Erkeksi mi kadınsı mı düşünüyorsunuz?

Erkeksi mi kadınsı mı düşünüyorsunuz?

Ne tüm erkekler tamamen eril bir beyne, ne de tüm kadınlar dişi bir beyne sahip. Peki ya sizin düşünme biçiminiz ne kadar feminen?

Sonunda bilim, erkek arkadaşınızın her zamanki erkeksi davranışlarına bir açıklama getiriyor: Kadın ve erkek beyinleri işleyiş olarak birbirlerinden tamamen farklı!

"Kadın beyni empati kurmaya, diğer insanları anlamaya göre programlanmış" diyor psikolog ve The Essential Difference (Asıl Fark) isimli kitabın yazarı Simon Baron-Cohen. "Erkek beyni ise her şeyin nasıl yürüdüğünü anlama üzerine kurulmuştur. Erkek beynine sahip olanlar direktif verme gibi konularda genellikle daha iyilerdir". Erkeklerin zekaları, onların kadınlardan farklı şekilde konuşmalarına, kendilerini ifade etmesine ve sezgilerini kadınlardan daha farklı kullanmalarına neden oluyor. Aslında, ne tüm kadınlar dişi bir beyne ne de tüm erkekler tamamıyla eril bir beyne sahip.

Baron-Cohen'in araştırması her iki cinsiyetin de sadece yüzde 50'sinin kendi cinsiyle uyuşan beyin tipine sahip olduğunu ortaya çıkarıyor. Erkeklerin yüzde 20'si dişi yani "empatik beyne" sahip, kadınların yüzde 20'siyse eril yani "sistematik beyne". Ayrıca her iki cinsin de yüzde 30'u dengeli yani her iki tip beyne sahip. Hangi tip beyne sahip olduğunuzu bulmak için aşağıda hazırladığımız birkaç soruya göz atın. Testimizi tamamladıktan sonra kendi düşünce yapınızın hangisine yatkın olduğunu daha iyi anlayacaksınız.

1. Zamanında tamamlanmamış bir proje hakkında iş arkadaşınızla ateşli bir şekilde tartıştınız. Ne tepki verirsiniz?

a. Olabilecek en kötü şeyi aklınıza getirip üzülürsünüz ve hıçkıra hıçkıra ağlarsınız. İşinizi kaybedebileceğinizden bile korkarsınız.
b. Tartışmayı stresli bulursunuz fakat durumu analiz ettikten sonra konuyu geri plana atıp yolunuza devam edersiniz.
c. Her şey yatıştıktan sonra
olay hakkında bir daha düşünmezsiniz. Böyle şeyler bir sonraki gün unutulur.

2. Seyahatte, partneriniz farklı bir yoldan gitmeye karar veriyor ve sizden haritaya bakarak yolu tarif etmenizi istiyor. Ne hissedersiniz?

a. Çok tedirgin olursunuz. Kesinlikle yön mevhumunuz yoktur ve yanlış bir yola girerseniz bütün hata sizin olacaktır. İmdat!
b. Kabul; severek yapacağınız bir şey değildir aslında. Çünkü harita okumak tamamen ona konsantre olmanızı gerektirir.
c. Çok mutlu olursunuz. Harita okumayı araba kullanmaya tercih edersiniz.

3. Telefonda yakın bir arkadaşınızla konuşuyorsunuz. Sadece sesinin tonundan nasıl bir ruh hali içinde olduğunu anlayabilir misiniz?

a. Evet, her zaman.
b. Sadece birkaç dakika konuştuktan sonra.
c. Hayır, öyle çabuk anlayamam. Onu görmem gerekir.

4. Eski sevgiliniz hakkınızda dedikodu yayıyor. Ne yaparsınız?

a. Onun bu davranışına mümkün olduğu kadar soğukkanlı bir şekilde karşı koyarsınız.
b. En yakın arkadaşınızı arar ve onun hakkında uzun uzun konuşup, yakınırsınız.
c. Çığlık atmak, bağırmak, intikam almak ve bir şeyler kırmak istersiniz.

5. Tatile gidiyorsunuz. Havaalanında okumak için yanınıza ne alırsınız?

a. Dedikodu dergisi, ünlülerle ilgili haberler ve ilgi çekici yaşam hikayeleri.
b. En çok satanlar listesinden bir kitap.
c. Tarihi roman veya yaşanmış öyküler gibi bir şeyler öğrenebileceğiniz kitaplar.
Yayın tarihi: 09.10.2007
2944
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.