Hem aşk hem iş

Hem aşk hem iş

Bir iş görüşmesine giderken kullanacağınız taktikleri ileride erkek arkadaşınız sıfatına sahip olabilecek bir adamla ilk kez çıktığınız gece uygulayabilirsiniz desek bunu nasıl karşılarsınız?

"Find a Husband After 35 Using What I Learned at Harvard Business School' adlı kitabın yazarı Rachel Greenwald bu konuda bakın neler söylüyor: 'İş görüşmelerinizde işe yarayan bazı taktikleri özel hayatınıza da uygulama zamanı geldi'

Giyim stiliniz

Kıyafet seçiminiz tarzınızı belirler. Onunla sadece takılmak için çıkıyorsanız o zaman üzerinize seksi birşeyler giyin. İleride onun eşi olmayı hayal ediyorsanız o zaman klasik ve zarif kıyafetleri tercih edin. İş görüşmesinde de ilk buluşmada da ilk izlenimin çok önemli olduğunun altını çizen 'Carolyn 101' adlı kitabın yazarı Carolyn Kepcher konuyla ilgili olarak şunları söylüyor: 'Eğer iş görüşmesine gelen kişinin kıyafetini beğenmezsem aklıma iki şey gelir: ya giyinmeyi bilmiyordur ya da bu işe gereken saygıyı duymuyordur. Herkes seksapelliğini belli bir dereceye kadar kullanır. İş görüşmesinde de ilk buluşmada da sıcak bir atmosfer yaratmak için gülümsemek ve saçlarınızı havalı bir şekilde savurmak karşınızdaki insanda iyi bir izlenim yaratmanıza yardımcı olabilir fakat eğer sadece bunları yaparak puan toplamayı hedefliyorsanız başınız belada demektir'.

'Gerçek' sizi ortaya çıkarın

Kendinizi tanıtırken ona dürüst davranırsanız karşınızdaki kişi kendinize olan güveninizi farkedecek ve bu tavrınızdan hoşlanacaktır. Kepcher kendiniz olmakla ilgili olarak şunları söylüyor:'İş görüşmesine gelen kişinin birtakım özellikleri olduğunu sezdiğim zaman benimle paralel giden yanları olduğunu düşünerek onu işe alırım. Aşk hayatım için de aynı şey söz konusu. Onun kriterlerinize uyduğunu düşünüyorsanız hemen bu adamla evlenin' Greenwald ise şunları söylüyor: 'İlk buluşmada insanlara güven duyma konusunda problem yaşadığınızı ya da anti-depresan kullandığınızı söylemeyin sakın! Bunların yerine en iyi özelliklerinizden bahsedin. Örneğin iyi yemek yapıyorsanız mutfaktaki marifetlerinizi anlatabilirsiniz.

Sorular sorun

Moda tasarmcısı Liz Lange bir buluşmada kadınların 'seçici' pozisyonunda olmaları gerektiğinin altını çiziyor. Lange sözlerine şöyle devam ediyor: 'Genelde erkekler karşılarına gelen kadını beğenip beğenmediklerine karar veriyor ve kadınlar da onlara kendilerini beğendirmek için uğraşıyor gibi gözüküyor. Fakat siz onu gördüğünüz andan itibaren kendinize ne kadar güvendiğinizi hissettirin'. Başarılı bir işkadını olan Rebecca Matthias buluşmadan önce soru sorarak onu tanımaya çalışmanız gerektiğini vurgulayarak ekliyor: 'Ona yöneltmiş olduğunuz sorulardan sonra buluştuğunuzda hoşlandığınız adama daha özel sorular yöneltebilirsiniz'.

Gecenin sonu

Ondan hoşlandınız ve birlikte iyi vakit geçirdiniz. Onunla tekrar görüşmek istediğinizi belirtmek adına örneğin e-posta adresini isteyebilirsiniz. Ayrıca son bir tüyo daha iş hayatında da aşk hayatında da karşınıza çıkan kişilere tek opsiyonunuzun onlar olmadığını hissetirmeye özen gösterin.

Çeviri: Elif Akbaş
Yayın tarihi: 20.05.2005
863
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.