İlişkilerin yeni doktorları: Yaşam koçu ve ilişki terapistleri

İlişkilerin yeni doktorları: Yaşam koçu ve ilişki terapistleri

'İlişkinizi Kurtarma Rehberi'nin yazarı Yaşam Koçu ve İlişki Terapisti Yeşim Varol Şen ile son dönemde popüler olan mesleği ve bitmeye yüz tutmuş ilişkileri kurtarmanın yollarını konuşuk.

İlişkilerin yeni doktorları: Yaşam koçu ve ilişki terapistleri
"İlişkiyi bitme noktasına getiren sebep hep sorunları çözmeyi bilmemektir." diye özetleyen Şen, ilişkilerinden emin olmak için gelen çiftlerin sayısının da son zamanlarda bir hayli arttığının altını çiziyor.


Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

- 1974 İstanbul doğumluyum. Evli ve 1 çocuk annesiyim. İ.Ü. İşletme Fakültesi'ni bitirdikten sonra İngiltere'de davranış bilimleri ve sonrasında da yaşam koçluğu, kapsamlı koçluk ve ilişkiler koçluğu gibi eğitimler aldım. "Uzmanlar Teoride, Anneler Pratikte" ve "İlişkinizi Kurtarma Rehberi" adlı kitaplarım Netkitabevi'nden yayınlandı. Radyo Mega'da "Duru Yaşam" adlı programı hazırladım ve sundum. Anne Bebek Dergisi uzman yazarıyım. Duru Yaşam Koçluk ve Danışmanlık Merkezi (www.duruyasam.com) bünyesinde kurumsal ve bireysel eğitimler ve bireysel seanslarla profesyonel hayatıma devam ediyorum. Ayrıca anaokulu velileri için ebeveynlere yönelik koçluk seminerleri düzenliyorum.


Yaşam koçluğu ve ilişki terapistliği son dönemde adını sıkça duyduğumuz mesleklerden. Nedir bu yaşam koçluğu?

- Yaşam koçluğu bireylerin hayallerini hedeflere, hedeflerini de gerçeğe döndürmesine katkıda bulunan bir sistem. Hepimizin zaman zaman yolumuzu çizmeye, sorunlarımızı gidermek için yardıma ve hayatımızı planlamaya ihtiyacımız oluyor. Koçluk da, bireylerin sorunlarına farklı bir bakış açısı ile çözüme odaklanmalarına ve hedeflerine ulaşmalarına yardımcı oluyor. Biz danışanlarımızla birlikte hedeflerine yönelik stratejiler ve eylemler planlayarak, hayatlarının kontrolünü ele almalarına yardımcı oluyoruz. Yani bir anlamda hedeflerine ulaşmaları için köprü oluşturuyoruz. Ben, daha önce aldığım eğitimle de birleştirerek koçlukta da ilişkiler üzerine uzmanlaşmayı seçtim. Aile içi ilişkiler, kadın-erkek ilişkileri, ebeveyn-çocuk, işveren-çalışan ve hatta kendimizle ilişkilerimiz benim üzerinde çalıştığım alanlar.


Psikolog ve psikiyatristler, siz ve meslektaşlarınıza karşı pek de iç açıcı düşüncelere sahip değiller...

- Toplumumuzda da bu konuda bir kavram karmaşası var. Öncelikle psikiyatristleri ayrı tutmak gerek diye düşünüyorum. Çünkü psikiyatristler reçete yazma yetkileri de olan tıp doktorlarıdır ve çoğunlukla şizofreni, obsesyon vb. mental hastalıklarla ilgilenirler. Zaten biz danışanımızın tedaviye ihtiyacı olduğunu gördüğümüzde mutlaka psikiyatristlere yönlendiriyoruz.
Psikologlar ile bizim en büyük farkımız ise, bizim psikologların aksine geçmiş değil, gelecek odaklı çalışma yapmamızdır. Yani 'neden'lerle değil 'nasıl'larla çalışır ve çözüme odaklanırız. Danışanların güçlü yönlerini ortaya çıkartarak ilerlemelerine yardımcı olmaya çalışırız. Bir diğer fark da koçluk seanslarının haftada bir kere olmak üzere maksimum 12 seansla sınırlı olmasıdır. Çünkü insanların kısa vadeli hedeflerine ulaşma süreleri istatiksel olarak üç aydır.
Bunun yanı sıra, yaşam koçluğu en azından bizim ülkemiz için yeni bir meslek. Özellikle Amerika'da CEO'lardan tutun ev hanımlarına kadar herkesin çalıştığı bir yaşam koçu var. Bu farklılıkları ve alternatif bir meslek grubu olarak algılanması, en fazla kendi gelişimine katkıda bulunmayan psikologlar tarafından tehdit olarak hissediliyor olabilir. Şahsım adına psikoloji eğitimine ve çalışmalarına çok saygı duyduğumu söylemeliyim. Sonuçta bizim çalışma ve eğitimimizin temelinde de psikoloji yatıyor. Umarım psikologlar da bizi rakip değil de, çalışma arkadaşları olarak görüyorlardır.

Yayın tarihi: 15.09.2009
6724
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.