Evliliğin eşiğinde yaşanan şüpheler

Evliliğin eşiğinde yaşanan şüpheler

Gelinlik dikilmiş, davetiyeler basılmış... Kısacası, büyük gün için her şey hazır. Tek sorun, içinizi kemiren o korkunç son dakika şüphesi: Acaba doğru bir karar mı verdiniz yoksa hayatınızı mahvetmek üzere misiniz?

Aslında her şey olması gerektiği gibiydi:
Mum ışığı, şarap, güller ve hafif müzik eşliğinde romantik bir evlenme teklifi... Eh, böyle bir teklife hiçbir kadın "hayır" diyemeyeceğine göre siz de reddetmediniz tabii. Zaten birbirinize deliler gibi aşıktınız, uzun zamandır beraberdiniz ve açıkçası bir süredir ondan böylesi bir teklif bekliyordunuz. Yani olaylar pek de sürpriz bir şekilde gelişmedi. Peki, o zaman içinizdeki bu tuhaf duygu da neyin nesi? Size durmadan "Emin misin? Ya hata yapıyorsan?" diye soran bu duygu...

Kaçak gelin sendromu

Evlenmeye çok kısa bir zaman kala, çevrenizdeki herkes sevinç ve coşku içinde düğüne hazırlanırken bu tarz bir çelişkiye düşmeniz doğal bir tepki de olabilir, tehlike sinyali de... Belki her genç kadın gibi ruhunuzdaki "kaçak gelin" harekete geçmiştir, belki de şüpheleriniz mutsuz bir geleceğin önsezisinden kaynaklanıyordur. Bunu anlamanın tek yolu kendinize bazı sorular sormanız ve bu soruların yanıtlarını dürüstçe, kendinizden kaçmadan vermeniz. İşte, size yardımcı olabilecek anahtar sorulardan bazıları...

* Bir deftere imza atmayı ve sevdiğiniz erkekle birlikteliğinizin şahitler önünde onaylanmasını saçma mı buluyorsunuz? Yoksa tüm sevdiklerinizle birlikte bu mutlu günü kutlamayı bir eğlence, unutulmaz bir anı olarak mı görüyorsunuz? Evlenmezseniz, üzerinizde oluşacak toplumsal baskıdan ve ailenizi üzmekten korkuyor olabilir misiniz? Belki de aşık olduğunuz erkeğin hevesini kırmak istemiyorsunuz. Bu soruların cevaplarını iyice düşünün ve öncelikle, aslında niçin evlendiğinizi bulmaya çalışın.

* Nikah masasına giderayak kafanızda oluşan tereddütlerin kaynağı ne? Evliliğin sizi kısıtlayacağını mı düşünüyorsunuz? Yaşam biçiminizin değişmesinden mi korkuyorsunuz? Bir erkekle aynı evde bir ömür geçirme fikri size ters mi geliyor? Yoksa... Yoksa doğru erkek o değil mi? Özellikle bu son soruya büyük bir içtenlikle cevap vermelisiniz çünkü eğer yanlış insanla evlendiğiniz hissine kapılıyorsanız tehlike çanları çalıyor demektir.

Kuşkularınızın kaynağı eğer damat adayı ise kesinlikle bu işten vazgeçin ya da en azından emin olana kadar düğünü erteleyin. "Her şey hazır, konukları çağırdık, annemler ne der, rezil oluruz..." gibi düşünceleri elinizin tersiyle bir kenara itin. Söz konusu olan koskocaman bir hayat, sizin hayatınız... Yok, eğer kuşkularınızın yersiz olduğuna ve büyük ölçüde düğün hazırlığı stresinden kaynaklandığına karar verdiyseniz, evlenmenin hayatınızı olumlu yönde değiştireceğine, işinizi, sosyal yaşamınızı ve diğer insanlarla ilişkilerinizi kötü etkilemeyeceğine gerçekten inanıyorsanız rahatlayın ve bu özel günün tadını çıkarmaya bakın. Göreceksiniz, her şey çok güzel olacak.
Yayın tarihi: 08.10.2003
1213
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.