Erkeklerde Ani Ölüme Yol Açan Gen

Erkeklerde Ani Ölüme Yol Açan Gen

700 kişi üzerinde yapılan araştırmada, ani kalp rahatsızlığından ölen 55 yaşın altındaki erkeklerde genel olarak "HPA-2Met" geninin bulunduğu belirlendi.

Erkeklerde yaygın olarak rastlanan "HPA-2Met" adlı genin, orta yaş grubunda kalp hastalıklarından ani ölüme yol açtığı saptandı. ABD'de yayımlanan Journal Circulation adlı dergide yer alan, Tampera Üniversitesi'nden Dr. Jussi Mikkelson ve arkadaşlarının yaptığı araştırmanın, önemli bir buluş olduğu, ancak konuyla ilgili daha geniş araştırmaların yapılmasının gerektiği bildirildi.

Araştırmacılardan Dr. Vinay Nadkami, kanı yapışkan hale getirerek kalp damarlarını tıkayan genle ilgili araştırmalarının, ani ölümleri önleme ve tedavi konusunda yeni bir işaret verdiğini söyledi. Dr.Nadkami, geni saptayacak bir testin bulunmasıyla, risk altında bulunan 40'lı yaşlardaki erkeklerin önlem alabileceklerini kaydetti. 700 kişi üzerinde yapılan araştırmada, ani kalp rahatsızlığından ölen 55 yaşın altındaki erkeklerde genel olarak "HPA-2Met" geninin bulunduğu belirlendi. Doktorlar, genetik durumun, orta yaşlardaki erkeklerde ölümle sonuçlanan kalp krizinin meydana gelmesinde ve kalp damarlarının tıkanmasında önemli bir etken olduğunu düşünüyor.
Yayın tarihi: 23.08.2001
965
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.