Ekonomik sorunlar aşk evliliğini de vurdu

Ekonomik sorunlar aşk evliliğini de vurdu

Ekonomik koşulların her geçen gün ağırlaştığı günümüzde artık iki gönül bir olunca samanlık <br/>seyran olmuyor. Uzmanlara göre evlilik birliğini sürdürmek için aşktan önce mantık evliliği yapmak gerekiyor.

Devlet İstatistik Enstitüsü'nün verilerine göre Türkiye'de boşanma oranı her geçen yıl artıyor. Kaba boşanma oranları beş bölgeye göre incelendiğinde, İstanbul ve İzmir gibi metropol şehirleri içeren ve Türkiye'nin en gelişmiş olan Batı Bölgesi'nin binde 0.72 ile ilk sırayı aldığı görülüyor. Bu bölgeyi binde 0.58 ile Orta Anadolu bölgesi takip ediyor. Doğu Bölgesi ise binde 0.17 ile en düşük boşanma oranına sahip bulunuyor.

Türkiye'de boşanmaların en önemli nedenini ise geçimsizlik oluşturuyor. Terk ve zina nedeniyle boşanma ise ikinci ve üçüncü sırada geliyor.

İki gönül samanlığı seyran etmiyor!

Uzmanlar, günümüzdeki mantık boyutu dikkate alınmadan yapılan aşk evliliklerinin uzun sürmediğini bildiriyorlar. Aşk evliliklerinde mantık varsa, mantıklı aşksa evliliğin daha uzun sürdüğüne dikkat çeken uzmanlar, "Ama aşk mantıksızsa, körü körüne evlenmişlerse, realiteden uzak bir aşksa, körü körüne, delicesine aşksa, kültürel uyum, ekonomik denklik yoksa, fiziki olarak denklik yoksa o evlilik sürmüyor" açıklamasında bulundular. Bu durumu "Artık iki gönül bir olunca samanlık seyran olmuyor" şeklinde dile getiren uzmanlar, ekonomik koşulların aşk evlilikleri üstündeki olumsuz etkilerini ise şöyle dile getiriyorlar:

"Eskiden ihtiyaçlar çok fazla değildi; televizyon, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi buzdolabı zorunlu değildi. Artık yaşam kültürü değişti. Bunlar karşılanmayınca sorunlar çıkıyor. Günümüzde insanlar milyarlarca lira borçla evleniyor. En güzel günler, yıllar borç ödemekle geçiyor, çocuk oluyor ve yıllar geçiyor. Selamete çıkınca da çiftler bakıyor ki aslında hiçbir şey paylaşmamışlar. Karşısındaki insanın fiziksel, kültürel, cinsel olarak yeterli olmadığını görüyor."

Bu nedenle uzmanlar günümüzde artık evlilik yapılmadan önce aşık olunsa dahi mantık süzgecinden geçirilip evlenmek gerektiğinin önemli olduğunun altını çiziyorlar.

Evlilikte kültürel farkların dahi çok önemli olduğunu söyleyen uzmanlar, "Belki farklı coğrafyaların kültürlerinde yaşayan insanlar aşık olabilirler. Aşkın gücü ile bir şeye katlanabilirler ama sürekli birarada yaşayınca, sürekli birbirine katlanmak zorunda kalınca o ilişki sürmez" değerlendirmesinde bulunuyorlar.
Yayın tarihi: 16.10.2003
1162
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.