Haydi öpüşelim, ömrümüz uzasın!

Haydi öpüşelim, ömrümüz uzasın!

Amerika'da yapılan bir araştırmaya göre, öpüşürken salgılanan bazı hormonlar, uzun bir yaşam sağlıyor. Çok öpüşen, çok yaşıyor...

Güzellik için...
Aktif öpüşme sırasında yüzün 34 kası harekete geçiyor. Ayrıca damak, dil ve kafatasının hareketli alt kısmı da jimnastik yapmış oluyor. Bu jimnastik sonrası ödülünüz çok büyük. Kasların hareketi dolayısıyla cildiniz gerginleşiyor ve parlak kalıyor.

Mutluluk için...

Öpüşürken kan dolaşımı hızlanıyor ve nabız artıyor. Salgılanan adrenalin ve endorfin hormonuyla mutlu olunuyor. Öpüşme sırasında bulutların üstünde uçmak bu işte!

Çok etkili...

Araştırma sonuçlarına göre, düzenli olarak öpüşenler, beş yıl daha uzun yaşıyor. Çünkü öpüşme sırasındaki kimyasal reaksiyonlar bağışıklık sisteminizi güçlendiriyor.

Selamı da azımsamayın

Sadece sevgililer birbirlerini öpmüyor, arkadaşlar selamlaşmak için birbirlerini öpüyorlar. Bizim toplumumuzda yanaktan iki kez öpmek yaygındır. Fransızlarsa birbirlerinin yanaklarından üç kere öpüyor. Öpmeye de her zaman sol yanaktan başlarlar.

Koruyor, kolluyor

Evden çıkarken sevgilinizi öperek onun hayatını kurtardığınızı biliyor muydunuz? Aynı araştırma evden çıkarken eşleri tarafından öpülen erkeklerin daha sakin araba kullandıklarını ortaya koymuş. Bu da, kaza oranını düşüyormuş. Herhalde aynı şey kadınlar için de geçerlidir!
Yayın tarihi: 21.10.2004
1170
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.