Evlilikte Seks

Evlilikte Seks

Aktif bir cinsel yaşam ,mutlu evliliklerin temel taşlarından birisi olarak bilinir. Ancak evli çiftler arasında yapılan anketler ,mutluluğun temelinde çiftlerin birbirlerine karşı dürüst,içten, sadık olarak kurdukları dostluğun yattığını gösteriyor.

Dünyada ve ülkemizde boşanmaların çoğunluğu , evliliklerin ilk 5 yılında gerçekleşiyor . Sosyologlar, ülkemizde yapılan evliliklerde cinselliğin ön planda olduğunu söylüyor . Bu tür evliliklerdeyse anlaşmazlığın temel nedeni cinsel uyumsuzluk değil ,eşler arasında duygusal yakınlığın olmaması , duygu , düşünce ve isteklerin anlatılmaması . Çiftler birbirleriyle duygusallığı paylaşabildikleri sürece dostlukları artıyor, seksin önemi ise gitgide azalıyor. Evlilikte aşkı canlı tutan tek şey cinsellik değil, duygusal yakınlık ve sözlü iletişim. Bu konuda psikologlar iyi bir seks hayatının ,kötü giden bir ilişkiyi yürütemeye yeterli olmayacağını belirtiyorlar. Örneğin Amerika'da yapılan bir ankette insanlara -sizi ne şu anda olduğunuzdan daha mutlu yapar? - diye sorulduğunda kadınların çoğunluğu "para" diye yanıtlamışlar. Çok az bir kısmı ise "daha aktif cinsellik" diye cevaplamış.Erkeklere aynı soru sorulduğundaysa "para", "ün" ,"kariyer" cevabını verenler çoğunluktaymış, seks ise daha sonraki sıralarda yer alıyormuş.

Örnekler...
Selma 42 yaşında ve ev hanımı .Kocası geçirdiği kaza sonucu cinsel aktifliğini yitirmiş . Kazadan sonra seks yapamamalarına rağmen ,bu süre içerisinde birbirlerine duygusal açıdan daha fazla yakınlaşmışlar . "Yataktaki vaktimizin çoğunu öperek ve sarılarak geçiriyoruz , birbirini duygusal olarak tamamlamanın seksten daha önemli olduğunu anladık " diyor.

Duygusal yakınlığın ne denli önemli olduğuna bir başka örnek Oktay ve Özlem . Özlem "Balayımızdaki cinsel ateş zamanla soğudu .Kocam için iş her şeyden önce gelir. Yorgun argın işten geldiği zaman benimle ilgilenmek yerine kanepede uzanıp televizyon seyretmeyi tercih ediyordu. Evliliğimizin üçüncü yılında artık ayda bir seks yapar hale gelmiştik. Benim ağırıma giden kocamın bunu pek fazla önemsemeyerek ,sekste bir vazifeyi yerine getirir gibi davranmasıydı .İnsan her zaman seks ihtiyacı duymasa bile karşılıklı oturup konuşabilir , fıkralar anlatabilir .Evlendikten 4 yıl sonra boşandık .Bizim asıl sorunumuz duygusal açıdan yakın olamayışımızdı. Birbirine sarılıp öptükten sonra seksin pek önemi yok " diyor .
Yayın tarihi: 05.04.2001
2467
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.