Kadın ve erkek arkadaş olabilir mi?

Kadın ve erkek arkadaş olabilir mi?

Psikolog Sezin Gündoğdu, "Çok sıkı dost bir kadın ve bir erkek yaratmak mümkün mü?" sorusunu yanıtlıyor.

Güncellenme tarihi:

Kadınlar ve erkekler... Peki bu ayrı dünyaların iç içe geçtiğini düşünürsek, ama sadece"arkadaşlık" çerçevesinden bunu yapmaya çalışırsak sonuç ne olurdu sizce? Çok sıkı dost bir kadın ve bir erkek yaratmak acaba mümkün mü?

Cevap biraz evet, biraz hayır...

Aslında çok az literatür kadınlar arası ilişkilere yer vermiştir. Kadın psikolojisi uzmanları kadınların daha çok erkeklerle kurdukları ilişkiler üzerine araştırmalar yapmıştır. Donovan ve Sanford, Kadınlar ve Benlik Saygısı (Women and Self-Esteem) isimli kitaplarında kadınlar arası ilişkilere ek olarak kadın ve erkeğin dost olup olamayacağına ve erkeklerin bu duruma bakışına değinmişlerdir.Kadınlar arası ilişkilerin temelleri çocuklukta atılır. O dönemde genelde kızlar beğenilerini birbirlerine gösterirler. Ancak ergenlikteki birtakım fiziksel ve psikolojik değişimler "kadın"benliğinin ortaya çıkmasını sağlarken, genç kızların birbirlerine gösterdikleri beğeniyi, erkek beğenisine dönüştürür. Artık kadınlar arası sohbetlerin konusu "erkek arkadaşlar" olmaya başlamıştır.

Yayın tarihi: 27.12.2013
24376
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.