İlişkiniz için tehlike çanları mı çalıyor?

İlişkiniz için tehlike çanları mı çalıyor?

Sevgilinizle son günlerde yaşadıklarınız sizi öyle bunaltıyor ki! Tehlike çanlarının çaldığını, ilişkinizin sallandığını hissediyorsunuz, peki şimdi ne yapacaksınız?

Aşklar hep güzel başlar. Bakışmalar, heyecanla beklenen telefonlar, yaşanan aksikiliklere rağmen hayatın en güzel anılarından biri olan ilk buluşmalar... Aşk gelirken yanına mutluluğu da alır. Hayata gülen gözlerle bakan, küçük şeylerden büyük mutluluklar çıkaran insanlar yaratır bir anda. Ama bazen de aşkın büyüsü çabuk kaçar. İlk günlerdeki heyecan uçar gider önce, sonra romantizm saklanır bir yerlere, ara ki bulasın. İşte ilişkinin en zor dönemi kapıda. İlişkiniz sallanıyor, ya bu sorunu aşıp birlikte devam edeceksiniz, ya da yollarınızı ayırıp yeni heyecanlara yelken açacaksınız. Yani gitmek mi zor, kalmak mı durumları. İşte tehlike çanlarının çaldığı durumlardan bazıları...

Kırmızı alarm: Sürekli eski sevgilisinden bahsediyor

Erkek arkadaşınızın son günlerde kurduğu her on cümleden biri eski kız arkadaşıyla ilgili. Sizi onunla kıyaslıyor, onunla gittiği yerleri anlatıyor, vb... Bu duruma fena halde bozuluyorsunuz.

Neden böyle yapıyor olabilir?

Bunun birkaç sebebi olabilir. Belki onu kıskanmanızı ve ona değer verdiğinizi daha çok göstermenizi istiyor, belki eski kız arkadaşını tamamen unuttuğunu ve onun da sıradan biri olduğunu, onunla ilgili konuşmanın ilişkinizi yıpratmayacağını ispatlamaya çalışıyor, belki de bunu bir soğutma taktiği olarak kullanıyor, sizden ayrılmak istediğini söyleyemediği için böyle bir yol deniyor.

Ne yapmalısınız?

Erkek arkadaşınıza kendi duyugularınızdan bahsedin ve ne hissettiğinizi ona anlatın. Konuşarak neden böyle yaptığını öğrenebilir ve ona göre tedbirinizi alabilirsiniz.

Kırmızı alarm: Sürekli sizi eleştiriyor

Size hiç güzel şeyler söylemiyor. Üstüne üstlük sürekli sizi eleştiriyor. Ona göre kıyafetlerinizde, makyaj stilinizde, davranışlarınızda, konuşmalarınızda mutlaka bir kusur var! Öyle ki bazen ``Neden hala benimle birlikte?'' diye merak ediyorsunuz?

Neden böyle yapıyor olabilir?

Öncelikle şuna dikkat edin, herşeyi eleştiren bir yapısı mı var, yoksa eleştirileri sürekli sizi mi hedef alıyor? Eğer eleştiri konusu olan sadece sizseniz, bu durumda olaya el koymanız gerekiyor. Ama nasıl?

Ne yapmalısınız?

Önce şu yolu deneyin; eleştiriler karşısında sinirlenmeyin ve olayı şakaya vurun. Belki böylece bu davranışından vazgeçer. Eğer hala aynı tavırları sürdürüyor ve eleştiri boyutlarını aşarak sizi rencide ediyorsa, onunla konuşun, bu durumun sizi üzdüğünü anlatın. Eğer bu da işe yaramazsa, ilişkinize nokta koyun. Bu ilişkiyi sizi üzmesi ve yıpratması için değil, mutlu etmesi için yaşıyorsunuz değil mi?

Kırmızı alarm: Sizinle eskisi kadar vakit geçirmiyor

Son günlerde arkadaşlarıyla, ailesiyle, hatta köpeğiyle bile sizinle geçirdiğinden çok daha fazla vakit geçiriyor. Plan yapmaya hiç yanaşmıyor, hep evde oturmak istiyor.

Neden böyle yapıyor olabilir?

Yalnız kalmaya ihtiyacı olduğundan ya da gerçekten sizi eskisi kadar sık görmekten hoşlanmadığından böyle yapıyor olabilir.

Ne yapmalısınız?

Öncelikle iyimser olun ve yalnız kalmaya ihtiyacı olduğu ihtimalini göz önüne alın. Çok fazla üstüne gitmeyin ve ona zaman tanıyın. Süreki şikayet etmeniz ters tepki yapabilir. Eğer bu süreç gereğinden fazla uzamaya başladıysa, onu karşınıza alın ve konuşun, sizinle bir problemi olmadığını söylerse, ilişkinize biraz renk vermeye çalışabilir, onu mutlu edecek sürprizler hazırlayabilirsiniz.

Kırmızı alarm: Hep tartışıyorsunuz

Her konuda tartışır hale geldiniz. İki zıt kutup gibisiniz. Olur olmaz şeyler yüzünden bile ağız dalaşı yapıyorsunuz ve tüm bunlar ilişkinizi yıpratıyor.

Neden böyle yapıyor olabilir?

Bu sadece onun yaptığı bir şey değil belli. İkiniz de birbirinizin üstüne gidiyor, kasıtlı olarak zıtlaşıyor gibisiniz. Bunun sebebi belki aranızda geçen küçük ve anlamsız bir tartışma, belki de artık birbirinizi eski kadar sevmeyişiniz, hatta itici buluşunuz.

Ne yapmalısınız?

Önce kendinize ona karşı ne hissediğinizi sorun ve bu soruyu dürüstçe yanıtlayın. Sonra aynı soruyu ona sorabilir ve ilişkiniz hakkında konuşmak istediğinizi, onunla sürekli tartışmaktan hiç hoşlanmandığınızı söyleyebilirsiniz. Çünkü bu ancak birlikte çözümleyebileceğiniz bir sorun.

Kaynak: Hey Girl

Yayın tarihi: 04.11.2003
1433
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.