Erkekleri bezdiren davranışlar

Erkekleri bezdiren davranışlar

Birçok kadının erkeklerin sinirini epey bozan alışkanlıkları var. Bunlardan biri de devamlı iğneleyici bir takım cümleler sarf etmek. Şaka niyetiyle de olsa bizim zararsız bulduğumuz bu alışkanlık onların canını epey sıkar.

Artık bizim kültürümüzde de kadınların erkeklerden duyduğu memnuniyetsizliği dile getirmesi kabul edilebilir bir tavır oldu. Neyse ki oldu. Aranızda "Nere de canım, hala yok öyle bir şey" diyenler olabilir. O zaman erkeklerin, kocaların düpedüz 'aptal' gösterdikleri sitcomları; pısırık, aşık erkekleri konu edinen filmleri hatırlamanızda fayda olacaktır: İşin komik tarafı televizyonda ve medyanın değişik organlarında yer bulan ve tiplemelerin ve davranış biçimlerinin gündelik hayatta da kendisine sağlam bir yer bulmuş olması.

Erkekleri iğnelemek öyle bir alışkanlıktır ki çoğu kadın bunu yaptığını fark etmez bile. Örnek vermek gerekirse, ilişkinin başlarında bir erkeğe iltifat etmek için oda "Sen diğer hıyarlardan o kadar farklısın ki, daha önce beraber olduğum adamların hiçbirine benzemiyorsun sevgilim' dersiniz. Oysa bu sözlerle ona iltifat etmekten çok erkeklerin 'hıyar' olduklarını söylüyorsunuzdur. Bir erkek bu cümleyi hiç çaba sarf etmeden bu şekilde anlamlandıracaktır.

Bir erkeğe bu şekilde iltifat etmenizde onu tek bir konuda meraklandırırsınız, kendine şöyle sorar; "Acaba benim hakkımda da bunları düşünmesi ne kadar zaman alacak?" Bu durumda sizi tanımak için heyecanlanacağı yerde ikinci buluşmaya savunmaya geçmiş bir halde gelecektir.

Erkekler hakkındaki olumsuz genellemeler o kadar olağan hale gelmiştir ki mutlu bir ilişki içinde de olsak onlardan kurtulmamız son derece zordur. Mesela, erkeklerin basit ev işlerinden anlamadıkları ön yargısına bakın... Buna bir ön yargı diyoruz çünkü bir adam herhangi bir işi yapmaya kalkıştığında ona direkt beceriksiz muamelesi yapmaya başlarız.

Kadınların erkekler hakkındaki başka bir ön yargısı da onları her daim seks düşünen daimi abazalar olarak algılamalarıdır. Bir erkek ne zaman seks hakkında yorum yapsa, bir kadın gözlerini yuvarlayarak 'yine mi seks' mimiklerini kuşanır. Bu da onları cinsel organlarıyla düşündükleri gibi aşağılayıcı bir ifade takınmamıza yol açar. Peki tüm bunlar nerede başlıyor? Bu durumun tohumları genellikle kız arkadaşlarımızla bir araya geldiğimizde atılır. Genellikle ilişkileri hakkında konuşmak niyetiyle toplanan kızlar bir süre sonra 'erkekler hayvandır' sonucuna ulaşır ve coşkuya kapılıp bu keşiflerini kutlama noktasına gelirler. Ama neden sonra iş çığırından çıkar ve aslında oradan kafanıza negatif düşünceler çakılmış olarak ayrılmanıza yol açar. Ve sevgilinizi bir sonraki görüşünüzde bu negatif duyguların sizi sürüklemiş olduğu noktada olursunuz, oradan hareket edersiniz, ve pekala ona başka türlü davranabilirsiniz çünkü o olumsuz düşünceler büyür. Ve onun sizin kızlarla yaptığınız bu 'masum' konuşmalardan haberi olmadığı için kafası karışır, nerede yanlış yaptım diye düşünür durur.
Yayın tarihi: 07.04.2007
3381
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.