Erkekler neden aldatır?

Erkekler neden aldatır?

'Doğru Erkeği Bulma Kılavuzu, Erkekleri Kullanma Kılavuzu, Kadınları Kullanma Kılavuzu, Aldatılan Kadının Kılavuzu, Terk Etme Oyunları Kılavuzu, Aşk Oyunları Kılavuzu', 'Kadın Tamir Servisi' kitaplarının yazarı, Boxer Dergisi'nde 'İlişki Gurusu' olarak yoluna devam eden ilhan Uçkan'la ilginç söyleşi...

İlişkilerde en çok yapılan hatalar neler?
Sanırım en fazla yapılan hata, güven duygusunu kaybetmek. Tabii burada bahsettiğim kişisel güven. Bu olmadan bir ilişkiyi sürdürebilmek tamamen imkânsız. İnsan paranoyak olur yoksa. "Acaba beni aldatır mı, acaba beni ne zaman terk edecek" vs. Korkunç bir durum. Bir de bu güvensizliğin yarattığı kaybetme korkusu var ki daha da trajik. Öylesine yer etmiş ki içimizde, çoğu zaman karşıma son derece sevilen ve terk edilmenin çok uzağında olan kişiler geliyor. Ama böyle bir durum söz konusu değil desem bile şöyle diyorlar, "Umutsuz bir ilişki mi benim yaşadığım?". Evet umutsuz bir ilişki ama tek taraflı bir umutsuzluk bu. Ne yazık ki daha sonra hastalık bulaşıcı evreye geçtiğinden öteki de etkileniyor. Yani bir an önce önlem alınması gerekiyor.

'Kadın Tamir Servisi' çıkardığınız son kitabınız? Garantisi var mı bu servisin?
Var, kesinlikle garantisi var. Öncelikle kendimizle eğlenebilmeyi öğrendiğimiz zaman her şey daha kolay olmaya başlıyor. Garantisi özellikle üzerinizdeki gerilimi yok etme konusu.

Yıpranmış ilişkilerin tamiri mümkün müdür? İlişkinin ne şekilde yıprandığı önemli elbette. Aldatılma nedeniyle yıpranan bir ilişkide bazı şeyleri eski yerine koymak kolay olmasa da onun dahi tamiri var. Korkularınız yüzünden yıpranmışsa onun da var. Bütün mesele silkinip kendinize gelmeniz.

İlişkilerde tamiri en zor olan konu ne?
Güven kaybı sanırım. Karşımızdaki kişiye duyduğumuz güven sarsıldığı anda domino etkisi yaratıyor ve her şey sarsılmaya başlıyor. Çöküş an meselesi ya da uzun sürerse de yıpranma had safhada oluyor.

Bu servis sırasında en çok hangi yedek parçalara ihtiyaç duyuluyor?
Benim kitaplarıma ve önereceğim destek kitaplar ve yardımlara. Bunlara yedek parça demek yerine ekibin tümüne demek daha doğru olur aslında. Bazen bir psikolog ya da psikiyatr yardımı şart oluyor. Tabii söylediğimde çelişki var zannedilmesin diye hemen ekleyeyim, kendi alanlarında destek vermeleri için. Bazen bir hukukçu, bazen bir ekonomist, bazen de bir NLP uzmanı da gerekebiliyor.

İlişkiye yeni başlayan, pırıl pırıl ilişkilerin, kireç tutmamış aşkların tamir durumuna gelmemesi için öncelikle nelere önem verip, dikkat edilmeli?
Sadece aklımıza güvenmemiz yeter ve kendimize yalan söylemememize. Neyin zaaf, neyin aşk, neyin sevgi olduğunu ayırt etmeye ve sonuç olarak aslında bilgiye. Bilgi çok neşeli bir şey olabilir.

İlişkide bilmeden ya da farkında olmadan yapılan hatalar nelerdir?
Çoğu zaman hata olduğunu, bile bile yaptığımız için farkında olmadan ya da bilmeden demek zor geldi. Ama bilmeden yapılan şey hiç durmadan zamanı geri almaya çalışmak. "Eskiden bana şöyle davranırdı" diye başlayan cümleler bunun kanıtıdır. Zaman duran bir şey değil ki. Geriye de almayı hâlâ becermedik. O zaman hiçbir şeyin olduğu yerde durmadığından hareketle önümüze bakmamız ve geçen zamanı sadece pratik yapma adına haneye eklememiz gerekir.

