Gözlerinle etkile beni!

Gözlerinle etkile beni!

Arkadaşlarınızla bir bara gittiniz ve orada bulunan bir adam ilginizi çekti. Sizi fark etmesini istiyorsanız ilk yapmanız gereken şey onunla göz teması kurmaktır.

Göz temasının çeşitleri vardır. Bunlardan ilki 'Uzak temas'tır. İkincisi hoşlandığınız kişi yanınızdan geçerken kurduğunuz 'Geçiş teması'dır. Sonuncusu ve en önemlisi ise onunla iletişim kurmak için kurulan 'davetkar temas'tır. Bu saydıklarımızın tümü karşımızdakine sözcükler olmadan gözlerimizle bir şeyler anlatmamızı sağlar.

Bir restoranda, markette ya da bardasınız. Bulunduğunuz mekanda hoşunuza giden kişinin ilgisini çekmek için onunla konuşmaya çalışmak yerine önce gözlerini yakalamaya bakın. Onunla göz teması kurarak ona gizli bir mesaj verdiğinizi asla unutmayın.

İçimizden bazıları insanlarla, özellikle de karşı cinsle göz teması kurmaktan çekinir. Bir restoranda yemek yerken ya da otobüste giderken bir erkeğin size baktığını hissettiniz. Onun bakışına karşılık vermezseniz yani onun size baktığını fark ettikten sonra ona bir an bakıp gözlerinizi kaçırırsanız o anda başlattığı 'göz flört'üne karşılık vermediğinizi düşünecek ve bundan dolayı rahatsızlık duyacağı için de sizinle ilgilenmeyi bırakacaktır. Eğer gerçekten onunla ilgileniyorsanız gözlerinizi ondan kaçırmanız yersiz öyle değil mi?

Bulunduğunuz mekanda birinin size baktığını hissettiniz. Eğer onunla tanışmak istiyorsanız bakışına karşılık verin. Fakat bu bakış 2-3 saniyeden uzun sürmesin. Kafanızı diğer yöne çevirirken yüzünüzde oluşacak olan gülümseme onunla iletişim kurmanıza yardımcı olacaktır. Sizin de ona baktığınızı görecek ve bu fırsatı değerlendirecektir.

Birkaç kez size bakarken yakaladığınız adam bir süredir size bakmıyor. Birkaç bakışmadan sonra sizinle göz teması kurmayı kesmesi sizinle ilgilenmiyor demek değildir. Size doğru bir adım atmak için bakışma sayınızın artmasını bekliyor olabilir.

Çeviri: Elif Akbaş
Yayın tarihi: 13.10.2005
1117
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.