"Çekim gücü"nün sırrı!

"Çekim gücü"nün sırrı!

"Elektrik aldım/ alamadım" son zamanlarda sıkça duyuyoruz... Peki nedir bu elektrik meselesi? Birine neden elektrikleniriz? Kim bizi çeker? Çekim gücünüzü öğrenip etki alanınızı genişlebilirsiniz.

Neden bir erkek seni çekerken diğeri itiyor? Uzmanlar kimyasal çekimi anlattı...

Bir çöpçatan sana, bir erkekle kaynaşman için ortak ilgi alanları, değerler ve benzer altyapılara sahip olmanın yeterli olacağını söyler. Fakat bir erkeğe ısınmanın ya da ona karşı heyecan duymanın kimyadan geldiğini bilmelisin!

Bu gizemli ve soyut durum, iki insanı adeta birbirine yapıştırıyor. Buna rağmen kime âşık olacağını kesin olarak önceden tahmin etmenin bir yolu yok. Etkilenmenin kurallarını anlamak, ruh eşini bulup onu elinde tutmana yardımcı olacak...

EŞİT ETKİLEŞİM

Kıvanç Tatlıtuğ ve benzeri adamlarla birlikte olmaya biraz ara verebilirsin belki. "Çünkü sırf bir adam çok yakışıklı diye bu, onunla ilişkiyi devam ettireceğin anlamına gelmez" diyor Biyolojik Antropolog ve Why Him? Why Her? Kitabının yazarı Helen Fisher ve ekliyor:

"Kişiler diğer insanlarla olan fiziksel seviyelerinin benzerliklerine göre çekim hisseder." Sıradan görünümlü biri genelde kendine sıradan görünümlü bir eş arayacak, doğal olarak da güzel insanlar eşleşecek (Brad Pitt ve Angelina Jolie'nin eşleşmesinin mükemmel açıklaması değil mi?). "Bazı insanlar en iyi sıfatlara sahip olsalar dahi bazıları tarafından reddedilir" diyor Fisher.

BENZER İSİMLER

Birçok ciftin benzer isimlere sahip olmaları basta tesadüf gibi görünse de aslında bilinçaltı bir secimdir. "Genellikle insanlar isimleri benzer olan ya da aynı bas harfle başlayan kişilerle eşleşir çünkü tanıdık hissetmek ister" diyor Irresistible Attraction: Secrets of Personal Magnetism kitabının yazarı Doktor Kavin Hogan.

İpucu: Eğer benzer isimleriniz yoksa bile birbirinize benzer lakaplar takmak aynı etkiyi yaratacaktır.


AYNI GARİP HUYLAR

Sen farklı kültürlerin filmlerini seviyorsun o ise Die Hard filmini, önemli değil. Çiftler arasındaki uyum, sıra dışı ilgi alanlarına bağlıdır. Mesela rüyalarını kaydetme eğilimi veya ançüez aşkı gibi. "İnsanlar aynı mizaca sahip kişileri arzular. Biri senin garip huylarını algıladığında aranızda aniden bir bağ oluşuverir" diyor Hogan.

İpucu: Ona sorarak ortak noktalarınızı keşfetmeye çalış ve şunları sor: "Çocukken en garip huyun neydi?" ya da "Eğer yalnızca üç nesneye sahip olman gerekseydi, bunlar ne olurdu?"


ONUN GİBİ OLMAK İSTİYORSUN

İnsanlar doğal olarak kendilerinde eksik olan özelliklere sahip kişilere âşık olur. "Kişiler genellikle kendilerini dengeleyecek birini tercih eder" diyor Washington Üniversitesi Sosyoloji Profesörü Pepper Schwartz. "Eğer dışarı çıkmak için çabalıyorsan, seçeceğin kişi sosyal biri olacaktır."

İpucu: Zıt kutuplarda olduğunu düşündüğün birine mi vuruldun? Peşinden git. Çünkü onun sende olmayan pozitif özellikleri bir süre sonra sana taşınacak, bu da ilişkini daha sağlam hale getirecek.
Yayın tarihi: 09.08.2009
2516
YORUMLAR

ruh ikizini bulmak çok önemli

ŞÜKRAN 27.08.2009 09:29:02

insanlar birlikte bir bütün oluşturacak bir eş arar (kendine benzeyen huy olarak anlaşabileceği) kımya bu iki yarım elmanın birleşmesi gibi..

hberru 25.08.2009 09:39:01

ya cok alakasız yaklasımlar olmus bencee yok ısmınden tanıdık fln :)) bı ınsandan etkılenırken adını bılmeden uzaktan gecerken bıle etkılenıyorsak ne bılelım adını karakterını fln fln

özlem öz 24.08.2009 14:21:19

bence hamlılar.

Selin Say 24.08.2009 09:45:21

valla bu çekim gücü farklı ve çok doğru bi şey bende ilk defa oldu ve bence çok iyi oldu .

sitem464 19.08.2009 14:50:21

onunla çok farklı ola bilersiniz birbirinizin zevklerine ve onu deyişdirmeden sevmeyi bacarırsanız mutluluğu yakalamış oluruz bence....

mucuk82 15.08.2009 09:26:58

İnsan kendine en çok benziyenden etkileniyor

seldaalem 12.08.2009 13:45:48

İlk başta herşey farklı geliyor ama birbirnize alıştığınız zaman bir bakmışsınız ikiz gibisiniz... neredeyse aynı şeyi aynı anda düşünüyorsunuz... arada bir zıtlıklar olmalı tabiki... olmazsa hiçbirşeyin tadı kalmaz... yine de ben farklı olmayı seviyorum. her dediğimi onaylayan bir erkek bana göre değil...

maviadaaa 10.08.2009 19:36:10

BU yazıya kesinlikle katılmıyorum zıt kutuplar birbirini çeker çünkü aşkımla 10 yıldır birlikteyiz 7 yıllıkta evliyiz tek bir ortak noktamızda yok üstelik(oğlumuz hariç)herşeyi aynı olan çiftlerde heyecan ve tutku ne kadar olabilirki? eşimde olmayan herşey bende, bende olmayan herşey onda birbirini tamamlamak bence böyle bişey iyi araştıramamışlar:)

şaran 10.08.2009 16:53:53

kesinlikle hepsi doğru

doğru 10.08.2009 04:47:47
DAHA FAZLA YORUM GÖSTER
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.