Doğum Günün Kutlu Olsun Aşk!

Doğum Günün Kutlu Olsun Aşk!

Bugün aşka inanmak, varlığına şükretmek, bir gün sizi de bulması için davet etmek için en güzel gün...

Güncellenme tarihi:
Doğum günün kutlu olsun Aşk!

Bu muhteşem duygunun, bir gün belirlenerek kutlanılmasın keyifli bulanlardanım. O yüzden, 14 Şubat'a "Aşk'ın Doğum Günü" diyorum.

Bugünü özelleştiren hikayeler çeşitli olsa da, ortak noktası Aziz Valentine! Aziz Valentine'nin öldüğü gün, sevginin günü olarak anılmaya başlamış. Roma'da ortaya çıkan bu alışkanlık, zaman içinde neredeyse tüm dünyayı sarmış. Bazı kayıtlar, 1300 lü yıllarda da, 14 Şubat'ın kutlandığını çünkü o gün kuşların çiftleştiğini söylüyor.

Bütün özel günleri ve kutlamalarını severim ama en çok 14 Şubat'ı keyifli geçiririm. Her yanımız savaş, kavga, çatışma doluyken; insanoğlu pek çok niteliğini kaybetmek üzereyken, böyle günlerin yaşamdaki değerleri hatırlattığını düşünüyorum. Umudum tazeleniyor. Hala aşka sahip çıkan, onan inanan insanlar olduğunu bilmek, dengelerin bozulmadığının bir göstergesi bana göre.

İlişkisi olmayan, bekar olan birçok dostumun, 14 Şubat'ta hüzünlendiğine şahit oldum. Böyle özel günlerin, yalnızlığı insanın yüzüne çarptığını düşünenler de var. Bu fikirlere katılmıyorum, hatta bunun biraz da bencilce olduğunu düşünüyorum. Neden mi?

Hepimiz evrensel bir gücün içindeyiz. Bir resmi tamamlayan, yap-boz parçaları gibiyiz. Sadece o anda bizim sahip olmadıklarımıza, başkaları sahip diye, elimizin tersiyle itemeyiz. Dünyayı daha iyi ve yaşanır kılmak için, şimdi olduğundan çok daha fazla sevgiye ihtiyaç var. Bir gün bile olsa, insanlar sevgiyi hatırlıyor, onun kutlamasını yapıyorlarsa; ben içinde olmaktan mutluluk duyarım.

Sevgililer Günü, sadece sevgilisi olanların kutladığı bir gün değildir. Aşkın, sevginin varlığına duyulan mutluluğun göstergesidir. Aşkın yeryüzünde dolaştığının, hala bizi terk etmediğinin ve hala güzel düşlerin umudu olduğunun belirtisidir 14 Şubat! Ben aşkın savaşçısıyım. Onu korur ve savunurum. Her 14 Şubat'ta, dünyanın dört bir tarafında, sevginin gücünü bilen ve onu takip eden insanların olduğunu görmek, kutlanmayı hak eder.

Yalnızsanız da kutlayın!

Sevgililer Günü, en çok yalnızların kutlaması gereken gündür aslına bakarsanız. Aşkın hala yeryüzünde dolaştığına inanmak ve onu bekleyecek gücü bulmak için, bundan daha güzel bir umut olabilir mi?

Sevmeyi öğrenmiş kalpler ne kadar artar, aşkla kutsanmış yürekler ne kadar çoğalırsa, bu gezegen o derece yaşanır kılınacak. Seven insanın gözüyle bakılan yerlerde çiçekler açacak, sevginin sihri etrafınızı saracak. Paranın, egonun, kibrin, hırsların önüne geçtikçe aşk, dünya daha güzel bir yer olacak. 14 Şubat'ın, sevgilinizin size aldığı hediyeden veya yalnız olup olmamanızdan daha önemli bir amacı var. Bugünü kutlayın!

Elbette sokakta mutlulukla yürüyen çiftler gördüğünüzde, içinizde hafif bir burukluk yaşayabilirsiniz. Ancak madalyonun diğer tarafından bakmaya çalışın; ya onlar da olmasaydı? O zaman aşkın varlığını nasıl ispat ederdik? O zaman sevginin büyülü dünyasına katılacağımız günün geleceğine nasıl inanırdık? Herkes sevsin, aşık olsun, benim dileğim budur.

Siz de eğer yalnızsanız, 14 Şubat günü, sevginin varlığını kutlayın. Kimse için değil, kendiniz için ufak bir tören yapın. Kendinize bir hediye verin. İster köpüklü bir kahve için deniz kenarında, ister bir kitap alın. Kalorili büyük bir dilim çikolatalı pasta veya bir tane uçan balonla ödüllendirin, hala sevgiye inanıyor olmanızı.

14 Şubat gecesi başınızı yastığa koymadan önce, içi minnet dolu bir teşekkür yollayın evrene. Sevgiye, aşka sahip çıkanlara, inananlara ve kendinize kocaman bir teşekkür edin.
Gülümseyin ve seslenin gökyüzüne: "Doğum Günün Kutlu Olsun Aşk!"


Kaynak: Candan Ünal/Seninle

Yayın tarihi: 14.02.2010
2145
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.