Çeşit çeşit çapkınlık...

Çeşit çeşit çapkınlık...

Uzmanlar, çapkınlığın genetik, biyolojik, psikolojik, sosyo-kültürel faktörlere bağlı çok yönlü evrensel bir durum olduğunu bildiriyor. Genetik faktörler nedeniyle çapkınlık yapanlarda suçun genlerde olduğunu belirten uzmanlar "bazı kişilerde seksüel aktiviteleri yönlendiren genetik yapılar daha canlı, hızlı ve doyumsuz olabiliyor" diyorlar.

İnsanlık tarihi kadar eski bir kavram olan çapkınlığın genetik, biyolojik, psikolojik ve sosyo kültürel faktörlere bağlı, çok yönlü bir evrensel durum olduğu bildiriliyor.

Çapkınlık, aldatma, aldatılma gibi konular insanlık tarihi boyunca tartışıldı. Çapkınlık, "bir insanın sık sık partner değiştirmesi, daldan dala konması" şeklinde yorumlanıyor. Çoğu kez duygusallığın aranmadığı, anlık hazza dönük eylemleri de anlatır çapkınlık sözcüğü. Ancak her çapkın insan da aynı kategoride düşünülemez. Çünkü çapkınlık türlü türlüdür:

Suç genlerde

Bazı ailelerde babadan oğula veya ailece o sülalenin erkek veya kadınları sürekli partner değiştirebiliyor, hiperseksülel olabiliyorlar. Bu insanlarda seksüel aktiviteleri yönlendiren genetik yapılar daha canlı hızlı ve doyumsuz olabiliyor. Bu insanlar dürtülerini kontrol edemiyor. Yani suçlu genleridir. Genetik yapıları değiştirmek zordur. Ama çapkınlıklar kişinin kendisine veya çevresine zarar veriyorsa bunları baskılayıcı, cinsel gücü azaltıcı ilaçlar kullanabilirler.

Psikolojik bozukluk

Manik bir hasta, düşünce ve davranışlarındaki aşırı hareketliliğine paralel olarak cinsellikte de aşırı istekli olur ve hiç bir sınır tanımadan önüne gelen karşı cinsle ilişki kurmaya çalışır.

Sıkıntılı çapkınlık

Yoğun kaygı ve sıkıntısını kumar oynayarak, alkol ve uyuşturucu alarak yatıştıran insanların yanı sıra değişik insanlara koplimanlar yapıp onu "düşürmenin" hazzıyla yatışan, sakinleşen insanlarda var.
Yayın tarihi: 11.10.2006
1803
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.