İnternet aşkları

İnternet aşkları

Yaşam Koçu ve İlişki Terapisti Yeşim Varol Şen, internetin insan hayatına ve ilişkilere getirdiği olumsuzlukları, yaşanmış örneklerle gözler önüne seriyor.

İnternet aşkları
Bu internet olayı insanların hayatını kolaylaştırdı mı, yoksa izole bir yaşam mı sundu bize tartışılır. Teknolojinin nimetlerinden faydalanalım da doğum günlerini bile mesajla, e-maillerle kutlar olduk artık. Eskiden her bayram sevdiklerimizin sesini duyar, hazır konuşurken en kısa zamanda buluşmak üzere randevulaşıverirdik. Şimdi sevdiklerimizin sesiyle günümüzün aydınlanması yerine, can sıkıntımızı tetikleyen bilgisayar ekranıyla haşır neşir oluyoruz.

Eskiden eskiden deyip duruyorum ama zannetmeyin ki Beyoğlu'na döpiyeslerle çıkılan zamanlara şahit oldum. Olmadım. Ben de teknoloji çağını yakaladım. Ancak danışanlarımdan biliyorum, teknolojinin insan hayatına kolaylıkla beraber yalnızlık da getirdiğini.

Sanal alem ve hayal kırıklıkları

Öyle çok insan var ki, sokaklara çıkmak, arkadaşlarıyla buluşmak yerine internetten yeni arkadaşlar edinmeyi tercih eden... Bu yalnız olmanın sonucu mu, yoksa sebebi mi artık birbirine karışmış. İnternette doğan aşk(!)larla bir ömür planlayıp da sonunda bin bir hayal kırıklığı ile "yine olmadı" kuyusunun içine düşerek yaşıyor artık insanlar.

Sanal âlem adı üstünde. Ne yazarsanız o oluyorsunuz. Karşınızdakinin dürüstlüğüne inanmak büyük bir aldanış. Zaten insanlar yüz yüze ilk buluşmalarında bile kendini farklılaştırmak için ne lazımsa yapıyor. Kimse kendisinden memnun değil sanki. İnternette ise, kendini saklamak çok daha kolay. Hadi inandık, karşımızdaki kişi son derece dürüst, tam anlattığı gibi, tam bize uygun biri. Kesinlikle sapık falan değil. Resmini de gördük, beğendik. Hadi buluşalım da, peki adam kokuyor mu, dişlerini fırçalıyor mu bakalım?

Bir danışanım vardı, internetten tanıştığı ve aylarca yazıştığı bir adam için 12 saatlik yola çıkmış, birlikte geçirecekleri hafta içinde onun evinde kalacağı ve dolu dolu bir hafta yaşayacakları için son derece heyecanlı bir halde. Onca saat yoldan sonra aşık olduğu adamın 42 yaşında değil de, 17 yaşında bir çocuk olduğunu görüp ilk otobüsle geri dönmüş. Bana geldiği noktada ise ilişkiler konusunda şanssız olduğunu kanıtlayan listesine bir çentik daha atmıştı. Karşısına 17 yaşında bir çocuk çıkmasının hayal kırıklığından çok, verilmiş sadakası olduğunun bir göstergesi olduğunun hiç farkında da değildi üstelik.

Hayatta bazen risk almak gerekiyor ama bu ve benzeri örnekleri risk almak olarak yorumlamak ne mümkün.

Gerçeklik...

Hayat sokaklarda yaşanıyor. Komşumuzdan bir selamı, alışveriş yaptığımız kasiyerden bir teşekkürü esirgerken, internetten tanımadığımız insanlarla muhabbet etmek neden daha kolay? Herkes arkadaş bulamadığından şikâyet ediyor da hiç kimse güler yüzle dolaşmayı, insanlara selam vermenin bir başlangıç olduğunu hatırlamıyor. Oysa gerçek insanlar, gerçek hayatlar getiriyor.
Lütfen yüzünüzden gülümsemeyi eksik etmeyin. Güne gülümseyerek ve sıcak bir "merhaba" ile başlayın. İnanın hayat değişecek.


Sevgiler

Yeşim Varol Şen


Mahmure.com uzmanı
Yaşam Koçu ve İlişki Terapisti
Yayın tarihi: 25.02.2010
1326
dahafazlası
YORUMLAR

bende 6 ay konustum sonra 25 ay cıktım ewet ınandım ama sorgulayarak sonra 15 saatlık yol da gıttım we oydu yalansızdı ama sadece kultur farkı we onun bı anda sogumasından bıttı daha sonra donmek ıstedı ama bu seferde ben ıstemedım... tabıkı hemen ınanmak dogru degıl ama sorgulayarak we bı acgını goremıyosak sızce de en azından bı denemkte yarar yokmu.... tabı dogru kısı bu dıyosanız...

sakarya.......... 13.03.2010 17:10:09

Ooo 2 yıl konuştum biriyle,hemde hiç buluşma falan olmadan. 2 yılım onun söylediklerinde gerçekliğini arayarak geçti sonu ne ne oldu? Salaklığıma doymayayım ben emi!

Saftirik 02.03.2010 15:19:10

PEKİ İNTERNET AŞKIM HAYATIMIN AŞKINA DÖNÜP SONRA DA HAYATIMIN YALNIZLIĞINA BENİ GERİ DÖDÜRDÜYSE İÇİM KAN AĞLARKEN BEN NASIL GÜLEBİLİRİM BUNU DA YAZAR MISINIZ

İZMİR İZMİR 26.02.2010 16:03:47
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.