Kadınların tek gecelik ilişki modası

Kadınların tek gecelik ilişki modası

Seksin tabu olmaktan çıkması, kadının cinselliğini daha özgürce yaşamasını beraberinde getiriyor. Doğum kontrol yöntemlerinin ve pornografinin yaygınlaşması bile tek gecelik ilişkilerin artmasını sağlıyor.

Güncellenme tarihi:
Senaryo tanıdık gelebilir: Gece kulübündeki en karizmatik erkek odur ve bu baştan çıkarıcı tavırları sizin evinizde, onun evinde ya da otel odasında devam eder. Sonra size SMS atar, bir kere daha beraber olursunuz ve işler bu kadar ateşliyken bir kere daha, bir kere daha...

Üç-dört hararetli buluşmadan sonra onun hakkında ilk tanıştığınızda öğrendiğinizden daha fazla bir şey bilmediğinizi anlar ama yine de ne zaman arayacak diye düşünmekten kendinizi alamazsınız. İşin kötüsü aramazsa ne yapacağınızı da bilemezsiniz.

"Onun cep numarası haricinde hiçbir numarasının bende olmadığının farkına vardım" diyor 24 yaşındaki tasarım öğrencisi Ayşegül. Ve şöyle devam ediyor: "Nasıl bir erkek olduğu hakkında hiçbir fikrim yoktu. Tanıştığımızdan beri en anlamlı sohbetimiz doğum kontrol yöntemleri üzerine olmuştu (neyse ki ikimizde korunuyormuşuz). Beni çok tahrik ediyordu ve yatakta inanılmaz uyumluyduk."

Peki kadınlar gerçekten gelişigüzel seksten erkekler kadar zevk alabilirler mi? Ayşegül'ün sevgilisi SMS yollamayı kestikten ve onun yazdığı birkaç mesajı da cevapsız bıraktıktan sonra, içinde bazı duygular harekete geçmeye başlamış. "O zamana kadar bu kelimeleri hiç kullanmamış olsam da hayal kırıklığı ve üzüntü duyduğum kesindi" diye açıklıyor durumunu. Kendinizi bu kadar iyi hissettiren bir şeyi paylaştıktan sonra, ilişkinin devam etmesini istemeniz normal. Ayşegül üçüncü defa beraber olduklarında artık bedensel olarak birbirlerini tanıdıklarını söylüyor...

"Birkaç hafta sonra, bir pazar akşamı geç bir saatte beni aradı. Biraz sarhoştu ve çok samimiydi. O zaman sadece sevişmek amacı ile aradığını anladım. Bir yandan onu eve çağırmak istediysem de sonra bundan vazgeçtim. Bu durumun beni nasıl kırdığına ise çok şaşırdım" diye de ekliyor.

FARKI ANLAYIN

Danışmanlara göre problemin kaynağı burada. Psikolog David Schmidt'e göre erkekler ve kadınlar konu seks ve duygusallığa gelince farklı şekilde yaratılmışlardır. Journal of Personality and Social Psychology (Kişilik ve Psikoloji Dergisi)'de yayımlanan bir çalışmasında, Dr. Schmidt, erkeklerin, kadınlara kıyasla yeni tanıştıkları partnerlerle kaçamak yapmaya daha eğilimli olduklarını belirtiyor. Bunun kökeninde, eski avcı-toplayıcı toplumlarda birçok partnerin erkeklerin genlerini ilerletmeleri şansını yükseltmesine, bir tek partnere bağlanan kadınların da çocuklarını daha iyi yetiştirme şansına sahip olmalarının olduğuna inanıyor.

Psikolog Alison Reilly "Kadınların beyinlerindeki duygusal konnektörler erkeklere göre çok daha fazladır. Kadın, biyolojik açıdan çocuk yapmaya programlanmıştır. Bu nedenle iki adet dönemi arasında, hormonlar hareketlenir ve seks yapma isteği artar" diyor ve rastgele ilişkilerin kadınlar için genelde başarılı olmayacağına çünkü kadınların duygularını mutlaka işin içine katacaklarına inanıyor. Bir kadın bir gecelik kaçamak hakkında erkeğe göre çok daha hassas davranır. Ve bu kaçamağın erkeği ona bağlayacağını umar. Fakat çoğunlukla böyle olmaz ve kadının kendine olan güveni sarsılır.
Uzmanlara göre, kaçamak yapmak özgür ruhlu ve kendine güvenen kadınları bile rahatsız edebilir. "Bunu yaptığıma inanamıyorum!" ve "Kendime saygımı nasıl bu kadar ayaklar altına alabildim. Beni seven bir erkek ile tanışana kadar kimseyle birlikte olmamalıydım" gibi düşüncelerle kendilerine kızarlar.

