Kaç yılda mükemmel erkek olunur?

Kaç yılda mükemmel erkek olunur?

Her şey ablamın eve Twilight DVD'sini getirmesi ile başladı. Evde canım sıkılıyordu. Rastgele bir film seçtim ve dünyam allak bullak oldu.

Twilight bir vampir/aşk/lise filmi. Türkiye'de tanıtımı çok iyi yapılmadığı için film sinemaya ilk geldiğinde "Amaaan klasik bir vampir filmi hayatta gitmem" deme gafletinde bulunmuştum. Ne kadar da yanılmışım!

Başkarakter Edward Cullen, 108 yaşında fakat hayatı boyunca 17 yaşında gösterecek yakışıklı mı yakışıklı "Adonis" heykeli gibi bir vampir. Lisesine yeni gelen "normal" bir insana, Bella Swan'a âşık oluyor. Buraya kadar her şey klasik, klişelerle dolu bir gençlik filmi gibi ilerliyor. Dakikalar geçtikçe Edward karakteri derinleşiyor. Bakışları, konuşmaları, Bella'ya dokunuşları yavaş yavaş sizi sarmaya başlıyor.

Film ilerledikçe iç geçirmelerim çoğaldı. Hoşlandığım bir insanı gördüğümdeki gibi heyecanlanmaya başladım. 26 yaşındayım, belki çok büyük bir yaş değil ama ergenlik çağındaki gibi televizyonda gördüğüm bir karaktere âşık olmak için de çok büyüğüm!

Edward'ın hareketlerini izlerken bir yandan da mevcut erkek arkadaşımı, hayatıma giren diğer erkekleri, arkadaşlarımın sevgililerini herkesi bir kefeye koydum tartmaya başladım. Edward neler yapıyor sevdiği kadın için? Benim sevgilim olsaydı hayatta bu şekilde davranmazdı gibi.

Neydi peki beni bir film karakterine gerçekten âşık eden?

İlk olarak en sevdiğimiz edebiyat klasiklerinden "Romeo ve Juliet" deki gibi imkânsızlıklardan doğan aşk. Sevilen insanla aramızdaki duvarlar ne kadar yükselirse onları aşma isteğimiz de bir o kadar artıyor galiba. Edward insan kanı içmemeye söz vermiş bir vampir ve Bella'nın ten kokusu onu kendinden geçiriyor. İçindeki kan içme isteğini bastırmakta zorlanıyor. Ancak Bella'ya âşık olduktan sonra bir seçim yapmak zorunda kalıyor.

Ya sevdiği kızla bir arada acı çekerek yaşayacak ya da onun kanını emerek sonsuz bir doyuma ulaşacak. Tabi ki kahramanımız bütün içgüdülerini bastırarak Bella'yı hayatta bırakmayı tercih ediyor. Onsuz bir hayat yaşamaktansa baş döndürücü, boğaz yakıcı insan kokusuna katlanmayı tercih ediyor. Etrafımızdaki kaç erkek veya kadın kendi egolarını, kendi önceliklerini bir kenara koyup karşısındaki insan için fedakârlık yapıyor? Edward karakterinin çektiği acıya rağmen Bella ile olması beni işte bu yüzden bu denli etkiledi.

İkinci bir neden Edward'ın Bella'ya karşı olan korumacı tavrı. Kadın/erkek eşittir diye yıllardır mücadele ediliyor. Peki, sonunda ne oldu? Kadınlar da erkekler gibi her işi yapmaya başladı. "Erkek Gibi Kadın" deyimi dilimize pelesenk oldu. İltifatmış gibi içindeki aşağılamayı duymazdan gelerek. Oysa unuttuğumuz bir şey vardı. Kadınlar ve Erkekler birbirlerinden o kadar farklı ki. Yenidünya düzeninde kadınlar öyle bir koşullandılar ki "Bir erkeğin güçlü kollarında" olmayı arzuladığımız günleri utancımızdan itiraf edemez olduk. Erkekleri de bu şekilde eğittik durduk. Eşitlik ile nezaket kuralları birbirine zıt iki ayrı konu gibi algılamaya başladık. Bir kadına nazik davranmayı onu aşağılamaya denkmiş gibi düşünür olduk.

Ben bu filmi izledikten sonra "Erkek Gibi Kadın" olmaktan yorulduğumu gördüm. Arabamın kapısının açılmasının o kadar kötü bir şey olmadığını fark ettim. Etrafınızda kaç erkek bunu yapıyor? Sadece yatağa atmak istediği kadınlara köprüyü geçene kadar değil de gerçekten değer verdiği için bir kadına nazik davranıyor?

