İktidarsızlık

İktidarsızlık

Erkeğin penisinin sertleşmemesi ya da sertliğini koruyamaması cinsel iktidarsızlık olarak bilinmektedir. Eskiden bu sorunun psikolojik nedenlerden kaynaklandığı düşünülmekteydi. Ancak, günümüzde, birçok cinsel iktidarsızlık vakalarının bedensel bir sorundan kaynaklandığı bilinen bir gerçektir.

Cinsel iktidarsızlık tedavileri
Cinsel iktidarsızlık, erkeğin penisinin sertleşmemesi ya da sertleşmeyi sürdürememesi sorunudur. Cinsel iktidarsızlık vakalarının çoğu, kalp ya da şeker hastalığı gibi bedensel hastalıkların yan etkisi olarak ortaya çıkmaktadır. Tedaviler, ağızdan ve damardan ilaç kullanımı, vakum aygıtları, danışmanlık veya sert madde konulması, bazen de bunların bir kombinasyonunu kapsamaktadır.

İktidarsızlık, cinsel ilgi veya libido denilen cinsellik içgüdüsünün kaybı , veya sağlıklı sperm üretme yeteneğinin kaybı anlamına gelen kısırlıkla aynı anlama gelmez. İktidarsız bir erkek orgazm olabilir ve dışarı boşalttığı spermleri (ejakülasyon) ile baba da olabilir. Nedenleri, fiziksel ya da psikolojik nedenler veya ikiside olabilir.

Daha nadir olarak görülen fiziksel nedenler genellikle aşağıda belirtilen dört sorundan birine bağlıdır:
· Doktorların önerdiği ilaçlardan asıl etki yada yan etki olarak kan basıncını düşürenler ve sigara, alkol veya narkotiklrin kullanımı.
· Damar sertliği veya yüksek kan basıncı gibi penisteki kan akımını azaltan hastalıklar,
· Diabet, felç , omurilik yaralanmaları, bazı ameliyatlar ve prostat kanserinin tedavisinde kullanılan ilaçlar gibi nedenlerle sinir sisteminde uyarı iletiminin bozulması,
· Hormonal anormallik yapan durumlar.
Çoğu ereksiyon probleminin nedeni psikolojiktir. Psikolojik nedenler kişisel ve sosyokültürel etkilerin bir bileşkesi şeklindedir. İktidarsızlığa neden olan en yaygın psikolojik etmenler aşağıda belirtilmiştir. Bunlar;
· Erkeğin enerjisini ve cinsellik dürtüsünü azaltan depresyon,
· Hamile bırakma, hastalık (özellikle AIDS) korkuları gibi takıntılar,
· İş yaşamı, evlilik, aile ilişkileri vaya ekonomik güçlüklerin neden olduğu stresler,
· Cinsellik hakkında yanlış bilgilenme veya keşfedilme, reddedilme ve başarısızlık korkusundan kaynaklanan performans kaygısı,
· Ortama ve partnere bağlı olarak ilgi kaybının oluşmasıdır.
Yayın tarihi: 24.04.2001
3771
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.