Peki ilişkilerle ilgili en sık, en çok karşılaştığınız sorun nedir?İlginç ama insanların yaşadıkları ilişkiyi görememeleri. Değerlendirme yapamamaları. Hangi aşamada ya da hangi duygularda oldukları konusunda belirsizlik yaşamaları. Ve soruların cevaplarını hep karşıdan beklemeleri diyebilirim özetle.

Yayın tarihi: 10.07.2009
2196
dahafazlası
YORUMLAR

Peki bu erkekler karılarını eşeklerle mi aldatıyor. Yoksa beraber oldukları kişi sizler tarafından kadın statüsüne alınmıyormu.? TV lerdeki yerli dizilerdeki gibi "aaa falanca onunla yattı veya beraber oldu" gibi laflarla kendinizmi aklamaya çalışıryosunuz. Bırakınız bu işleri eşini aldatmayacak kadında erkekde yoktur. Siz şimdi düşünün ilk elinden tuttuğunuz yada ilk öpüştüğünüz erkeği şu an onunla beraber değilseniz. Alın sizde aldattınız ozaman.

OMY 09.10.2009 13:37:47

erkek milletinin egosu doyumsuz ne kadar güzel olursan ol ne kadar onun isteklerini yaparsan yap mükemmel ol yinede onun olmayan ona cazip geliyor eline bir fırsat geçtiğinde hemen aldatıyor bunu yapmayan erkek yoktur...

mjddgtkn 30.08.2009 12:39:53

Bu erkeklere anlam veremiyorum ben doğrusu karşısındaki insan nekadar iyi olursa olsun güzel olursa olsun eninde sonunda aldatıyorlar hiçbir kusurunuz olmasa bile bazı ihtiyaçlarına karşılık verseniz bile bunların huyunda var aldatmak.

yelizzz24 22.08.2009 23:23:39

sessiz zaman sanada çok hak veriyorum karşındaki erkek 8de birlik bile değildir eminim

yaşasın feminizm 04.08.2009 16:17:27

selda sen harbi bi alemsin:))

yaşasın feminizm 04.08.2009 16:15:38

gerçekten kadınlarmı hakediyor kusura bakmayın sekiz sekizlik bir bayanım her şeyimle kusursuzum ama karşımdaki denyo beni aldattı hemde değmeyecek bir sümüklüyle ama sonra geldi benim kapıma yalvardı bende intikam için beraberim sonu varmı yok

sessiz zaman 04.08.2009 06:42:14

Aldatmak karekter bozukluğudur.Çok çekici yok bakımlı olsun güzel görünsün falan masallarına yatmasın erkekler sanki sizler 24 saat ayna karşısındamısnız ,adamın karısı kaç çocuk doğurmuş adama gençliğini vermiş normal olarak yıpranmış yaşlanmış evine çoluğuna çocuğna bakacam diye kendine bakamamış olabilir .Nankör ler elin zillileri çok şık,güzel alımlı diye onlara gidiyorsunuz onların işleri bu sizin gibi enayilerin parasını böyle kandırarak yiyebilirler anca onlara yedirceğiniz paraları karınıza harcayın onlarda sizi

seldaalem 03.08.2009 18:06:35

Sizi cok iyi anliyorum türkcem iyi olmaya bilir veya yazi tarzim degisik gelebilir size,ama benim ne demek istedigimi siz kadinlar cok iyi anladiniz.Erkeginiz in sizi aldatmasin i istemiyosaniz bakimli cekici memnun edici bir es olun.Simdi bunu istediginiz kadar katilmiyorum diye yorumlayin.Saygilar

Cirkinkral81 01.08.2009 18:10:03

Siz _Bayanlar isinize geldigi gibi davranirsiniz,Kocanizi Memnun EDEMEDIGINIZDEN esiniz sizi Baska kadinlarla aldatiyor.Demekki bunu Hak ediyosunuz Bayanlar..

NoName 01.08.2009 18:06:14

Bir erkek bir kadını, yine bir kadınla aldatmıştır.

Indred Cold 01.08.2009 11:20:00
DAHA FAZLA YORUM GÖSTER
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.