Eski sevgili sendromu

Eski sevgili sendromu

Yeni sevgiliniz eski ilişkilerinize ait tüm detayları öğrenmek istiyor, kurcalayıp duruyor. Ne yapar, ne kadarını anlatırsınız? Yoksa siz Pandora'nın kutusunu hiç açmamak üzere kapatanlardan mısınız?

Biriyle ciddi bir ilişki yaşamaya başladıysanız, onun bir önceki ilişkisi ya da ilişkilerini er ya da geç öğrenmek isteyebilirsiniz. Aslında bu öğrenme isteği, içimizdeki "kıyas" dürtüsünden kaynaklanıyor. Düşünsenize ona sorduğunuz soruları... "Söylesene güzel miydi?", "Yakışıklı mıydı?", "Benim kadar güzel yemek yapıyor muydu?", "Ona hiç seni seviyorum dedin mi?", "İlk buluşmada elini tuttun mu?" Diğer eşle kendimizi kıyaslama dürtüsü aslında söylendiği gibi hep kendine güven sorunundan kaynaklanmıyor. "Eskiye merak" dürtüsü aslında kadın ve erkeklerde farklı farklı şekillerde kendini gösteriyor. Erkekler kadınların eski sevgilileriyle seks hayatlarını merak ederken, kadınların aklı fikri ex sevgilinin "sevilme derecesine" takılıyor.

Kadınlar daha meraklı

Birlikte olduğunuz kişinin eski ilişkisini sorgulamak, kadınlara has bir özellik gibi görünür hep. Ancak erkekler de ilişkinin başında olmasa da, biraz zaman geçtikten sonra kız arkadaşlarının eski ilişkilerini öğrenmek, bilmek isterler. İki taraf da bunu dozunda tutarsa ne ala... Ama kıskançlık, şüphe gibi duygular araya girerse, ilişki içinden çıkılmaz bir hal alabilir... Peki bunu engellemek ne kadar elimizde? Ona eskiye ait her şeyi söylemeli miyiz?

Önce kadın bakış açısıyla bakalım. Bir erkeğe aşık olduğunuzda ne kadar paronayak ve ayrıntıcı hale gelebileceğinizi bir düşünün. Aslında erkekler de bir anlamda böyle... Ama onlar kafalarındaki soru işaretlerini, soru sormadan, hayatın akışı içerisinde öyle güzel tahlil ediyorlar ki, şaşırmamak elde değil. Öte yandan ilişkilerde çoğunlukla hep bir şeyler gizleyen, bir takım şeyleri örtbas eden, saman altında su yürüten genelde erkeler oluyor. İşte bu nedenle kadınlar, özünde bir güven problemi yaşıyor. İlişkide kadın, "Acaba sorun ben de mi?" sorusunu kendine soruyor ve rotayı karşısındakinin geçmiş ilişkilerine çeviriyor. "Acaba onlara da bunu yaptı mı?" "Onu benden daha çok mu sevdi?" gibi soruları düşünemeden edemiyor. Aslında bu durum hiç de hoş değil. Üstelik biraz daha ileri gider ve bu nahoş sorular çarkına kendinizi kaptırırsanız bir süre sonra partneriniz için kendine güvensiz ve silik bir portre çizmeniz işten bile değil.
Yayın tarihi: 20.03.2007
4312
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.