yaşlarda kişinin yaşadığı beraberliklerde de terk edilme, aldatılma gibi olaylara maruz kalması kıskançlık duygusunun uç noktalarda yaşanmasına sebep olabilir.


Geçmişinde böyle bir problem yaşayan kişi, ilişkisinde kıskanç mı olur? > > > >
Yayın tarihi: 22.12.2010
39141
dahafazlası
YORUMLAR

KISKANILMAKTAN NEFRET EDIYORUM ARTIK ONU GIYME BUNU GIYME DIŞARI ÇIKMA HER ŞEYINDEN HABERIM OLCAK BU NE YA NEFES ALAMIYORUM SEVGILIMI SEVIYORUM AMA ÇOK FAZLA KISKANIYO ARTIK ONUNKI HASTALIK OLMUŞ BU YÜZDEN DE AYRILMK İSTEMIYORUM NE YAPCAĞIMI BILMIYORUM BÖYLE GİDERSE SONUMUZ KARANLIK.....

FaTma 01.11.2011 16:29:08

kıskançlık diye bir şey bilmiyorum. çünkü çok güzelim

gözde 25.08.2011 18:30:44

kıskançlık olmazsa ilişki, ilişki olmazkiii

slslss 26.04.2011 18:53:18

Bunları okuduktan sonra kıskançlıgının had safhada oldugunu fark ettim. Ama çok seviyorum onu. Bu kıskanclıgına tahammül edebileceğim kadar çok.

Derya 22.02.2011 12:58:17

benim esimde kıskanç ama ben onu çok seviyorum ayrılmak mantıksız..

melisa 11.01.2011 17:38:26

bir adamsevgilisini iş çıkışında dürbünle izliyorsa bu adam kıskaçmıdır yoksa paranoyakmıdır?

kuzi 06.01.2011 13:50:26

benim de sevgilim çok kıskanç, artık neredeyse hiç erkek arkadasım yok,ama ona göre olması gereken bir durum bu,bensiz plan yapmaz,çok seviyorum sevmesem 3 yıldır çıkmazdım zaten ama zor bir durum Allah sabır versin bize

burcu 25.12.2010 19:55:36

Mobil kullanıcı senin için durum hayli zori üzüldüm. Ben de fazla kıskançlardan biriyim. Bu durum beni üzüyor. Sebebi güven değil kaybetme korkusu ve sevgi. Yukarıda yazılanlar kadar değil ama, onlar gerçekten ileri derecede.

victor-05 25.12.2010 19:28:14

Sanirim bende bu Cok kiskanalardan biriyim.kocama cok güvenmeme ragmen hep tedirgin oluyorum,cünki her ortamda cok ilgi gören yakisikli bir kocam var! Bu durum onu cok simartsada beni delirtiyor!!ayrica is geregi sürekli yurtdisinda olabiliyor!!

mobil kullanici 23.12.2010 17:54:53

bu durumda hep erkekler günah keçisi olur

beyza 22.12.2010 22:05:24
DAHA FAZLA YORUM GÖSTER
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.