Erkek Sekste Üstün Değil!

Erkek Sekste Üstün Değil!

Sekste erkeklerin üstün olduğu, daha fazla haz duyduğu tartışmalarına uzmanlar açıklık getirdi ve böyle bir şeyin olmadığını belirttiler. Uzmanlar, "Sekste her iki cinsin verdiğin tepkiler şaşırtıcı derecede benzerdir" dediler.

İstanbul Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ateş Kadıoğlu, seksin kadınlarla erkeklerde birbirine çok benzer etkilerle sonuçlandığını söyledi. Fizyolojik olarak 4 aşamada incelenen seks aktivitesinde "seksüel yanıt" olarak tanımlanan değişiklikler yaşandığını belirten Prof. Kadıoğlu, "Bu değişiklikler kadın ve erkekte şaşırtıcı benzerlikler gösterir" dedi.

Tepkiler Aynı
Prof. Kadıoğlu, kadın ve erkeğin cinsel organlarının görünüş ve boyutları farklı da olsa, anatomik yapı ve işlev açısından benzer özellikler taşıdığını da vurgulayarak, şu örnekleri verdi:

"Erkekteki penisin kadındaki karşılığı klitoris, testislerin karşılığı ise 'labium majus' denilen, büyük dudaklardır. Erkeğin penisi gibi kadının da meme ucu ve klitorisi cinsel uyarı sonucu, damarlara kan dolması nedeniyle sertleşir. Tüm bu organlarda, düz kasta, gevşeme sonucu gelen kan miktarının artması ve kanın bu organlarda göllenmesi söz konusudur."

Erkeklerin cinsel aktivite sonrasında 3-5 santimetreküp meni dışarı attıklarını belirten Prof. Dr. Kadıoğlu,bazı kadınlarda da sperm haricinde meniye benzer boşalma olabileceğini anlattı.

Seksin 4 Evresi
Prof. Dr. Kadıoğlu, cinselliğin ilk aşaması "cinsel arzulama"nın bir kaç dakika ya da birkaç saat sürebileceğini ve bu aşamada her iki cinsin de seksüel yanıt olarak "psikolojik ilgi ve uyarılma"yı vereceğini anlattı. Cinselliğin dakikalar ya da saatlerce sürebilecek "uyarılma" aşamasında ise kadında göğüslerde büyüme ve meme başı ile klitoriste sertleşme, ciltte kızarıklıklar, vajinal ıslaklıkta artış ve vajinal kayganlık görülüyor. Bu evrede erkeğin ise penisinde sertleşme ve cildinde kızarıklıklar görülüyor.

Erkeğinki 15 saniye kadınınki 19 saniye
Cinselliğin 3'üncü aşamasını orgazm oluşturuyor. Erkeklerde 5-15 saniye, kadınlarda 19 saniye süren orgazm sırasında cinsel heyecan maksimum seviyeye çıkıyor.

Her iki cinste de solunum, kalp hızı ve kan basıncı en yüksek noktaya erişiyor. Kadının tüm vücudu kasılırken, erkek boşalıyor. "Çözülme" ise bir kaç dakika ya da saat sürebilen son cinsellik aşaması. Bu aşamada her iki cinste gevşiyor, jenital organlara dolan kanın geri dönmesi nedeniyle kadında klitoris, erkekte peniste yumuşama görülüyor. Partnerler, büyük bir ihtimalle salgıladıkları 'serotonin' nedeniyle kendilerini iyi hissediyorlar.

Prof. Dr. Ateş Kadıoğlu, seksten alınan zevkin her iki cinste de aynı olduğunu, bu nedenle eşlerin birbirleriyle çok uyumlu olmaları gerektiğini belirtti. Prof. Kadıoğlu, eşlerin konuşarak ve deneyerek "uyumu" yakalamaları gerektiğine dikkat çekti.

Kalp atışı 170, ama az enerji harcanıyor
Prof. Dr. Kadıoğlu, seks sırasında nabzın dakikada 170'e kadar yükselebildiğini, büyük tansiyonda 80, küçük tansiyonda 50 mililitre/hg'lik artış olabileceğini söyledi. Vücutta böylesine etkileri olsa da seks sırasında harcanan kalori, düşünüldüğü kadar yüksek değil. Prof. Kadıoğlu, "Bilinen bir partnerle bilinen ortamda yaşanan cinsel aktivite, birçok günlük yaşam aktivitesinden daha az enerji harcatmaktadır. Bu koşullarda, harcanan enerji, yer silme sırasında harcanan enerjiden fazla değildir" dedi. Eşlerin, nasıl ve ne sıklıkta seks yapacalarına ortak karar vermeleri gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Kadıoğlu, taraflardan birinin ya da ikisinin yeterli doyuma ulaşmamasının fizyolojik, ruhsal ve sosyal problemlere neden olacağına da dikkat çekti.
Yayın tarihi: 09.08.2001
1114
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.