İlişkinizi nasıl kurtarabilirsiniz?

İlişkinizi nasıl kurtarabilirsiniz?

İşte Gottman tekniğinin gözler önüne serdiği ilişki, evlilik ve boşanmaya dair ilginç gerçekler...

Güncellenme tarihi:
İlişkinizi nasıl kurtarabilirsiniz?
Özel Gottman tekniği ile binlerce çifte destek veren Dr. John ve Julia Gottman, Ekim ayında Psikoloji İstanbul'un davetlisi olarak İstanbul'daydı, 'mutlu ilişkilerin formülü' konulu bir workshop düzenlediler. Dr. John Gottman; ilişki, evlilik ve boşanma ile ilgili sorularımızı cevapladı.


Sizce günümüzde evliliklerin yaklaşık yüzde ellisi neden başarısızlıkla sonuçlanıyor? Bu durumu ilgili çalışmalar yapan bir uzman olarak nasıl açıklıyorsunuz?

İlişkinin en başlarında güvenle ilgili oluşturulması gereken pek çok alan var. İnsanların kafasında ilişkilerine dair sorular oluyor. Kendi kendilerine; 'Ona arkadaşım olarak güvenebilir miyim?', 'Hayal kırıklığına uğradığında beni dinlemesi için ona güvenebilir miyim?', 'Bir partner olarak, ev işlerini paylaşırken, zor zamanları paylaşırken ona güvenebilir miyim?', 'Karşımdaki insana saygı gösterecek mi?' gibi esası güvene dayalı olan sorular soruyor. Güven ile ilgili bu şüpheler, çoğu zaman tartışmalar sayesinde oluşuyor. Biz ilişkinin ilk aşamalarında insanların yaşadığı en büyük dönüşümü 'ben'den 'biz'e geçiş dönemi yani 'takım olabilmek' olarak adlandınyoruz. Bu süreçte; ilişkinin başlangıcında yaşanan yoğun tartışma ve anlaşmazlıklar ise ne yazık ki çiftlerin birbirlerine duyduğu güveni yok ediyor.


Bir çiftin boşanacağını önceden tahmin edebiliyor musunuz?

Boşanmayı ya da tehlike sinyallerini çifler anlaşmazlıkları ile ilgili konuşmaya başladıklarından itibaren ilk dakikalarda anlıyoruz. İlişkilerinde yaşanacak problemleri çözemeyecek olan çiftler ya da nasıl çözeceklerini bilmeyenler hemen kendilerini belli ediyorlar. Bu kişiler genellikle kendilerini daha fazla düşünen, savunucu yapıya sahip, problemin karşı tarafın kişiliğini değiştirmek zorunda olduğunu belirten kişiler oluyor. 'Eşimin terapiye ihtiyacı var' ya da "Ben mükemmele yakın davranıyorum ama eşimin karakteri ile ilgili değiştirmesi gereken pek çok şey var 'diyenler oluyor. Sürekli birbirlerini eleştiren çiftler için de aynı durum söz konusu. Saldırgan biçimde eleştirilmek insanların savunmacı davranmalarına neden oluyor. Kişi fizyolojik olarak yüksek düzeyde uyarılıyor. Böyle olduğunda tartışmaları başarı ile yürütmek ve sonlandırmak imkânsız bir hale geliyor. Çok kısa bir süre sonra da bu eleştirel olumsuzluk hali, tartışma olmayan ortamları bile kapsar hale geliyor. Dolayısıyla bu ilişkinin geleceğini kolayca tahmin edebiliyorsunuz.

Yıkılan ilişkilerdeki hata ne?

Yayın tarihi: 21.09.2011
23079
dahafazlası
YORUMLAR

ne istedinizi, nasıl bir ilişki beklediğinizi eşinizle karşılıklı karşılıklı oturup konuşmalısınız. Ama kırıcı olmadan, belki onunda size söyleyemedikleri vardır. Evlilik, çalışma hayatı ve iki çocuk ve daha fazla ilgi isteyen bir eş... Romantik olduğuzu söylüyorsunuz ne kadar.Bence romantiklik sadece güzel sözler söylemek değil. Onun farkında mısınız.Güzel giyindiğinde, kuaföre gittiğinde farkediyor musun (o söylemeden) , yemekten sonra veya çocuklar uyuduktan sonra bir fincan kahve hazırlayıp ona ikram ediyormusun. Bunlar belki komik gelebilir ama bu küçük şeyler kadınları mutlu ediyor.