Twilight'ın bu kadar etkili olmasının bir nedeni de Edward ve Bella'nın doğal imkânsızlıklardan dolayı cinsel bir beraberlik yaşayamıyor olmaları bence. Edward Bella'nın kokusunun çekiciliğine bile zor dayanırken bir de onunla birlikte olsa onu inciteceğinden, onu öldürebileceğinden korkuyor. İşte bu yüzden aralarındaki bastırılmış çekim, hormonlar adeta ekrandan çıkıp içimize işliyor. Belki de bu yüzden Twilight MTV Movie Awars'da en iyi öpüşme ödülünü aldı. Durmaları gerektiğini bile bile öpüşmeye başladıkları için. Artık hayatımızdaki hangi erkek durması gerektiği noktayı biliyor? Ya da artık biz kadınlar biliyor muyuz? Gelenekçi bir insan değilimdir ama bazen her şeyi çok basit elde edilir kıldığımızı düşünüyorum.

İşte bu yüzden 5 günde 11 kere üst üste bu filmi izledim. 14 sene sonra ilk defa evime poster astım, TV ekranını öptüm. Mutlu bir birlikteliğim olduğu halde bu filmden sonra her şeyi sorgulamaya başladım. Biz kendi değerimizi bilmediğimiz sürece karşımızdaki insanın hiç bilmeyeceğini bu film sayesinde anladım sanırım.

Bir de küçük bir not: Bir erkeğin böyle mükemmel bir mertebeye ulaşabilmesi için 108 yıl yaşaması gerektiğini anladım.

Cafein
Yayın tarihi: 05.06.2009
1189
dahafazlası
YORUMLAR

neden bu edwartla mukayese ediyrosunuz ki erkekleri..masallah hepimiz erkeğiz hem kızlar kendilerinide bir ölçsün ne kadarı biizm mükemmel diye tabir edeceğimiz özelliklere sahipler bu filmden sonra yapılan yorumlara sasıyorum bence bayanların coğu basit ama biz ihtiyacımızdan doğan doğal gereklere sahip olmak için bayanları cekiyoruz....:) yoksa bir bayanla ömür boyu yasamak cok sıkcıcı(biliyorm konu saptı ama...)

efelerinefesi 31.08.2009 14:08:16

sen şimdi buna yazımı diyorsun. kızlar arasındaki bir konuşma gibi olmuş. mükemmel erkek ya da mükemmel kıza inanmam. ve o dediklerini yapmama rağmen defalarca kazık yememde cabası. kadınlar önce gözlerinin önündekileri görmeyi öğrensin sonra zaten karşısındaki kişinin sahip oladuğu güzellikler daha da değerlenecektir.

ironi 28.08.2009 10:18:11

gercekden güzel bi yazı..

musty 26.08.2009 01:57:40

haberlerde okudum bella hamileymiş . çoçuğuda erkek miş...................................... diyorlar......................

elif 20.08.2009 21:09:19

Mükemmel erkek olunmaz mükemmel erkek olarak doğulur boşuna kasmayın kendinizi dünyada bu mükemmelliği bulmuş kadın sayısı yolda altın bulan insan sayısının 4/1dir.

seldaalem 12.08.2009 14:02:00

filmi izlemedim ama anlatılanlara göre benim eşim edwarda yakın bir karakter:)) bana saygılı olması,nazik olması,incitmekten korkması,gerektiğinde herkese herşeye karşı koruyup kollaması,bazen kapımı açması,sandalyemi tutması....Anlayacağınız şanslı kadınlardanım ve MUTLUYUUUM....mükemmelik mertebesine yaklaşması için 35 yaş da yeterli...Adamına göre!!!!

şanslı insan 09.08.2009 22:29:12

bayanların ah hiç mükemmel erkek yok tripleri de hiç çekilmiyo..bütün kadınlar kraliçe nefertiti bütün erkekler notrdam..

hacı 09.08.2009 19:03:25

yorumlara baktımda erkekler çoooooook kıskanıyo edward ı çatlıyolar adeta:)))))))))))))))))))))))

yaşasın feminizm 01.08.2009 22:22:34

gerçekten ekilenilmeycek bir karakter değil edward erkeküstü bir karakter her kadın böyle bir erkek ister bu sitede tek beğendiğim yazı bu ama hanımlar sakın böyle bir karakter karşınıza çıkacak diye beklemeyin imkansız ötesi bişey yani ben ancak böyle biriyle evlenirdim tabi ona erkek demek çok yanlış erkeküstü hatta ona erkek demek hakaret olur sizi bilmem ama ben sonsuza dek bekar kalıcam bu durumda

yaşasın feminizm 01.08.2009 01:24:19

çıkmaz ayın son çarşambasında

yaşasın feminizm 31.07.2009 16:39:39
DAHA FAZLA YORUM GÖSTER
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.