İlişkiler aşk ve güç üzerine kuruludur

İlişkiler aşk ve güç üzerine kuruludur

Siz nereye gideceğinize karar verirken, sevgiliniz de hangi filmi izleyeceğinize karar verir.

Güncellenme tarihi:
İlişkilerin içinde nereye gidileceği ve ne yapılacağı ile ilgili tartışmalar tamamen normaldir. Çünkü ilişkiler aşk ile olduğu kadar güç ile de ayakta durur. Güç olmazsa ilişki de olmaz. Bir ilişkinin içinde kişilerin birbirini etkilemesi oldukça normaldir. Önemli olan bu gücü birbirine karşı kırıcı olmadan kullanabilmek ve dengeleyebilmektir.

İlişkilerin başlangıcında genellikle kadınlar daha çekingen davranır. Planları ve ilişkinin yönünü erkek belirler. Tıpkı ilk kez erkeğin seni seviyorum demesi gibi, gidilecek yerleri en başta erkek belirler. Erkek kadına nereye gidelim diye sorduğunda, kadın sen nereye istersen diye cevap verir. Yani ilişkinin ilk zamanlarında, ilişki erkeğin yönlendirmesiyle yürür.

Fakat bu sürekli böyle gitmez. İlerleyen zamanlarda kadın programlar yapmaya ve erkeğe öneriler sunmaya başlar. Bu sefer teklifler kadından gelir ve erkek bu teklifler açıktır. Çünkü artık sürekli plan yapan kişi olmaktan yorulmuştur. Eğer kadın ilişkinin tüm evrelerinde çekingen davranır ve her zaman ilk hareketi; mesela dışarı çıkma teklifini erkekten beklerse, erkek bir süre sonra yorulacak ve o ilişkiden sıkılacaktır. Tamam kaçan kovalanır ancak sonsuza kadar değil. Bu yüzden bir süre sonra kadının idareyi ele alması ve ilişkiyi yönetmeye başlaması gerekir. Güç bu sefer kadına geçmelidir.

Zaman daha da ilerledikçe ve ilişki oturdukça güç iki insan arasında paylaşılmalıdır. Bu dönemlerde sürekli kadın ve ya sürekli erkek ilişkiyi yönetmeye kalkışırsa, karşı taraftan itirazlar gelecektir. Bu sefer güç savaşı ortaya çıkar ve bu gayet doğaldır. Hatta olması gereken bir şeydir. Bir aşkı iki kişi paylaşır ve aşk iki kişinin fedakarlıklarıyla olduğu kadar, kontrolü ile de yürüyen bir gemidir. Bu yüzden kadının ve erkeğin isteğini yaptırmaya çalışması doğaldır. Önemli olan bu küçük güç savaşlarını abartmamak ve inada bindirmemek. Eğer bunu gurur meselesi haline getirir ve sevgilinizin isteğine sürekli karşı çıkarsanız, ayrılık kaçınılmaz olacaktır.
Yayın tarihi: 17.09.2007
1637
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.