Misafir 15.10.2011 14:03:39

Karım çalışıyor. 2 çocuğumuz var. 13 yıllık evliyiz. Evlendiğimizden buyana haftada bir zar zor ilişki kurabiliyoruz.. Eşime karşı fazlasıyla romantik olduğumu da söyleyebilirim. Bunu eşim de itiraf ediyor. Ancak eşim ilişki konusunda isteksiz. Ben ilişki sayımızı biraz arttırmak istiyorum. Ama bunca yıldır istediğim gibi olmadı.Böyle bir nedenle Eşimi başkası ile aldatmak istemiyorum. NE ÖNERİRSİNİZ? Özellikle bayan okucuların tavsiyelerini ciddiyetle bekliyorum. Teşekkür ederim.

Bekliyorum. 10.10.2011 18:14:46

hoşlanırsın etkilemek için herşeyi yaparsın yalan söylersin onun sevdiği herşeyi sende seviyomuş gibi yaparsın aşıksın ya...sonra aşk biter herşey uçup gider söylenenler havada kalır ne sen ona uyarsın ne o sana herşey gözüne batar önceleri herşeyini sevdiğin adamın sonraları hiçbişeyini sevemez olursun etkilemek için söylediklerin bir bir çıkar karşına işin içinden çıkamaz olrsun bakarsın onun zevkleri renkleri farklı sen siyahsın o beyaz ... hakaretler başlar gözün açılır birden aşktı ama sevgiye dönüşmedi dersin sonra ayrılık kaçınılmaz olur

alisia 28.09.2011 08:09:19

VİRÜS İNSAN ELİYLE YOK EDİLEMEZ, İLİŞKİ BİTMESEDE VİRÜS GİBİDİR, İNSANA FAYDA VERMEZ.

EROL 26.09.2011 12:31:59

ben bir bayanim sevgilim 20 yasinda cok sakin bir insan. 6 aydir cikioruzi gecen ayrildik hata bende onu hep sucladim ufacik olaylari buyuttum eski ciktigini hep araya kattim bunlar gibi bicok ornekler oda artik patladi..ayrildi bir gun ayri kaldik ve msne cagirdim konustuk okdr ozur dilememe ragmen hayir dedi sonunda tamam ama eskisi gibi olmicam dedi. ve oylede artik eskisi gibi degil bana karsi , ama sevdgini soyluor ve ben sevdigindende eminim. onceden evlencegm kadin sensin biliorum derdi simdi ise anlasamioruz artik inanmiorum dior. ne yapmaliyim lutfen bana yardim edin..

gamze sümer 04.07.2011 04:23:43

evlilik kadar saçma bişeymi var allahaşkına

ayten balıkçıoğlu 18.05.2011 13:55:00

ÇOK GÜZEL VE BİR O KADAR DA DOĞRU BİR YAZI DİZİSİ.. BU YAZI İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM. KEŞKE BU UZMANLA GÖRÜŞME İMKANIM OLSA...

teşekkürler.. 12.05.2011 17:18:02

evlilik kurulabilen en küçük ortaklıktır. bu ortaklıkta herkes kendi çıkarları için çalışırsa çok sürmez bu ortaklık bir şekilde dağılır.Yani şirketi büyütmek te tarumar etmekte iki kişinin elinde.ya birlikte hareket edip ortak paydada buluşacaksın ya da ben ben diyerek sonuçlarına katlanacaksın........

ÖZLEM 12.05.2011 10:33:14

sevgilimle ayrıldık ve bi gün sonra başka biriyle sevgili oldu... ama ben hala onu çok seviyorum... onu nasıl geri kazanabilirim

qiiisem179 20.12.2010 16:21:31

sevgilim benden ayrıldı vehemen bi gün sonra başka biriyle sevgili oldu ama ben hala onu çok seviyorum nasıl geri kazanabilirim

gizemmm 20.12.2010 16:18:36
DAHA FAZLA YORUM GÖSTER
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.