Evli ve çok özgür!

Evli ve çok özgür!

Kendilerine 'swinger' diyen ve dünyada da birçok kulüp çatısı altında bir araya gelen çiftlerin arasında Türkler de bulunuyor.

Dilimizde tam karşılığı olmadığı için "eş paylaşma" şeklinde tanımlanabilecek olan "swinging" dünyada ve ülkemizde hızla yayılıyor. "Swinging" özellikle cinsellikte doyuma ulaşmış, kolay tatmin olmayan, rutin beraberliklerine renk ve heyecan katmak isteyen çiftlerin arasında yayılan bir cinsel yaşam biçimi. Örnekleri az olmakla beraber ülkemizdeki geçmişi de çok eskilere dayanan swinging, internet kullanımının artmasına paralel olarak son 4-5 yıldır dikkat çekici bir şekilde yaygınlaştı. Türk Dil Kurumu, eşli beraberliği tercih eden anlamına gelen "swinger"a bir karşılık bulmadığı / bulmayacağı için, bir alt-kültür kavramı olarak kalacak olan bu sözcük için alternatif anlam kılavuzu "Ekşi Sözlük"e, baktık... "Eşini, cinsel anlamda başkalarıyla paylaşan kişi" olarak geçiyor ekşi sözlükte (sozluk.sourtimes.org internet adresinde)... Bu kişilerle e-mail ile yazışmak kolay, görüşmek zordu. Konuyla ilgili araştırma yapmanın en sağlam yolu swinger bir ya da birkaç çiftle konuşmaktı. İşin prensibi gereği hiçbir çift yüz yüze görüşmek istemedi. Hiç kimsenin mahremine girmek, birilerini deşifre etmek, suçlamak ve yargılamak gibi bir niyetimizin olmadığını söyleyerek en sonunda bir çifti ikna ettik. Söz verdik; fotoğraf çekmek yok, kimlik açıklamak yok, mahremiyete girmek yok!

BEŞ YILDIR 'SWING' YAPIYORLAR

Adlarının gizli kalmasını isteyen Türk çift, beş yıldır swing' yapıyor, yani diğer çiftlerle birlikte sevişiyor. Erkek, dış ticaret; kadın, halkla ilişkiler sektöründe çalışıyor. İki çocukları, söylediklerine göre mutlu bir evlilikleri var... Görüşmede sadece erkek bulundu. "Çünkü burası Hollanda ya da İngiltere değil, gizliliğe çok önem veriyoruz" diyor S. ve "Bu işe neden ve nasıl başlanır?" gibi damdan düşercesine sorulan bir soruya yanıt vererek devam ediyor: "Swing, genelde tüm zevkleri yaşamış, artık hiçbir şeyden tatmin olmayan insanların işi. Nasıl başladığı çiftten çifte değişir. Bazı çiftlerde, çiftin iki bireyi de aynı anda bu tür bir ilişkiye hazır olabilir. Bazılarında ise baskın olan taraf zaman içinde diğerini ikna edebilir." Swinger'ların en çok kullandıkları tanışma yöntemi internet. Sanal alemde bu işin iki güçlü platformu bulunuyor: swingereurope.com ve adultfriendfinder. com. İlkinde beş yüz, ikincisinde binin üzerinde Türk üye var. Bunların bir bölümü "single" denilen bekar tayfası.

S., bu web sitelerinde aktif olan 250 civarında çiftin olduğunu söylüyor: "Görünürde çok çift var ama çoğu ilişki yaşamaya cesaret edemiyor. Deşifre olmak en büyük korkuları, ahlaksal ya da dinsel endişeler ise alıkoyucu diğer faktörler." Swinger sitelerindeki gezintimizin sonucunda şöyle bir dağılım çıktı ortaya: Swinger çiftlerin yüzde 70'i İstanbul'da. Türkiye'nin pek çok yerinde swing yapılıyor (ki bir gruba verdiğimiz ilana gelen yanıtlar bunu gösteriyor) ama doğal olarak kentleşme, sanayi ve turizmin gelişkin olduğu merkezlerde daha yoğun yaşanıyor.

Swinger'ların büyük çoğunluğu 30-40 yaş aralığında. S., bazı çiftlerin sadece yurtdışında ilişkiye girdiklerini anlatıyor: "Gelir düzeyi yüksek olan çiftler riski minimize etmek için Avrupa'daki çiftlerle buluşuyor. Sadece bu iş için günübirlik Avrupa'ya gidip gelenler var." Gelir düzeyi denince... Bir ters piramit söz konusu. Geniş tabanı, yüksek gelir mensubu çiftler oluşturuyor. Piramitin küçük köşesinde yer alsalar da alt tabakadan pek çok swinger çift varmış. Onları sosyal konumları nedeniyle çok şaşırtan çiftlerle tanıştıklarını söylüyor. Türk swinger'lar Batıdaki örnekleri gibi belli bir mekanda, yerde toplanmıyor. İki ya da daha fazla çift buluşacaksa herkese açık yerleri tercih ediyorlar. S., sadece bir alt grubun her hafta Beyoğlu'nda bir barda topluca buluştuğunu söylüyor... "Türkiye'de şu anda Batıdakiler gibi swinger kulüplerin olması mümkün değil. Swing yapanların çoğu belli bir sosyal statüye sahip insanlar. Kimse, gizliliği için bu kadar hassasiyet gösterdiği bir yönünü bağıra bağıra açık etmez." Swinger'ların çeşitli alt grupları var. "Full swap" ve "Soft swap" sınıflamalardan bir tanesi. İlkinde sınır, ikincisinde cinsel birleşme yok! Diğer bir ayrım, ilişkiye girecek insanların sayısıyla ilgili. "Threesome" tabir edilen ilişkilerde bir çift, erkek ya da kadın olan üçüncü bir kişiyi ilişkiye dahil ediyor. Burada biseksüelite ya da eş izleme tercihi ağır basıyor. S., özellikle erkeklerde "Watcher"lık yani izleyicilik dürtüsünün çok fazla olduğunu iddia ediyor. "Daha başka?" diye soruyoruz... "Bu tarz bir yaşam tarzını seçmişseniz ilişkiler anlamında bir süreklilikten bahsedemezsiniz. Asıl amaç değişikliktir ve beraber olduğunuz bir çiftle defalarca ilişkiye girmek işin özüne aykırıdır. O çiftle daha sonra aile dostu olabilirsiniz ama cinsellik bir yerde biter." Gizliliğin ve güvenin bu kadar önemli olduğu bir konuda elbette çok dikkatliler: "Swinger topluluğunda bir referans zinciri vardır. Bir çift, yeni bir çiftle buluşacaksa, tanıdığı diğer swinger'lara mutlaka danışır. İyi referans gelmezse asla buluşulmaz. Kimsenin tanımadığı bir çiftse sezilere bırakılır."
Yayın tarihi: 01.08.2004
7591
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.