İhanetin bedelini ödemeye hazır mısın?

İhanetin bedelini ödemeye hazır mısın?

Aşkla, tatlı sözlerle başlayan birliktelikler, evlendikten sonra darbe üstüne darbe yemeye başlar. Aileler, maddi sorunlar, sen- ben çekişmesi derken bir de ihanet tehdidi vardır o evlilik üzerinde. Kadın da erkek de işte bu noktada çok ama çok dikkatli adım atmak zorundadırlar.

Nişan, nikah, düğün ve nihayet balayı... Balayından sonra yeni yuvada yeni bir hayata başlayacak olan genç çifti gelecekte nelerin beklediğini tahmin etmek imkansız.

Evlilikle mutlu sona ulaşmak ancak romanlarda, filmlerde mümkün oluyor. Gerçek yaşamda ise evliliği sürdürmek için şu bildiğimiz şeytan üçgenini aşmak gerekiyor.

İki tarafın aileleri, eşler arasındaki çekişmeler evliliğin tadını büyük ölçüde kaçırsa da üçüncü darbe yani ihanet çoğu zaman evliliği sona erdiriyor.

Geçtiğimiz hafta, magazin dünyası yeni bir ihanet dedikodusuyla sarsıldı. Zuhal Olcay- Haluk Bilginer çifti boşanma kararı almıştı. Bu ünlü çiftin yıllardır sürdürdüğü evlilik, Haluk Bilginer'in genç oyuncu Gamze Özçelik ile yasak ilişki yaşadığı söylentileri ile temelinden sarsılmıştı. Tamer Karadağlı'nın ihanet serüveninin sonu tatlıya bağlanmadan, bir başka ünlü çiftin ihanet girdabına kapılması sadece bir rastlantı.

Zaten eşlerin birbirlerine ihanet etmesi, çağımıza özgü bir olay değil. Kadın- erkek ilişkilerinde ihanet hep yaşandı ve bundan sonra da yaşanacak.

Neden çirkinlik değil

Erkekler, eşlerine neden ihanet ederler? Bu soruya bir genelleme yaparak cevap vermek mümkün değil. Eşini aldatan her erkeğin; kendine özgü nedenleri olabilir.

Akla ilk gelen, çirkin ve sıradan bir kadınla evli olan yakışıklı ve güçlü bir erkeğin, eşini kendine layık görmeyip, aşkta mutluluğu başka kadınlarda araması olabilir mi?

Ama unutmayalım, dünyanın en güzel, en seksi ve de en başarılı kadınları da eşlerinin ihanetiyle karşı karşıya kalabiliyor.

Bir zamanlar dünyanın en güzel kadınlarından biri sayılan Elizabeth Taylor, büyük bir aşkla bağlandığı eşi Richard Burton'un onu genç bir kadınla aldatmasına göz yumamamış ve eşinden ayrılmıştı.

Birkaç yıl önce, sevimli oyuncu Meg Ryan, Russell Crowe'a aşık olup eşi Dennis Quaid'i terketmişti. Sinema dünyasından verebileceğimiz pekçok örnek var.

Pakistanlı Kriket şampiyonu, politikacı Imran Khan, kısa bir süre önce İngiliz eşi Jemima Khan'ın genç aktör Hugh Grant ile ilişkisi olduğunu iddia ederek karısı aleyhine boşanma davası açtı. Kraliyet ailelerinde de ihanetler saymakla bitmez.

Çok genç evlenmeyin

Gelelim sıradan çiftlere... Bazı aşklar, okul sıralarında başlıyor. Okul sona erince de sevgililer hemen evlenmeyi tercih ediyorlar.

Hayatı iyice tanımadan, yeterince tecrübe sahibi olmadan yapılan evliliklerde zaman içinde sıkıntılar başlıyor. Evliliğin bir evcilik oyunu olmadığını anlayan eşler için beraberlik ağır bir yük olmaya başlıyor.

Evliliğe bir de çocuklar eklenince, evde hayat çekilmez oluyor. Çok küçük yaşta evlenen erkek, olgunlaşmaya başlayınca, çevresinde eşinden daha anlayışlı, ona daha uygun kadınların bulunduğunu farkediyor.

Ve bir de bakıyorsunuz, erkek evinden uzaklaşmış, dışarda kendine kaçamak, gizli bir hayat kurmuş. İhanete uğrayan kadını durumu öğrendiği zaman aldatılmayı gururuna yediremeyip, hemen evliliğini sona erdirmek isteyebilir.

