İlişkiniz sıcaklığını yitirmesin

İlişkiniz sıcaklığını yitirmesin

Ne yazık ki, ilişkilerin doğal bir süreci var. Başlangıçta yaşanan heyecanlar, bunu takip eden zaman süreci içinde değişiyor ve sıradan bir hal alıyor. İlişki eskidikçe, erkek ve kadın da birbirlerinden uzaklaşmaya başlıyorlar...

Güncellenme tarihi:
Cinsel hayatta yaşanan soğukluk çoğu zaman ilişkiye de gölge düşürüyor veya ilişkide yaşanan hayal kırıklıkları cinsel soğukluk yaratıyor. Sorunu çözmek için öncelikle ne sebepten kaynaklandığım anlamak gerekiyor.

Yapılan araştırmalara göre, çiftler ilişkilerinin ilk yılında yoğun bir cinsellik yaşıyorlar. Sonra bu ilişkilerin yoğunluğu gittikçe azalmaya başlıyor ve kimi güçlükler çıkıyor. Arzunun bütünüyle yok olması ve zevk almanın ortadan kalkması gibi... Erkekte bunun ilk belirtileri ereksiyonda zorlanma, erken boşalma veya ereksiyonun kalıcı olmaması. Kadındaysa orgazma ulaşmakta güçlük veya cinsellikten bütünüyle uzaklaşma görülüyor. Tabii ki, bu durumun tek sorumlusunun monotonluk olduğunu söylemek de doğru değil. Hayatın getirdikleri de çiftin üzerinde olumsuz etkiler yaratabiliyor. Bir bebeğin doğması, eşlerden birinin işini bırakması, emeklilik veya hastalık gibi... Bu durum hangi sorundan kaynaklanırsa kaynaklansın, seksologların önerişi şu: "Sorunu görmezden gelmeyin ve konuşun. Ayrıca vakit geçirmeden bir psikologa veya seksologa başvurun". Neden mi? Çünkü erkeğin erken boşalma sorununu 30 yaşındayken çözmek, 50 yaşındayken çözmeye oranla daha kolay. Genellikle derinlerde yatan veya çiftlerin birbirlerine anlatamadığı bu tarz sorunların saptanabilmesi için bir uzmandan destek almakta fayda var. Üstelik bunu gecikmeden, sorunlar ilk kez ortaya çıktığında yapmak en doğrusu. Ancak doktora gitmek için çiftin birbirleriyle hem fikir olması gerekiyor. Aksi takdirde tedavi süresi uzayabiliyor veya uygulamalar başarısız oluyor.

Fantezilerden korkmayın!

Gerek kadınlarda, gerekse erkeklerde cinsel düşler kurmak son derece olağan bir durumdur. Cinsel sapıklıkla bir ilişki aramak yersizdir. İnsanların üzerine çeşitli baskı ve endişelerin kalkmasına da yardım eden bu düşler, cinsel sapıklık değil olsa olsa cinsel uyum ve doyuma yol açabilir. Cinsel düş; bilinçli bir işlemdir, ama bilinçaltı baskılara tepki olarak ortaya çıkmaktadır. İlginç olan yan, fantezilerin yalnızca garip olması değil, akla yatkın da olabilmesidir; her biri, onu yaratan insanın kişiliği ve bilinçaltı hakkında bağlantılı ve tutarlı bir resim verir. Kişi onu saçma geçici bir arzu olarak düşlemiş olsa bile, kendinden bir şeyler yansıttığı gerçeği değişmez. Bu tanımda gösterilmek istenen en önemli nokta, cinsel fantezilerin yalnızca doyumsuz kalan dileklerden kaynaklanmadığıdır. Aslında cinsel düşler konusundaki en belirgin yanılgı genellikle bu olmaktadır. Oysa insanın bilinçaltındaki arzuları mutlaka gerçekleşmesi güç ya da olanaksız olan niyetler değildir. Cinsel fantezilerin gereksinimleri çok yönlüdür. Fanteziler cinsel isteği, cinsel duyarlılığı, cinsel yaşantının hazzını, orgazma ulaşmanızı perçinleştirebilir.

Nelerden hoşlanırsınız?

Kadınlar çoğunlukla partnerlerine ilişki öncesinde ve sırasında haz aldıkları dokunuşları ve bölgeleri itiraf etmekten çekinirler. Yapılması gereken kadının uyarıldığı an partnerine yol gösterici olmasıdır. Kadının, erkeğin vücudundaki hassas bölgelerini keşfetmemesi cinsellikten alınacak hazzın giderek azalmasına hatta hayal kırıklığına uğramasına en büyük sebeptir. Bunun tam tersi erkek için de geçerlidir. Erkek kadının nelerden ve nerelerinden zevk aldığını keşfetmek zorundadır. Ancak erkeğin kadının yol göstericiliği olmadan bunu başarması imkansızdır. Çünkü haz duyulan bölgeler ber insanda farklıdır ve keşfedilmeye çalışılmadan bilinmez. Bu yanılgı, kadının cinselliği yaşarken ipleri erkeğe bırakma eğilimi ardından hayal kırıklığını da sürükler.
Seks genellikle kadınlarda bedensel kontrolü kaybetme ve incinme hislerini doğurur, incinebilme ihtimali, korkular ve endişeler ilişki sırasında da devam ettiğinde kadın kendini ilişkiye kaptıramaz ve ilişkiden istediği zevki alamayarak düş kırıklığına uğrar. Pek çok kadın henüz ilişkiyi yaşamadan neler yaşayacağını ve hissedeceğini bildiğini düşünür. Halbuki cinsellikten her seferinde farklı zevkler almak mümkünken çiftlerin kendilerini bu tekdüzeliğe hapsetmeleri uzun vadede birlikteliklerine de zarar verir.

İlişkiniz sıcaklığını yitirmesin

Orgazm: Bir gizli hazine

Sakıncalı dönemlerde seks

Çocuğunuza yakalanırsanız

Cinsel sorun ne demek?

Eşlerde cinsel uyumsuzluk
Yayın tarihi: 08.07.2003
783
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.