Çok mu kıskançsınız?

Çok mu kıskançsınız?

Çok güzel bir ilişkiniz var ama onu kıskanmaktan da bir türlü vazgeçemiyorsunuz ve ilişkinize sürekli zarar veriyorsunuz!

Klinizde değil onu kıskanmaktan bir türlü vazgeçemiyorsunuz? İlişkinizin kıskançlık nedeniyle yıprandığını gördükçe saçınızı başınızı yoluyor fakat yine de kıskançlığı yenemiyorsunuz... Bu durumda size söyleyebileceğimiz şey "durumunuz çok vahim acil önlem alın!"

İlişkilerin bitmesindeki en önemli nedenlerden biridir; kıskançlık. Onu bırakın biriyle yan yana görmeyi, biri hakkında güzel bir şey söylediğinde dahi kıskanırsınız.

Tepkiniz nasıl olursa olsun, kendinizi kontrol edebilmek için yapmanız gereken, duygularınız tanımak ve ruhsal yapınızı kontrol altına almaktır.

Kendinize güvenin
Güzel olduğunuza inanın ve bunu kendinize söylemekten çekinmeyin. Özellikle kıskançlık-depresyon kısır döngüsüne düşmekte olduğunuzu fark ettiğinizde atmanız gereken bir sonraki adım, elde ettiğiniz başarıları hatırlamaktır. Özgüveniniz giderek azalıyorsa, huzur içinde olduğunuz bir dönemi, mutlu geçen bir tatili, severek yaptığınız bir işi anımsamanın tam zamanıdır. Hafızanızı tazelemek için fotoğraf, defter, kitap gibi anılardan yararlanabilirsiniz.

Başarıları unutmayın
Geçmişte yaptığınız iyi şeyleri, güzel anıları hatırlayın. Sevdiğiniz şiirler, yakın arkadaşlarınızın fotoğrafları ya da tatillerde topladığınız deniz kabuklarıyla doldurabilirsiniz bu kutuyu. Kendi benliğinize yönelmekten, onu şımartmaktan korkmayın. Kıvanç duyduğunuz bir olayı anımsamanın tadını çıkarın. Herkesin böyle bir anısı vardır. Birçok kişi çocuklarıyla övünür, onlar sayesinde hayatı daha hoş bulur. Bütün bunlar, kendinize biçtiğiniz değeri yükseltmenin, kötü bir döneminizde bile kendinizi iyi hissedebilmenin anahtarlarıdır. Kıskançlık duymaya başladığınızda bunları hatırlamayı öğrenirseniz, davranış biçimlerinizi de değiştirmeniz mümkün olur. Eşinizle yolda yürürken, onun başka birine ilgi gösterdiğini görürseniz, hemen "düğmeye basıp" kendinizi çekici bulduğunuz bir anı hatırlayın ve kafanızdaki bu resmin bozulmasına izin vermeyin.

Konuşmayı deneyin
Eğer sevdiğiniz kişinin gözü sürekli karşı cinsin üzerindeyse, ona rahatsız olduğunuzu söyleyin. Bazı kadınlar öfkelerini hiç dile getirmezler. Karşısındaki de onları sıkanın ne olduğunu bilemezler.

Herkes özgüvenini tazeleyecek, kendisi ve yaptığı iş hakkında iyi düşünceler geliştirebilecek güce sahiptir. Kadınlar çoğu kez kendilerine haksızlık ederler. Aynanın karşısına geçip iç çekerler. Oysa bu tutumu başkaları da mutlaka fark edecektir.
Yayın tarihi: 09.11.2007
699
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.