Erkekler ve Kadınlar Ayrılıkları Farklı Yaşıyor

Erkekler ve Kadınlar Ayrılıkları Farklı Yaşıyor

Çoğu çiftin birliktelikleri süresince "ayrı telden çalmaları"nın ayrılmaya alışma süresince de devam ettiği bildirildi. ABD ve İngiltere üniversitelerinde, kadın ve erkek psikolojisi üzerine yapılan araştırmalar, "Kadınlar Venüsten, Erkekler Marstan" kitabına adeta bilimsel bir temel oluşturdu.

İngiltere'nin Loughborough Üniversitesi'nde
"İlişkilerin bitiminin kadın ve erkeklerin nasıl etkilediği" konulu bir araştırma, Sosyal Psikoloji Dergisi'nde yayımlandı. Araştırmanın sonucuna göre, kadınlar ayrılıklardan erkeklere göre çok daha fazla etkileniyor.

Erkekler dostluklarının, kadınlar ise duygusal ilişkilerinin bitmesinin ardından derin bir depresyona giriyorlar. Erkekler, ilişkiyi kendileri bitirmişse kendilerini daha rahat hissediyorlar. Buna karşın partnerleri tarafından terkedilirlerse çok daha fazla acı çekiyorlar.
Kadınlar ise ilişkinin bitiminde kendilerinin de payı olduğunu düşündüklerinde daha çok yıpranıyorlar.

ABD'nin Batı Maryland Üniversitesi'nde 123 kadın ve 110 erkek üzerinde yapılan bir araştırmanın sonuçları ise ne araştırmacıları ne de okuyucuları şaşırttı. Psikoloji Raporları Dergisi'nde yayımlanan rapora göre, araştırmacılar deneklere aşkın; samimiyet, sadakat ve tutkudan oluştuğunu belirterek, bu üç faktörü önem sırasına göre sıralamalarını istediler.

Raporun sonucunda, kadınlar en çok sadakat seçeneğini işaretlerken, erkeklerin tutkuya öncelik verdikleri ortaya çıktı.
Yayın tarihi: 01.10.2001
745
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.