İhanetin hangi türü daha kötü?

İhanetin hangi türü daha kötü?

Duygusal olarak aldatılmak mı daha kötü yoksa cinsel olarak aldatılmak mı?

Güncellenme tarihi:

Erkekler ve kadınlar, hemen her konuda olduğu gibi bu konuda da farklı düşünüyorlar. Kadınlar, duygusal olarak aldatılmayı kabul edemezken, erkekler başka biriyle birlikte olan partnerlerini affedemiyorlar.


Yapılan araştırmalar, kadınların içgüdüsel olarak beraber çocuk büyütebileceklerini düşündükleri erkekleri eş olarak seçtiğini, bu yüzden duygusal olarak ihanetin güveni zedelemesi, sağlıklı bir çocuk yetiştirme umutlarını suya düşürüyor. Erkekler ise, kadınların kendilerini cinsel olarak aldattıklarında eğer bir çocuk olursa uzun yıllar boyunca bu çocuğun kimden olduğunu bilemeyeceklerini ve bu şüphenin içlerini kemireceğini düşündükleri için cinsel ihanet onları daha çok etkiliyor.

Erkekler cinsel ihanet, kadınlar da duygusal ihanetten sonra daha çok vicdan azabı çekiyor ve daha suçlu hissediyorlar. Aralarında güvenli bir bağ olan kadın ve erkekler, ilişkiyle beraber gelen özgürlükte az da olsa kısıtlanmanın sorun teşkil etmediğini, her şeyi bilerek baştan kabullendiklerini söylüyorlar. Bu yüzden aralarında sağlam bir güven temelli ilişki olan bireylerin aldatma ve aldatılma ihtimali en düşük seviyelerde ve bu tür ilişkilerde duygusal ihanet iki tarafı da daha fazla etkiliyor. Ancak aralarında güven olmayan çiftlerde cinsel olarak aldatılmak, daha büyük bir olay olarak düşünülüyor.

Yayın tarihi: 13.02.2013
2867
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.