Farklı coğrafya aşıkları

Farklı coğrafya aşıkları

İzlediğimiz filmlerde ya da okuduğumuz romanlarda farklı kültürlerden gelen insanların aşklarına şahit oluruz ve birbirinden 'Farklı' insanlar arasında yaşanan bu aşklar bize her zaman çekici gelir.

Yapılan anketlerde günümüzde ABD'de yaşayan her 20 evli çiftten birinin kendi ırkından başka bir ırka mensup birisiyle evil olduğunu ortaya koyuyor. Fakat bu tarz evlilikler her zaman filmlerde izlediğimiz gibi bir peri masalına benzemiyor. 'Mixed Matches: How to Create Successful Interracial, Interethnic and Interfaith Relationships' adlı kitabın yazarı Dr. Joel Crohn konuyla ilgili olarak şunları söylüyor: 'Çiftler eşlerinin ait olduğu dinsel ve kültürel grupla gerçek manada bir özdeşim kuramadığı zaman kendi dinlerine ve kültürlerine daha çok bağlanıyorlar'.

Siz de kendinizden farklı bir dine,dile ya da renge sahip biriyle beraberseniz ilişkinizi sağlam tutmak için vereceğimiz ipuçlarına göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Birbirinizin altyapısını iyi öğrenin

Dr. Crohn 'Eşinizle/sevgilinizle birlikte kitap okuyun ve doğduğunuz şehirlere birlikte gidin' diyor. İtalyan asıllı bir erkek arkadaşı olan Banu sevgilisinin doğduğu yeri ve ailesini görmek için İtalya'ya giderek orada sevdiği adamın nasıl bir altyapıdan geldiğini görme ve onu daha yakından tanıma fırsatı buldu.

Etrafınızdakilere zaman tanıyın

Washington American Üniversitesi Kültürlerarası Yönetim Enstitüsü Direktörü Dr. Gary Weaver konuyla ilgili olarak bakın neler söylüyor: 'Etrafınızdaki kişiler yaşadığınız ilişkiyle ilgili problem yaşayacaktır. Burada size düşen onlara karşı sabırlı davranmaktır. Onların endişelerini anlamaya çalışın ve ilişkinize olan negatif yaklaşımlarının sonsuza dek sürmeyeceğini bilin.

Amerika'da okurken tanıştığı Afrika kökenli bir erkekle çıkmaya başlayan Nazlı ailesinin bu ilişkiye önce karşı çıktığını fakat sevgilisiyle ciddi olduklarını söyledikten sonra kendisini desteklediklerini söylüyor.

Her kelimesini anlamaya çalışmayın

Sizden farklı bir dile sahip olan sevgilinizin söylediği herşeyi anlamaya çalışmayınç Dr. Weaver kültürel farklılıklardan oluşabilecek yanlış anlaşmaların çiftler için ekstra stres yaratabileceğinin altını çiziyor ve ekliyor: 'Bir kişi yüksek sesle konuştuğu için karşısındaki onun kendisine bağırdığını düşünebilir. Fakat o kişinin geldiği ülkede yüksek sesle konuşmak örneğin samimiyet göstergesi olabilir'.

Zor zamanlarda ona destek olun

Partnerinize özellikle sizin çevrenizde zor bir duruma düşüyorsa yardımcı olmalısınız. Zeynep Rus asıllı erkek arkadaşının ailesinin verdiği yemeğe gittiğinde orada bulunanların hepsi Rusça konuşuyordu. Böyle bir ortamda kendisini kötü hisseden Zeynep'in imdadına erkek arkadaşı yetişti ve konuşulanların çevirisini Zeynep'in kulağına fısıldamaya başladı.

Çeviri: Elif Akbaş
Yayın tarihi: 24.06.2005
1017
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.