Erkekler Eşlerini Başarılı ve Zeki Kadınla Aldatıyor

Erkekler Eşlerini Başarılı ve Zeki Kadınla Aldatıyor

Erkeklerin eş ve sevgili seçimlerinin birbirinden farklılık gösterdiği bildiriliyor. Uzmanlara göre erkek evlenirken kendine eş olarak anaç ve güzel kadını seçiyor. Ancak eşini aldatmak için kendisine seçtiği sevgilisinin işinde başarılı ve zeki olmasını tercih ediyor.

Danışman Psikolojik Hizmetler Merkezi'nden Uzman
Psikolog Alanur Özalp, yaptığı açıklamada, erkeklerin mutlaka aldatacağı gibi bir görüşün yanlış olduğunu bildirdi. Özalp, "Ama toplumsal inanç olarak günümüzde hem erkekler, hem de kadınlar erkeklerin daha fazla aldattığına hemfikirdirler" dedi.

Bu fikrin gerçekle ters düşmediğini de dile getiren Özalp, bu durumun toplumsal dayanağını, "toplumsal değer yargıları, erkeğe aldatma eyleminde tolerans verici durumdadır" şeklinde açıkladı.

Aldatma Erkek İçin Sosyal Statü Göstergesi

Aldatmanın erkekler için bir sosyal statü göstergesi olduğunu savunan Özalp, "Erkekler kendi aralarında konuşurken, eşlerini ya da sevgililerini hiç aldatmamış olsalar bile sosyal statülerini yükseltebilmek için hayali aldatma hikayelerini birbirlerine anlatırlar. Erkeğin
aldatma hikayesi ne kadar çoksa o kişinin o grubun içinde statüsü daha fazla oluyor ve en çok sözü dinlenilen, onaylanan ve aynı zamanda ne derse yapılan kişi haline geliyor" diye konuştu. Bunun erkek egemen toplumun bir sonucu olduğuna dikkat çeken Özalp, aldatan erkeğin daha zeki, daha erkek gibi kabul gördüğünü dile getirdi.

Erkeklerin evlenirken anaç ve güzel kadınları kendilerine eş olarak seçtiğini dile getiren Özalp, ancak sevgili seçiminde veya eşini aldatırken tercihlerinin değiştiğini bildirdi. Özalp, şöyle devam etti:

"Erkekler anaç, güzel, seksepali olan kadınlarla
evleniyorlar. Aldattıkları zamanda ise işte başarılı, zeki, tuttuğunu kopartan, daha hırslı olan kadınları kendilerine aşık etmek ya da kendilerini ona beğendirmek istiyorlar. Bunu yapınca kendi gözlerinde yüksek statüye geçmiş
oluyorlar. Güzel bir kadınla bir yerlere gitmek artı puandır erkek için ama zeki ve başarılı, iş sahibi, işinin hakimi olan bir kadın tarafından beğenilmek çifte statü kazandırıyor onlara. Çünkü sadece işine kendisini adamış, işinde başarılı olmuş kadının aşkla, seksle, erkekle ilgilenmeyeceği fikri hakim. Bu durumda erkek, `Ben böyle zor bir kadının bile ilgisini çekebildim, onu bile kandırabildim' diye düşünüp kendilerine daha fazla statü sağlıyor."
Yayın tarihi: 04.07.2002
1393
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.