Ekonomik bakımdan bağımsız olan bir kadın hiç gözünü kırpmadan ayrılık kararı verebilir. Çocukların huzursuz bir evde mutlu olamayacaklarını da bahane ederek, ayrılık kararını uygulamak ister.

Ama ekonomik bakımdan kocasına bağımlı olan kadının ihanet karşısında böyle bir tepki göstermesi zor olabilir.

Hayatı iyice tanımadan çok genç yaşlarda evlenmek sakıncalı.

Seks bağımlılığı da ihanet nedeni

Erkeklerin çoğu, kırk yaşlarına gelince, 'Eyvah, ihtiyarlıyorum' diye paniğe kapılıyorlar. Kadınlar için de aynı durum söz konusu ama onlar ihtiyarlamayı önlemenin çarelerini ararlarken, erkekler yeni serüvenlere atılarak hala genç olduklarını, kendilerine ve başkalarına kanıtlama sevdasına kapılırlar.

Bir orta yaş krizi, erkeği, çok sevdiği eşine ihanete yöneltebilir. Bu tür ihanetlerin evliliğe fazla zarar vermemesi, kadının tutumuna bağlıdır. Eşinin orta yaş krizine girdiğini ve gelip geçici bir hevese kendini kaptırdığını kabul eden kadın, sonuçta eşini bağışlayabilir.

Ama bazen kadının gururu incindiği için, eşinin onu küçümsediğine inandığı için, gözü kapalı evliliğini noktalayabilir.

Ünlü aktör Michael Douglas, seks bağımlılığından kurtulmak için uzun süre tedavi gördü. Ünlü aktörün eşi Diandra, bir süre kocasının ihanetine göz yummuş, fakat Michael Douglas, eşinin en yakın arkadaşıyla ilişkiye girince, evlilikleri sona ermişti. Neyse ki, ünlü aktör şimdi ikinci eşi ve iki çocuğunun annesi olan aktris Catherine Zeta- Jones'la çok mutlu. Anlaşılan bağımlılığından tamamen kurtulmuş.

Günümüzde evli bir erkeğin, başka kadınlara ilgi duymaması, hiç değilse bir kez kaçamak yapmaması imkansız gibi görünüyor. Erkeklerin hayatlarını bir tek kadınla geçirmeyi göze alamayacakları da iddia ediliyor.

Seks bağımlılığının kökeninde, erkeğin ruhsal sorunlarının yattığını akıldan çıkarmamak gerek.

Duygularınızı eşinizden saklamayın

Günümüzün gençleri, arasında 'Düzeyli birliktelik' denemesini tercih edenlerin de yüreklerini ihanet endişesi sarabilir mi? Bu, kişilerin düşünce ve görüşlerine göre değişebilir. Yasal bir bağ olmadan, birarada yaşayan çiftler de ihaneti, beraberliklerine indirilen ağır bir darbe sayabilirler. İhanet, kadınla erkeğin birbirine olan bağlılığını ciddi bir şekilde sarsar.

Kadının erkeğe artık güvenmesine imkan kalmaz. Sürekli aldatılma kuşkusu içinde yaşamak da düzeyli beraberliği düzeysiz hale getirir. Evli çiftlerin, birbirlerine her zaman dürüst davranmaları, ihanet olayını ortadan kaldırabilir. Eğer bir erkek, başka bir kadına ilgi duyuyorsa, bunu eşine açıklayıp evliliği noktalamayı göze almalı. Aynı durum kadın için de geçerli.

Eşlerin birbirlerinden duygularını gizlemeleri yanlış olur. Evli bir kişi, eşinden başka biriyle asla ilgilenemez diye bir kural yok. Sadece, eşi aptal yerine koyup, ona ihanet etmenin bağışlanması çok zor. İhanet olayı gün ışığına çıktıktan sonra evliliği devam ettirmeye çalışmak çok zor. Bu zorluğu herkes göze alamaz. Kısacası ihanet, evliliğin sonu olabilir.

Evliliklerini kağıt üzerinde devam ettirip, aynı çatı altında iki yabancı gibi yaşayan çiftlere de çok rastlıyoruz. Ama bu beraberliğin evlilik sayılamayacağını belirtmekte de yarar var.

Yayın tarihi: 27.08.2004
2084
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.