UZUN İLİŞKİLER TEHLİKEDE Mİ?

Bir diğer örnek ise çok tartışmaya yol açan The Washington Post gazetecisi Laura Sessions Stepp'in Unhooked: How Young Women Pursue Sex, Delay Love, Lose at Both (Genç Kadınlar Nasıl Seksi Kovalar, Aşkı Erteler ve Sonunda İkisini de Kaybederler)'den geliyor. Stepp lise ve üniversite çağındaki öğrencilerle iki yılı aşkın bir süre yaptığı araştırmanın sonucunda şöyle bir sonuca varmış: Seks kaçamakları, geleneksel randevuya çıkmanın yerini almaya başlıyor. Bu durum birçok genç kadını tatmin olmamış kılıyor. Öte yandan bu tür ilişkiler kadının, bir erkeği iyice tanıyıp, uzun vadeli duygusal ilişkiler kurmasını da zorlaştırabiliyor.

Bu kitaba göre bazı kadınlar rastgele bir kaçamaktan sonra rahatlıkla yataktan çıkıp, "Çok zevkliydi ama şimdi işe gitmem gerekiyor" diyebiliyorken, birçoğu ise bunu başaramıyor. Birçok kadın cep telefonlarına saplantı derecesinde sık kontrol ediyor ve erkeğin yeniden kendisini aramasını bekliyor. Aranmadıkları zaman da hayal kırıklığına uğruyorlar ve kendilerini kullanılmış gibi hissediyorlar.


KARŞI GÖRÜŞLER DE VAR >>>


Tek gecelik ilişkiler hakkında ne düşünüyorsunuz?


Yayın tarihi: 23.03.2009
8169
dahafazlası
YORUMLAR

slm

spolat 20.05.2011 23:55:12

spora gider gibi yatağa giden erkekten hayır gelmez bir kadına...

ferayss 08.06.2009 11:36:28

tek gecelik ilişki olmazsa olmaz.

melek uslu 25.05.2009 14:30:21

Tek gecelik ilşiki modasıymış insanlar çok bilmiş nerden buluyorlarsa, birşeyi yaptığındada ne yaptın, yapmadığındada ne yapmadın diyorlar, birde herkesin hayatı iyi kötü o başkada.

sevda 16.05.2009 16:33:42

bizim kadınımız hiçbir zaman tek gecelik ilişkiden yana değildir,tanıştığı kişi ile sonuna kadar gitmek ister tek eşlilikten yanadır

piksi59 05.05.2009 13:11:04

Burada yorum yazan bayan arkadaşları yürekten kutluyorum. Helal olsun sizlere ÖZ'ünüzden örf ve adetlerinizden terbiyenizden kopmamışsınız. Gerçekten kutluyorum. Gerçek Türk kadını Türk anasısınız.

nstuzl 05.05.2009 10:32:24

aman amerikan dergilerinden alıyorlar ,sonra da türköçeye çeviriyorlar al işte bizim toplum bu diyorlar...kim kimi kandırıyor ya hangi aklı başında,gururlu ,erdemli kadın tek gece ilişkiye sıcak bakar ki...

berrin 02.05.2009 22:34:16

bu kadar da abartmayalım lütfen..bu anlatılanlar genelde amerikan dergilerinden türkçeye çevrilen ,saçma sapan şeyler işte...valla ben de eğitimli,modern insanlar arasında büyüdüm,yaşıyorum ama bu onursuzluk artık ..insanın ilk önce kendine saygısı olacak..erkek ,bayan farketmez...bu ne ya saki çok normal gibi tek gecelik ilişkiler onaylanır hale geldi farkındamısınız arkadaşlar...

BERNA 02.05.2009 22:23:13

Tek gecelik ilişki olmaz arkadaşlar. Çoğu erkek ve bayan ister bunu ama. Ben tek eşlilikten yanayım. Ama yinede herkesin kendi tercihidir saygı duyarım. Ama bizim toplumumuz okadarda XXL değil. Saygılar....

kardelen 29.04.2009 11:43:11

Arkadaşlar abartmayın yaa.. herkezin kendi tercihidir...Yok namus, yok zina, kim ne yaparsa yapsın... Veren memnun alan memnun...Erkekler serbestse bayanlarda serbest olsun, hak ediyosa bunu sabah akşam ilişkiye girsin başkalarıyla...Ama şöle bişi var bunuda unutmamak lazım.. Erkek yaparsa aslanım derler! Kadın yaparsa Kaşar derler.. Arz ederim... :)

Johnny Bravo 10.04.2009 09:07:06
DAHA FAZLA YORUM GÖSTER
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.