"Çapkınlık" bir beyin hastalığı mı?

"Çapkınlık" bir beyin hastalığı mı?

Erkeklerin de kadınların da suçu yokmuş! Aldatma, beyinlerdeki reseptörlerin kabahati!

Güncellenme tarihi:
"Çapkınlık" bir beyin hastalığı mı?
İnsanlık tarihi kadar eski bir kavram olan çapkınlığın sosyal yaşam, çevresel, kültürel ve psikolojik faktörlerden kaynaklanan, çok yönlü bir durum olduğu uzun yıllardır biliniyor. Peki ya çapkınlığın beyin fonksiyonları ile ilişkisini biliyor muydunuz?

Beynin merkezinde bulunan D1 (dopamin 1) ve D2 (dopamin 2) reseptörlerinin çalışma şekillerinin kadın-erkek ilişkisinde büyük rol oynadığını belirten Reem Nöroloji Merkezi kurucu ve doktorlarından Mehmet Yavuz, çapkınlık ve beyin fonksiyonları arasındaki bu ilişkiyi bakın nasıl anlatıyor...

İlişkide beyin fonksiyonları büyük rol oynuyor. Yaşanan çevre, kültürel ve psikolojik fonksiyonlar hatta genler çapkınlık için sebep gösterilebiliyor.

Oysaki bilimsel çalışmalar çok daha farklı bir sonucu ortaya koyuyor ve çapkınlığın bir beyin hastalığı olabileceğini söylüyor. İşte bu düşünceyi savunan uzmanlardan Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, çapkınlığın bir beyin hastalığı olabileceğini, beyin merkezindeki reseptörlerin ilişkideki etkisini önemle vurguluyor.

Sadakat duygusu için D1 reseptörlerinin iyi çalışması şart!

Beynin accumbens merkezinde bulunan D1 ve D2 reseptörlerinin çalışma şekillerinin kadın-erkek ilişkilerinde büyük rol oynadığını belirten Dr. Yavuz, D1 reseptörünün devre dışı kalması ya da iyi çalışmaması durumunda sadakat duygusunda aksama olacağını belirtiyor. Bu reseptörün erkekte de, kadında da sağlıklı çalışmamasının her iki cinste çapkınlık eğilimine yol açacağını sözlerine ekliyor.

"Reseptörler" ile "sadakat" arasındaki bağlantıyı vurgulayan Dr. Yavuz bu durumda "Çapkınlık bir beyin hastalığı mıdır?" sorusu üzerinde durulması gerektiğini belirtiyor ve ekliyor, "Çok eşli erkeklerde D1 reseptörlerinin aşırı çalıştığını, hovarda, bir kadından diğerine koşan ve sürekli kadın değiştiren erkeklerde ise D1'in aşırı etkisizliğini ifade edebiliriz".

Bu durumun erkekler kadar kadınlar için de geçerli olduğunu belirten Dr. Mehmet Yavuz, D1 reseptörünün iyi çalışmasının şart olduğuna da vurgu yapıyor.

Birçok rahatsızlığın tedavisinde başvurulan yöntem TMS, D1 ve D2 reseptörleri uyarabiliyor...

İtalyan ve Alman bilim adamlarının yaptıkları bir araştırmaya göre (ki, bu araştırma İstanbul'daki son Avrupa Nörofizyoloji Kongresi'nde bildirilmiştir) beyindeki Nucleus Accumbens bölgesinin TMS ile uyarılması cinsel gücü artırarak manyetik viagra etkisi yapıyor. Dr. Mehmet Yavuz'a göre beynin accumbens merkezinin TMS ile uyarılması sadece cinsel gücü artırmakla kalmıyor, aynı zamanda sevgi ve aşk duygularının da tavan yapmasını sağlıyor. Ayrıca accumbens bölgesinin TMS ile resetlenmesi, D1 ve D2 reseptörlerinin çalışmasını da düzene sokacağı için erkeklerdeki çapkınlığı önleyen bir tablo olarak da karşımıza çıkabiliyor.

Yayın tarihi: 08.06.2010
2247
dahafazlası
YORUMLAR

hayır deıl bence cunku ınsasnın nefsıde vıcdanıda beyınde bıter bı ınsan neyı ısterse onu yapar bı ınsn kendıne sahıp olamıyorsa ondan hayır gelmes zaten sadece erkekelr capkın deıl bayanlardada war bu ama her ıkı cıns ıcınde soylemek gerekırse hersey ınsanın beynıdır ...ben bı bayan olarak soyluoyorum bunu bayanlarda capkınlık yapıyor ya kısacası bahaneler sıralanıo ne sacma beyınmıs asıl yapanlard beyın yok:D

görkem 09.08.2011 08:55:45

capkınlık hastalıksa o halde cifte standart daha net olarak erkeklerin işine gelen denmemeli ,kadınların da capkını var madem ölee kadın capkın olunca adı başka türlüye cıkmamalı nasıl erkekler capkın deniyosa o zaman iki cinste bence aynı sıfatla adlandırılmalı ya capkın yada oOo HANİİİİİİİİİİİ

pelin 23.06.2011 10:32:18

kılıfına uydurulmuş eminim aynı hastalığı doktorda yaşıyordu :)

aylin olur 23.06.2011 00:29:27

Neyse ki bilim sayesinde istemli davranışlarımız sonucunda, beynimizdeki reseptörlerin etkisinin değişebildiği gerçeğine de tabiiyiz. ..''Aldatmak'' kelimesi-erkeklerin görüşüyle -'diyet baklava' da hayat buluyor bence.En lezizinden, ama zararsız.

Elçin Ermiş 21.06.2011 23:07:20

capkınlık doğuştan gelen bir hastalıktır

uygur 16.03.2011 14:53:32
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.